$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

ניסויים בבני אדם, גרסת פייסבוק

מדוע החברה הרשתה לעצמה לערוך ניסוי חשאי מקוון על מאות אלפי אנשים, איך עושה מיליציית דאעש בית-ספר לרובוט התקיפה המעופף, עבריין נכנס לפייסבוק ממחשב של בית אליו פרץ והאם פוליטיקאי אמריקאי הוא בעצם מכונה

יוסי גורביץ 15:2229.06.14
שפן הנסיונות של פייסבוק

 

פייסבוק הודיעה בקול תרועה שהיא ביצעה ניסוי פסיכולוגי בכמיליון ממשתמשיה, ללא ידיעתם או הסכמתם. קראתם נכון: פייסבוק לקחה את המשתמשים שלה והתייחסה אליהם כאל שפן נסיונות. היא שינתה את הפיד של מאות אלפי אנשים כדי לבדוק את התגובות שלהם לגירויים פסיכולוגיים. בפייסבוק טוענים שהכל בסדר כי הם התייעצו עם ועדה מוסדית שחייבת לתת אישור לכל ניסוי פסיכולוגי.

 

לא כולם חושבים שזה טוב או חכם, בלשון המעטה. פייסבוק לא עדכנה את המשתמשים (זה היה דופק את הניסוי) אלא פשוט שינתה את הצורה שבה הם תופסים את העולם. זה שפייסבוק משחקת עם הפיד שלכם ושהוא לא זהה לשל משתמשים אחרים זה לא סוד. פייסבוק חיה מפרסומות והיא מעדכנת את הפיד בהתאם לדברים שאתם מקליקים עליהם, בתקווה שתקנו משהו - או, על כל פנים, תקליקו על פרסומת.

 

משחקת לכם במוח. פייסבוק משחקת לכם במוח. פייסבוק

 

מה שקרה כאן הוא אחר. פייסבוק החליטה לבחון האם אפשר להשפיע על רגשות בעולם המקוון, ספציפית האם יווצר "גל" של רגשות ספציפיים. אז היא הציפה חלק מהמשתמשים במידע חיובי ואחרים במידע שלילי, ואז בדקה מה קורה. התשובה הקצרה היא: כן, מארק צוקרברג יכול לבצע מניפולציה נרחבת ברגשות של המין האנושי אם הוא רוצה.

 

אה, סליחה, זו לא היתה המטרה הרשמית של הניסוי. אבל זה מה שהוא היה - וזה מה שמביא לאנשים את הסעיף. המחשבה שפייסבוק גורמת לאדם שלוקה בדכאון בצד השני של העולם, שבסך הכל רצה לראות מה החברים שלו כותבים, להיכנס להתקף זה או אחר כדי לבדוק אם אפשר יהיה לדחוף לו איזו פרסומת פשוט מעוררת בי בחילה.

 

הנקודה הכי בעייתית פה היא לא הניסוי עצמו, אלא האדישות בה מתייחסת פייסבוק לכל העניין. היא הגדירה את זה כניסוי בבני אדם, כשבפועל יכלה לקרוא לזה "מחקר לשיפור חוויית משתמש" (כל החברות משיקות תכונות חדשה בצורה מוגבלת, כדי לבחון את תגובת הציבור) - מה שהיה מכעיס רק מעטים. אבל העובדה שהיא התייחסה לעניין בתור ניסוי מתוך ידיעה שאם הוא יצא החוצה, תוצת סביבה סופת אש - פשוט מראה שהיא לא מפחדת ושלא אכפת לה. מה כבר יעשו המשתמשים, יעברו לגוגל פלוס?

 

הדיון על המזל"טים מתחדש

 

ב"שומרי הסף" אמר יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר, שיש משהו שתמיד הטריד אותו בחיסול ממל"טים: אתה רואה את הרכב, ואז הורג שלושה אנשים בלחיצת כפתור. וזה מטריד אותו, לדבריו, גם כאשר ברור שכל האנשים שהרגת הם מחבלים מסוכנים. זה חוזר אליו, הוא התוודה, לפעמים בעת הגילוח. מול המראה.

 

הטרדה הזו הגיונית לגמרי - יש משהו לא אנושי בסוג הזה של ההרג: פגיעה מרחוק, מבלי שהמטרה בכלל תדע שהיא מטרה. יש עין רואה ואינה נראית שהורגת בלחיצת כפתור ג'ויסטיק; מפעיל המזל"ט הפך למעין כוח עליון.

 

הוויכוח סביב המזל"טים התוקפים מתלהט בימים האחרונים מחדש, סביב עלייתה של דאעש, המיליציה הסונית החדשה. במשך שנים, התגאה ממשל אובמה בהצלחה שלו מול אל קעידה, שהושגה בעיקר בשל השימוש ברובוט המעופף. אבל ההצלחה לא היתה נקיה: מספר ההרוגים ממזל"טים אמריקאים עומד על כ-2,400, כשלפחות 273 מהם היו אזרחים בלתי מעורבים.

 

מזל"ט תקיפה אמריקאי מזל"ט תקיפה אמריקאי צילום: אם סי טי

 

כל הרוג כזה הוא כרזת גיוס לארגוני הג'יהאד. דו"ח של ה-Bureau of Investigative Journalism ציין שתי בעיות עיקריות: האחת, מלחמת המזל"טים, שקלה כל כך מבחינה פוליטית, מסתכנת בהתדרדרות למלחמת נצח; השניה, העובדה שהנצחון האווירי על אל קעידה לא הועילה נגד עליית הקיצונות הסונית. ע"ע דאעש העיראקית-סורית, שהופעתה תפסה את כל כלי המודיעין ורוב כלי התקשורת בהפתעה טוטאלית.

 

יתר על כן, מותר להניח עוד שתי הנחות: ראשית, שעצם הפגנת הכוח הטוטאלית המערבית - הרג מן האוויר שאין לו שום סימן מקדים - היא גורם מגייס בצד השני; "תראו מה הם מרשים לעצמם לעשות לנו, אנחנו לא בני אדם בשבילם". שנית, שאם דאעש לימדה אותנו משהו, הוא שהצד השני לומד, ומהר. דאעש מקפידה שלא להשתמש במודיעין אותות, וכשהרמטכ"ל האמריקאי נשאל לאחרונה על תקיפות אוויריות נגדה הוא אמר בפשטות שאין לו מטרות. אין מודיעין.

 

במילים אחרות, אפשר לראות שרובוט התקיפה גם פוגע בחפים מפשע, גם פוגע בנפשם של המפעילים והגנרלים וגם לא משיג את מטרתו.

 

זוכרים את הפייסבוק פון?

 

אפילו פייסבוק כבר שכחה.

 

לפני כשנה, הכריזה הרשת החברתית על Facebook Home, משהו שאמור היה להיות שילוב בין אפליקציה ובין מערכת הפעלה משנית לאנדרואיד. התועבה אמורה היתה להשתלט על הסמארטפון שלכם ולהפוך אותו למסוף של פייסבוק - כלומר, קודם כל פייסבוק ורק אחר כך כל יתר שימושי הסמארטפון. זו היתה אמורה להיות התשובה של הרשת החברתית לכך שאין לה אפליקציה ראויה לסלולר. 

 

פייסבוק Home, מנוחתו עדן פייסבוק Home, מנוחתו עדן

 

האפליקציה/גרסת מערכת הפעלה צללה כאבן במים אדירים, בדיוק מהסיבות האלה. יש אולי המון משתמשי פייסבוק וחלק ניכר מהם מכורים, אבל מעטים מדי מכורים עד כדי כך. התוכנה סבלה מבעיות רבות, צוקרברג נאלץ להודות לפני חצי שנה שקצב ההורדה שלה לא משביע רצון - והניו יורק טיימס דיווח בסוף השבוע שבשקט בשקט, פייסבוק פירקה את צוות המהנדסים של "פייסבוק פון".

 

נמסר שהחלקים המוצלחים של פייסבוק הום שולבו לתוך האפליקציה החדשה של פייסבוק לאנדרואיד, שהיא אכן מוצלחת יותר מהזוועות שקדמו לה. 

 

קצרצרים

 

1. נפתח בפינת הפושע המטומטם: ניקולאס סטיבן וויג מסאות' סנט פול, מינסוטה, נעצר לאחרונה בחשד לפריצה לבית ולגניבה. על פי החשד, וויג פרץ לבית, רוקן את תכולתו, ואז גילה שיש לו זמן פנוי. על כן, הוא עשה מה שכל אידיוט אמיתי היה עושה במצב הזה: השתמש באחד ממחשבי הבית כדי להתחבר לחשבון הפייסבוק שלו. הוא רק שכח להתנתק אחר כך - ובעלי הבית הופתעו לגלות שמישהו אחר השתמש במחשב שלהם. ההמשך מובן מאליו, אבל כדי להדגיש את נקודת הטמטום, כשהגיעו השוטרים לעצור את וויג, הוא ענד את אחד השעונים שגנב מהבית. 

 

רעיון טוב: לבדוק את הפיד בפייסבוק. רעיון רע: לבדוק את הפיד בפייסבוק במחשב של בית שפרצת אליו רעיון טוב: לבדוק את הפיד בפייסבוק. רעיון רע: לבדוק את הפיד בפייסבוק במחשב של בית שפרצת אליו

 

2. ציינו לאחרונה שגוגל לא דיברה בכנס השנתי שלה על גוגל+, מה שאומר שיתכן שהוא במגמת סגירה, כמו רוב הפרויקטים של החברה. אחרים שמו לב שגם גלאס, הילד הבעייתי של גוגל שעשה בשנה האחרונה כמעט רק כותרות שליליות, כמעט שלא הוזכר. יתכן שבחברה הגיעו למסקנה המתבקשת שמה שלא יקרה, המשקפיים החכמים שלהם  יקבלו ביקורת שלילית; על כן הם לא מספרים עליהם יותר אל ציבור הרחב - אלא רק למעגלים המצומצמים של הגלאסהולס. אפשרות נוספת: גוגל תהרוג את גלאס ובעוד שנה תוציא מוצר דומה מאוד, אבל עם שם אחר ושימושיות שונה לכאורה. 

 

3. ועוד בענייני גלאס: נציבות הפרטיות של בריטניה חושדת שהמוצר של גוגל עובר על חוקי הפרטיות של בריטניה - שבהיותה מדינה אירופית מחזיקה בתקנות נוקשות יותר בתחום מאלה של ארה"ב. יש סיבה טובה לחשוד: חוקרים מצאו שאפשר לצלם באמצעות גלאס את הקוד שאתם מקלידים לכספומט ממרחק של כ-30 מטר, שלא לדבר על מקרה בו הגלאסהול עומד מאחוריכם בתור.  

 

4. חברות התקשורת האמריקאיות ששירתו את מערכת השו-שו של ממשלתן מתחילות לשלם על כך מחיר. גרמניה הודיעה על אי חידוש של חוזה ממשלתי עם חברת התקשורת האמריקאית ורייזון בשל קשריה עם ה-NSA - ואת החוזה שלה תקבל החברה הגרמנית דויטשה טלקום. בגרמניה עדיין עובדים על התכנית לבנות רשתות תקשורת שלא יעברו דרך ארה"ב, כדי שזו לא תוכל יותר להאזין לשיחות של גרמנים (או, אם להיות ריאליים, תתקשה בכך).

 

5. המירוץ לקונגרס במחוז השלישי של אוקלהומה קיבל תפנית ביזארית, שלא לומר מטורפת, בימים האחרונים. מועמד חדש, טימותי ריי מאריי, טוען שחבר הקונגרס פרנק לוקאס איננו פרנק לוקאס. ליתר דיוק, מאריי טוען שמי שניצב בפני הבוחרים הוא רובוט שמתחזה ללוקאס; לוקאס עצמו, לטענת מאריי, הוצא להורג באוקראינה ב-2011, ומאז הוחלף על ידי הרובוט. מאריי עצמו מתחייב בפני הבוחרים שהוא 100% אנושי. למדור לא ברור האם מאריי לא לקח את התרופות שלו או שמא מדובר בקמפיין פרסום מתוחכם במיוחד של יצרני כובעי נייר כסף. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x