$
מכשירים ומדריכים

אנדרואיד גולשת לכל המסכים

סמארטפון שישלוט בטלוויזיה, ידבר עם השעון החכם ואף יעבור בצרוה חלקה אל המסך שבתוך הרכב - זהו החזון שהוצג בשבוע שעבר בכנס המפתחים של גוגל

עומר כביר והראל עילם 11:5029.06.14

מאירוע הפתיחה של גוגל I/O, ועידת המפתחים של החברה, שנערכה ביום רביעי שעבר, הצטיירה באופן ברור האסטרטגיה של חברת הענק לעתיד עולם הטכנולוגיה: הרבה מסכים, אבל מערכת הפעלה אחת, אנדרואיד, שבמרכזה מכשיר אחד שמהווה את מרכז החיים והשליטה — הסמארטפון.

 

חברות רבות מנסות לפתור את שאלת ריבוי המסכים — מחשב, סמארטפון, טלוויזיה ומסך הרכב — והמעבר ביניהם. איך יוצרים חוויית שימוש מותאמת לכל אחד מהם, אבל עדיין שומרים על הפרסונליזציה וההמשכיות במעבר בין מסך למסך? לגוגל יש, כך נראה, את התשובה הטובה והמקיפה ביותר בשוק. באמצעות הגמישות של אנדרואיד יצרה גוגל ממשקי משתמש שונים לכל מסך ומסך, שמותאמים לצרכיו וליכולותיו אך בנויים על בסיס משותף ומספקים חוויה מוכרת ומזוהה בכל תצורה.

 

אנדרואיד אוטו. מערכת לרכב שמציגה את המידע שבמכשיר האישי בצורה נקייה שמתאימה לנהיגה אנדרואיד אוטו. מערכת לרכב שמציגה את המידע שבמכשיר האישי בצורה נקייה שמתאימה לנהיגה

 

את בעיית ההמשכיות, שמונעת את ההתעסקות עם הגדרות ואפליקציות שונות בכל מסך, פתרה גוגל באמצעות הפיכת הסמארטפון לליבת החיים הממוחשבים של המשתמש.

 

יישור קו עם המתחרות אפל ואמזון

 

ההכרזות עצמן לא היו מלהיבות, אבל סבבו כולן סביב עיקרון ההמשכיות: גוגל הציגה גרסאות אנדרואיד לטלוויזיה ולרכב, אבל אלו לא היו בגדר פריצת דרך והיוו לכל היותר יישור קו עם מוצרים דומים של אפל, אמזון ואחרות. האכזבה הגדולה ביותר היתה הגרסה החדשה לאנדרואיד, שזוכה בינתיים לשם הזמניL Preview.

 

גוגל TV גוגל TV

 

מי שציפה לשיפורים וחידושים משמעותיים או אפילו לתכונות מעניינות דוגמת אלו שהציגה אפל במערכת ההפעלה iOS 8 שהוכרזה לפני כחודש, התאכזב. גוגל התמקדה בעיקר בכלים למפתחים שמאפשרים שליטה רחבה יותר בממשק המשתמש עם אפשרות לשנות טקסטורות ויחסי עומק, לצד כמה שדרוגים קלים במרכז ההתראות וכלי שמאפשר נעילה ומחיקה של המכשיר מרחוק במקרה של גניבה. אנדרואיד Wear, גרסת אנדרואיד למוצרי מחשוב לביש, זכתה להדגמה רחבה שהציגה את אופן פעילותה במהלך היום ובמצבים שונים, אך גם בה כמעט שלא הוצגו פרטים משמעותיים חדשים על אופן פעילותה.

 

מעניינות יותר היו שתי גרסאות אנדרואיד החדשות, לרכב ולטלוויזיה. אנדרואיד TV אינה ניסיון להמציא מחדש את הטלוויזיה כמו גוגל TV הכושלת, אלא מערכת הפעלה שמספקת יכולות דומות מאוד לאלו שלFire TV של אמזון ולאלו של אפל TV. כלומר, גישה נוחה לשירותי סטרימינג שונים, בשילוב המלצות על סרטים וסדרות, לצד אפליקציות ומשחקים לטלוויזיה ויכולות חיפוש גוגליות.

 

מערכת ההפעלה לרכב אנדרואיד אוטו מאפשרת לנגן שירים מהסמארטפון, ולהשתמש באפליקציות שמותקנות עליו ועברו התאמה לרכב, כמו גוגל מפות, בתוספת אפשרויות שליטה קולית. אפשרות נוספת לשלוט במערכת, היא באמצעות מסך המגע ברכב וכפתורי השליטה בהגה. גם כאן לא מדובר בחידוש יוצא דופן, ויכולות אנדרואיד אוטו דומות מאוד לאלה של Carplay של אפל, שהוצגה לפני כמה חודשים.

 

האפליקציה תופיע גם על השעון

 

למרות האכזבה מכל אחת מההכרזות בנפרד, ניתן לזהות קו משותף ביניהן: כולן נשלטות ומתופעלות על ידי הסמארטפון – אנדרואיד TV? נשלט ממכשיר האנדרואיד. שעונים חכמים וגוגל אוטו? חייבים להיות מצוותים לסמארטפון כדי לתפקד בצורה מלאה. התקנתם אפליקציה על הסמארטפון אנדרואיד שלכם? אם יש לה גרסאות מתאימות, הן יופיעו אוטומטית בכל שעון אנדרואיד Wear, באנדרואיד אוטו ואפילו במחשב עם מערכת ההפעלה כרום בוק של גוגל, וכל פעולה שתבצעו תסונכרן עם הסמארטפון.

 

חברות ופרשנים רבים מעריכים שהמירוץ החשוב ביותר כרגע הוא לפיצוח בעיית השעון החכם והמחשוב הלביש. אבל בגוגל יודעים שהמירוץ האמיתי הוא להיות החברה הראשונה שתוכל להציע פתרון כולל לבעיית ריבוי המכשירים, כזה שלא יגרום לנו להרגיש שכל מכשיר הוא אי מנותק, אלא שייצור חוויה מתמשכת ואחידה שבה כל מכשיר הוא חלק ממערכת גדולה יותר. ועם החזון שעלה מהאירוע שערכה החברה, ברור שנכון לעכשיו היא כנראה היחידה שרצה במירוץ הזה במלוא הכוח. אם מתחרות כמו אפל ואמזון לא רוצות להישאר מאחור, כדאי להן לזנק בקרוב.

 

הדור הבא של השעונים החכמים

 

כנס המפתחים היה גם ההזדמנות הראשונה של המוזמנים להתנסות בשלושת השעונים החכמים הראשונים בעולם שמשתמשים במערכת ההפעלה החדשה אנדרואיד Wear.

 

מוטו 360. השעון החכם של מוטורולה מוטו 360. השעון החכם של מוטורולה

 

גוגל הכריזה על אנדרואיד Wear במרץ האחרון, והמכשירים הראשונים שמבוססים עליה צפויים להגיע לשוק כבר בתחילת החודש הבא. G Watch, השעון החכם של LG, והשעון החדש של סמסונג, שנקרא Gear Live, יגיעו לשוק ב־7 ביולי והם כבר זמינים להזמנה מראש.

 

שני השעונים דומים וכוללים מפרט טכני כמעט זהה. לפי הביקורות הראשונות של אלה שבדקו את המכשירים באירוע של גוגל, נראה שבסבב הזה LG הפסידה: השעון שלה יקר יותר (229 דולר לעומת 199 דולר לזה של סמסונג), מגיע עם מסך ברזולוציה נמוכה (280 על 280, לעומת 320 על 320), והוא גם כבד ומסורבל יותר. השעון גם לא כולל מודד דופק או כפתור פיזי. עם זאת, ל־LG יש יתרון קל בזכות מסך בהיר יותר וסוללה גדולה יותר.

 

המוצר המעניין מבין השלושה הוא מוטו 360 של מוטורולה, השעון החכם הראשון עם מסך עגול. השעון כולל מסגרת פלדה מלוטשת ורצועת עור, והביקורות הראשונות מציינות כי זהו המכשיר היפה והמרשים ביותר מבחינת איכות הפקה, אם כי הוא יקר יותר (249 דולר) וכבד יותר. כעת גם מתברר שליאור רון, הישראלי הבכיר במוטורולה שהיה גם אחראי לפרויקט טלפון הדגל מוטו X, אמון על מחלקת המחשוב הלביש החדשה של מוטורולה, והוביל את העיצוב של מוטו X.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x