$
חדשות טכנולוגיה

אמזון נתבעת על שאיפשרה רכישות לא מבוקרות באפליקציות

לאחר שאפל פיצתה משתמשים שילדיהם רכשו ללא אישורם תוכן ביישומים, נראה שמתקרב תורה של אמזון: נציבות הסחר הפדרלית הגישה תביעה נגד החברה - בה נטען שהיא "תקעה לא מעט משתמשים עם חיובי עתק"

הראל עילם 17:4513.07.14

המלחמה נגד רכישות לא מאושרות דרך אפליקציות עולה דרגה: נציבות הסחר הפדרלית בארה"ב הגישה תביעה כנגד אמזון בבית המשפט המחוזי של מערב וושינגטון, במסגרתה נטען שהחברה חייבה את משתמשיה שלא כדין ב"מיליוני דולרים רבים".

בשנים האחרונות יותר ויותר אפליקציות מאפשרות למשתמשים לבצע רכישות על ידי שימוש בחשבונות קיימים או ארנקים סלולריים. המשתמשים לא צריכים להכניס בכל פעם את פרטי כרטיס האשראי ולאשר את העסקה בתהליך ארוך ומורכב; לרוב מדובר ברכישות שניתן לבצע בלחיצת כפתור אחת, שכן תהליך החיוב אוטומטי. אמזון גובה עמלה בסך 30% מהעסקאות.

 

מכשיר הפייר פון, שנשען על חנות האפליקציות של אמזון מכשיר הפייר פון, שנשען על חנות האפליקציות של אמזון

 

כתוצאה מכך, גילו הורים רבים שילדיהם יכולים ליצור חיובים עצומים בלי שישימו לב או שיקבלו אישור לכך. ה-FTC כבר תבעה את אפל בנושא, שציינה במרירות לאחר שהגיעה להסכם פשרה שגם גוגל מאפשרת חיובים בתוך האפליקציות. אפל שילמה 32.5 מיליון דולר בפיצויים ל-37 אלף משתמשים בארה"ב. רבים ציפו כי ה-FTC תגיש תביעה כנגד אמזון לאחר שחברת האינטרנט הבהירה לפני כשבועיים שהיא מסרבת להתפשר בנושא.

 

ג'סיקה ריץ', ראש החטיבה להגנת הצרכן בלשכת הסחר, אמרה כי הגישה הזאת "תקעה לא מעט משתמשים עם חיובי עתק". אמזון, שמחזיקה בחנות אפליקציות משלה, הוסיפה את האפשרות לחיוב בתוך האפליקציות בנובמבר 2011 ומבקשת מהמשתמשים לאשר ידנית כל עסקה מעל עשרים דולר. היא אמנם מאפשרת למשתמשים לחסום את היכולת באופן גורף, אבל אין לה כלים המאפשרים למשל לקבוע רף מקסימלי לסף חיובים חודשי או לחסום רק אפליקציות מסוימות.

 

ריץ' הוסיפה כי הדרישה היא שכל עסקה תכלול הסכמה מדעת ואמרה כי רכישות בתוך אפליקציות אינן עומדות בכך. "זה תקף לכולם בשוק. זה אחד מהעקרונות הותיקים ביותר שיש בחוק". היא הוסיפה שעובדי אמזון בעצמם הזהירו את החברה שהמערכת הקיימת אינה מספקת. אנדרה דיוור, סגן המחלקה המשפטית באמזון אמר בתגובה: "רכישות בתוך אפליקציות הוא תחום חדש ומתפתח, ואנחנו עובדים כל הזמן על מנת לשפר את חווית הרכישה בנושא בתגובה למידע".

 

הסנאטורית דב פישר מנברסקה גינתה את החלטת ה-FTC, ואמרה כי אין כמעט עוד פיתוחים טכנולוגיים שהרחיבו יותר את הכלכלה האמריקאית מאשר חנויות אפליקציות. "לנסות ולבצע רגולוציה בשוק כה צעיר הוא יוצר מס על חדשנות ויגביל צמיחה עתידית", טענה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x