שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות התקשורת

HOT תחויב לפרוס תשתית ב-233 ישובים אליהם אינה מגיעה

משרד התקשורת דורש מ-HOT להשלים את חובת פריסת התשתית בכל רחבי הארץ, אולם טרם קבע את לוחות הזמנים לחברה. העלות ל-HOT: עד מיליארד שקל

אופיר דור 07:3622.06.14
משרד התקשורת מפרסם היום (א') את המלצות הוועדה לבחינת החובה המוטלת על בזק ו-HOT לפריסת תשתיות תקשורת קווית בכל רחבי המדינה (פריסה אוניברסלית). הוועדה מונתה כבר בנובמבר 2011 ועמדו בראשה שלושת מנכ"לי משרד התקשורת שכיהנו לאורך התקופה – עדן בר טל, מימון שמילה (מ"מ) והמנכ"ל הנוכחי אבי ברגר.

המלצת הוועדה המרכזית, שכבר אומצה על ידי השר גלעד ארדן, קובעות כי רק במקרים חריגים אשר אין להם פיתרון סביר יותר, ניתן יהיה להעניק פטור לחברות בזק ו-HOT מחובת הפריסה האוניברסלית. לדברי ארדן, "כל אזרחי המדינה, ללא קשר למקום מגוריהם, זכאים ליהנות משירותי תקשורת מפותחים ומתקדמים, נשמור על התחרות בכל מקום גם בפריפריה ובאזורים מרוחקים".

 

פטריק דרהי, בעל השליטה ב-HOT פטריק דרהי, בעל השליטה ב-HOT

 

הוועדה כותבת כי שירותי התקשורת הקווית (טלפוניה ואינטרנט) צריכים להיות נגישים ושוויוניים לכלל הציבור, והנגשתם תקדם את האינטרסים הלאומיים והחברתיים בישראל כמו צמצום פערים חברתיים ועידוד פיזור אוכלוסין, .

המלצות הוועדה נוגעות בעיקר ל-HOT, שכרגע התשתית שלה אינה מגיעה לכ-390 אלף בתי אב שיכולים להתחבר רק לתשתית בזק. HOT אינה מגיעה ל-233 ישובים כמו טירת צבי, יד מרדכי ונווה אטיב, בנוסף לשמונה שכונות בירושלים כמו בית וגן, גבעת שאול ומקור ברוך. לעומת זאת, הפריסה של בזק כמעט אוניברסלית והתשתית שלה אינה מגיעה רק לכ-2,400 בתי אב בארץ.

 

חברת HOT מעריכה את היקף ההשקעה שיידרש ממנה לשם השלמת חובת הפריסה האוניברסלית לפי דרישת משרד התקשורת ב-800 מיליון שקל עד מיליארד שקל. אולם לוח הזמנים שבו תידרש להשלמת הפריסה לא נקבע על ידי הוועדה, אלא יקבע על ידי השר.

 

החברות בזק ו-HOT הגישו מאות בקשות לפטור והקלות מחובת הפריסה המוטלת עליהן, כשרובן הגדול נדחו על ידי הוועדה. במקרים בהם תושבי המקום עצמם הם אלו שמתנגדים לפריסת התשתיות, ניתן יהיה בהתאם לנוהל שנקבע וגובש לבחון מתן פטור לחברות, וזאת תוך הצגה של פתרון חלופי שיאפשר קבלת שרותי תקשורת הולמים.

 

בקשות הפטור של החברות נבדלו זו מזו בצורה מהותית. בעוד בזק פרוסה כמעט בכל רחבי המדינה ומרבית בקשות הפטור שלה היו פרטניות ונגעו למספר מצומצם של לקוחות במספר מבנים מצומצם, הרי הבקשות של HOT התייחסו לישובים שלמים שבהם אין לה פריסת תשתית.

 

הוועדה קבעה עוד כי ידחו אוטומטית בקשות פטור במקרים שבהם סכום ההשקעה הנדרש לצורך קיום חובת האוניברסליות אינו עולה על 30 אלף שקל, היות ומדובר בסכום לא מהותי לחברות.

 

מ-HOT נמסר בתגובה כי "החברה מכירה וממלאת אחר חובת הפריסה האוניברסאלית ומספקת את שירותיה ברוב מוחלט של המדינה. מרבית האזורים הלא מרושתים הם כתוצאה מהתנגדות של התושבים והרשויות לפריסה, או לחילופין חוסר ביקוש לשירותי החברה. מעבר לכך, נלמד את ההחלטה לאחר שנקבל אותה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x