$
חדשות טכנולוגיה

בשעון, בסלון, במכונית: גוגל חשפה גרסאות חדשות לאנדרואיד

באירוע המפתחים השנתי של החברה הוצגה אנדרואיד Wear למחשוב לביש, שכוללת סנכרון טבעי עם סמארטפונים ומפעילה אפליקציות מבלי להתקין אותן על השעון. לצידה, נחשפה גרסה חדשה לאנדרואיד לטלפונים, עשירה באפשרויות למפתחים - וגרסאות אנדרואיד לטלוויזיה ולכלי רכב

עומר כביר 20:1325.06.14

"ברבעון הראשון של 2014 שווקו 315 מיליון סמארטפונים. מספר המשתמשים הפעילים בחודש עם סמארטפונים אנדרואיד עומד על מיליארד, נתון שהכפיל את עצמו מדי שנה", כך אמר

סונדאר פיצ'אי, סגן נשיא בכיר בגוגל, אשר פתח את אירוע המפתחים השנתי I/O. באירוע הציגה גוגל את יכולות אנדרואיד Wear, מערכת ההפעלה שעליה יתבססו השעונים החכמים הבאים של יצרניות חומרה רבות.

גוגל הדגימה איך ניתן להשתמש באנדרואיד Wear על מנת ליצור תזכורות, לענות או לדחות שיחות, לקבל התראות תלויות הקשר באמצעות גוגל Now, לשלוט במכשירים אחרים, לקבל מידע בריאותי כמו צעדים שנצעדו או קצב דפיקות הלב ועוד.

 

כמו כן הדגימה גוגל יכולות של אפליקציות שונות, כמו אפשרות להזמין פיצה מהשעון, וסנכרון בין האפליקציה שעל השעון לאפליקציה המקבילה בסמארטפון.

 

הדגמת הסנכרון בין אנדרואיד L ובין אנדרואיד Wear הדגמת הסנכרון בין אנדרואיד L ובין אנדרואיד Wear

 

בהקשר זה, אין צורך להתקין אפליקציות על השעון עצמו, כיוון שאפליקציות שמותקנות על הסמארטפון או הטאבלט ושהן בעלות יכולות מחשוב לביש מותקנות אוטומטית גם על המוצר הרלוונטי. פתרון מעניין שמקל ניהול השעון החכם.

 

אנדרואיד Wear אנדרואיד Wear

 

בצד המכשירים, חשפה גוגל שהשעון החכם של LG, שנחשף לראשונה לפני כמה חודשים, יהיה זמין להזמנה בחנות פליי של גוגל בהמשך היום. סמסונג חוזרת לחיק האנדרואיד עם סדרת Gear שלה, ודגם שעון מבוסס אנדרואיד Wear - שייקרא Gear Live - יהיה זמין גם הוא לרכישה בגוגל פליי בהמשך היום.

 

שעון ה-G Watch של LG שעון ה-G Watch של LG

 

עם זאת, סמסונג לא מסרה פרטים על השעון החכם החדש. השעון החכם של מוטורולה, המוטו 360 בעל המסך העגול, יהיה זמין למכירה בהמשך הקיץ.

 

שעון Gear Live של סמסונג שעון Gear Live של סמסונג

 

גוגל נכנסת למכונית

 

לפני כמה חודשים הציגה אפל את CarPlay, שמביאה את הפונקציונליות של iOS למסכי בקרה ברכב. גוגל מגיבה כעת עם Android Auto, גרסה של אנדוראיד שמותאמת לכלי רכב ולשימוש בזמן הנהיגה, עם דגש על שליטה קולית.

 

ממשק אנדרואיד Auto ממשק אנדרואיד Auto

 

לא מדובר במכשיר נפרד, אלא בממשק ותצוגה מותאמים לרכב שמבוססים על הסמארטפון או הטאבלט של המשתמש שמחובר לרכב (בהדגמה, באמצעות כבל). המערכת מספקת גישה לכל התכנים והאפליקציות שבמכשיר, ומאפשר לבצע פעולות כמו להאזין לשירים, להשתמש בגוגל מפות לחיפוש אתרים וניווט, להאזין ולשלוח הודעות SMS. השליטה מתבצעת באמצעות מסך המגע של הרכב, כפתורי השליטה שעל ההגה או פקודות קוליות. מפתחי אנדרואיד יקבלו גישה לכלי פיתוח שיאפשרו להם ליצור אפליקציות לשימוש ברכב. לדברי גוגל, יותר מ-25 מותגי מכוניות עתידים לתמוך באנדרואיד אוטו, כשהמכוניות הראשונות שתומכות בה יגיעו לשוק לקראת סוף השנה.

 

אנדרואיד חדשה לטלוויזיה החכמה

 

גוגל מנסה להעמיק את נוכחותה בעולם הטלוויזיות החכמות עם Android TV, שעושה שימוש בכלי ה-SDK של אנדרואיד ליצירת אפליקציות למסך השחור הגדול שבסלון. כך, למשל, טלוויזיות תומכות יספקו ממשק משתמש אחיד במעבר בין מקורות תוכן ואפשרות לשלוט בטלוויזיה ממכשיר האנדרואיד.

 

אנדרואיד TV אנדרואיד TV

 

מסך הבית של המערכת מציג המלצות תוכן, אפליקציות אהובות ומשחקים לטלוויזיה. יכולות חיפוש קולי מתקדמת מאפשרות לומר שם סדרה ולזכות לקישור לצפייה ישירה בה בהתאם לשירותי הסטרימינג שיש למשתמש, ולצדו אפשרויות לקבלת מידע נרחב על שחקנים ואנשי צוות והמלצות לסדרות דומות. חיפוש כמו "סרטים שהיו מועמדים לאוסקר ב-2002” יציג רשימה של סרטים אלו עם אפשרות לצפות בהם בקליק. ניתן גם לשאול את הטלוויזיה שאלות כמו "מי שיחקה את קאטניס במשחקי הרעב?” ולקבל תשובה רלוונטית.

 

התפריט של מערכת ההפעלה החדשה התפריט של מערכת ההפעלה החדשה

 

לחובבי הגיימינג, אנדרואיד TV יכולה להציג משחקי מובייל ותומכת במשחק משותף עם מכשירי אנדרואיד אחרים. לא מדובר, כך נראה, במשחקים באיכות דומה לזו של משחקי קונסולה, אך בעבור שחקני הקז'ואל ייתכן שיכולת זו תענה על רוב צרכיהם.

 

יכולות שיתוף דוגמת כרומקאסט מאפשרות להציג על מסך הטלוויזיה תכנים ממכשירים אנדרואיד שונים שנמצאים בסביבה. חנות האפליקצות של אנדרואיד TV תיפתח רשמית בסתיו, ומערכת ההפעלה תומכת הן בטלוויזיות והן בממירים. לדברי גוגל, ליין הטלוויזיות הקרוב של שארפ וסוני צפוי לתמוך בה. יהיה מעניין לראות האם גוגל למדה מאסון גוגל TV הזכור לרעה מלפני כמה שנים ויצרה מערכת הפעלה לטלוויזיה שמשתמשים ממש ירצו.

 

אנדרואיד חדשה, עדיין ללא שם

 

באירוע נחשפה L Preview, גרסת אנדרואיד חדשה ששמה דגש על כלים נרחבים יותר למפתחים. אחד מהשינויים המרכזיים נוגע לתחום ממשק המשתמש: גוגל הציגה כלים למפתחים שמאפשרים לשחק בצורה גמישה יותר עם ממשק האפליקציות בכל הנוגע לטקסטורות, צבעים, הצללה, יחסי עומק והתאמה לגדלים מסכים שונים.

 

הכלים, שהינם חלק מתפיסה בשם Material Desgin, כוללים גם אנימציה של כפתורי פעולה ומעברונים. לא מדובר בשינויים משמעותיים בפונקצונליות, אלא רק ביכולת ליצור ממשק משתמש נאה וחי יותר, תוך שמירה על אחידות במעבר בין מכשירים שונים.

 

סונדאר פיצ'אי סונדאר פיצ'אי צילום מסך: Google

 

מערכת ההתראות של אנדרואיד עברה מקצה שיפורים, וממיינת כעת התראות לפי רלוונטיות וחשיבות, ומאפשר למחוק אותן באמצעות סווייפ לצד. פונקציה בשם Heads Up Notification מציגה התראות חשובות ומאפשר להגיב עליהן או להעיף אותן מבלי לצאת מהאפליקציה שפתוחה באותו רגע.

 

נמאס לכם להקליד את הסיסמה בכל פעם שאתם נכנסים למכשיר? פונקציה חדשה תאפשר למכשיר לזהות רשת WiFi מוכרת או מכשירי בלוטות' כמו שעון חכם וכאשר המכשיר נמצא בקרבתם לאפשר כניסה למכשיר ללא צורך להקליד סיסמה. בהחלט פיתוח חכם ומעניין, שהרי בעבור משתמשים רבים אין סיבה לנעול את המכשיר כשהם בבית. תכונה חשובה נוספת היא תמיכה מובנית ביכולת נטרול מרחוק - Kill Switch - מה שמאפשר להפוך מכשירים לבלתי שמישים במקרי גניבה. תכונה שכזו, שכבר הוטמעה במכשירי אפל, יכולה לצמצם משמעותית את היקף גניבות הטלפונים, מכה עולמית שהרשויות מתקשות להתמודד עמה.

 

שיפורי הממשק באנדרואיד L שיפורי הממשק באנדרואיד L צילום מסך: Google

 

מוד תצוגה חדש יאפשר לצפות בכל היישומים החלונות הפתוחים בכרום במקום אחד ולגלול ביניהם, וכך להקל על המעבר בין אפליקציות שמותקנות על המכשיר לאפליקציות רשת. תכונה שהייתה זמינה עד עתה רק למספר מוגבל של אפליקציות תפתח מעתה לכולן: אפשרות להגדיר שקישורים מסוימים (למשל, למסעדה באתר יילפ), יפתחו באפליקציה, אם זו מותקנת על המכשיר, ולא בדפדפן.

 

בתחום הביצועים הוסיפה גוגל תמיכה במעבדים ויישומים 64 ביט וביצעה שיפורים באופן פעילות מערכת ההפעלה שאמורים לנצל בצורה טובה יותר את ביצועי המעבד ולאפשר יכולות גרפיקה מתקדמות יותר. פיתוח בשם פרויקט ולטה מיועד לספק למפתחים מידע נרחב יותר על האופן שבו היישום שלהם משתמש בפונקציות השונות במכשיר וצריכת הסוללה שלו, על מנת לסייע להם להוריד את צריכת האנרגיה שלו. בצד המשתמש, פוקנציה בשם Battery Saver מאפשר לכבות פונקציות שונות כדי לחסוך בסוללה כשזו לקראת סוף חייה (תכונה שיצרניות אנדרואיד רבות כבר הציגו במכשירים שלהן).

 

הגרסה החדשה תהיה זמינה למפתחים החל ממחר בבוקר. גוגל לא מסרה מתי תופץ הגרסה לכלל המשתמשים, או על שם איזה מאכל מתוק היא תיקרא. 

 

מה עם כרומבוק, המחשבים הניידים הלא ברורים של גוגל? מערכת ההפעלה של גוגל Chrome OS, תספק יכולת סנכרון טובה יותר עם אנדרואיד, כמו הצגת התראות ממכשיר המובייל. פלטפורמה שהוצגה לראשנה תאפשר להתאים בקלות אפליקציות אנדרואיד לכרום OS, עם ממשק וחוויית משתמש דומים.

 

לדברי פיצ'אי, מכשירי אנדרואיד שולחים יותר מ-20 מיליארד הודעות SMS ביום, מצלמים 93 מיליון תמונות סלפי ובודקים את המכשיר שלהם 100 מיליארד פעמים ביום. הוא סיפר ש-42% מהצפיות של טאבלטים ביוטיוב מגיע ממכשירי אנדרואיד ושמספר ההתקנות של אפליקציות עלה בשנה האחרונה ב-236%. הוא טען שגם כרום OS זוכה לתפוצה גבוהה מבעבר, בעיקר בתחום החינוך.

 

לקראת סוף האירוע התפרץ לאירוע אדם שצעק לאלפי המפתחים שבקהל: "כולכם עובדים עבור חברה טוטליטארית שמפתחת מכונות שהורגות אנשים". המוחה הבודד הוצא מן האולם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x