$
חדשות טכנולוגיה

הערעור נדחה: אינטל תשלם קנס של 1.4 מיליארד דולר באיחוד האירופי

הקנס הוטל על החברה ב-2009 ועתה נקבע בערכאה הגבוהה ביותר באיחוד כי יהיה עליה לשלם אותו. נציבות האיחוד מצאה את החברה אשמה בהתנהלות מונופוליסטית, במסגרתה שילמה ליצרניות חומרה כדי שלא ירכשו רכיבים ממתחרתה, AMD

שירות כלכליסט 17:5612.06.14

בית המשפט העליון של האיחוד האירופי דחה סופית את ערעורה של אינטל על קנס בסך 1.06 מיליארד יורו (1.43 מיליארד דולר) שקיבלה ב-2009. כך, לפי דיווח של סוכנות רויטרס. הקנס הוטל בגין הפרת חוקי הגבלים עסקיים בפעילותה בשוק השבבים. זהו הקנס הגבוה ביותר שהטיל בית המשפט על חברה אמריקאית.

הקנס הוטל בעקבות חקירה שפתחה נציבות התחרותיות של האיחוד בתחילת העשור הקודם, לאור תלונות שקיבלה מ-AMD וחברות שבבים קטנות יותר.

 

נדחקו החוצה. שבבי AMD נדחקו החוצה. שבבי AMD צילום: בלומברג

 

החקירה גילתה כי אינטל שילמה ליצרניות מחשבים ומסכים במהלך 2002 כדי שיבחרו ברכיבים מתוצרתה ויתרחקו מרכיבי המתחרות. בין היצרניות נמנות לנובו, HP ו-Dell והתשלום הועבר להן בצורת זיכויים על רכישות שביצעו. בנוסף, שילמה החברה גם לקמעונאיות בתחום האלקטרוניקה, כדי שיעדיפו להחזיק במלאי מחשבים שמבוססים על מעבדיה. לפי פסיקת בית הדין, אינטל פעלה בשלל דרכים להצרת צעדיה של AMD בכל ערוצי המכירה שקיימים בשוק.

 

במעמד הטלת הקנס, במאי 2009, נקבע כי על אינטל לשלם אותו בתוך שלושה חודשים. ואולם, הגשת הערר וחקירות נוספות דחו את מימושו עד היום. התחרות בין אינטל ו-AMD היתה אחת מהבולטות בתחום הטכנולוגיה בעשור הקודם, עת היוותה AMD יריבה שקולה. כיום שולטת אינטל ללא עוררין בשוק ה-PC ההולך ודועך - ומתחרה בעיקר עם יצרניות שבבים מבוססי ARM שמיועדים לסמארטפונים וטאבלטים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x