שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

מרכז התראות חכם, מקלדת משופרת: הכירו את iOS 8

החברה חשפה באירוע המפתחים השנתי שלה גרסה עתירת שיפורים למערכת ההפעלה של האייפון והאייפד - ואת OS X יוסמיטי, מערכת ההפעלה החדשה של המק. מנכ"ל אפל: "אנשים קנו אנדרואיד בטעות, ואז חיפשו חוויה טובה יותר"

עומר כביר 21:0702.06.14

אפל חשפה שורה של עדכוני תוכנה באירוע המפתחים השנתי שלה, WWDC, שנערך זה השנה ה-25. בראש רשימת החידושים ניצבת iOS 8, הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה לאייפון ולאייפד, שכוללת שדרוג משמעותי למרכז ההתראות.

הוא כולל מעתה התראות אינטראקטיביות שמאפשרות להשיב למייל, לבצע פעולות בלוח השנה ועוד. לחיצה כפולה על כפתור הבית מציגה מעתה, בנוסף לאפליקציות הפתוחות, גם רשימה של אנשי קשר איתם מרבה המשתמש לתקשר, על מנת לספק גישה יותר מהירה אליהם. באפליקציית המייל, מחוות סווייפ מאפשרות ביצוע פעולות מהירות כמו מחיקת הודעה או סגירתה.

 

IOS 8 IOS 8

 

במרכז ההתראות החדש אפשר לבצע פעולות גם ממסך הנעילה - מענה להודעת SMS, ביצוע לייק לעדכון מפייסבוק או אישור להזמנה לפגישה. המקלדת עברה שדרוג עם טכנולוגיה שאפל מכנה QuickType ושמנסה לחזות את המילה הבאה שמעוניים המשתמש להקליד, ולומדת את השפה של המשתמש בהתאם להתנהגות ודרכי ההתכתבות השונות שלו עם חבריו. לדוברי עברית: תצטערו לשמוע שאין תמיכה לשפה זו.

 

המקלדת המשופרת של אפל המקלדת המשופרת של אפל

 

יישום ההודעות זכה לשדרוג ניכר בכמה הבטים. בשיחות קבוצתיות ניתן להסיר או להוסיף משתמשים, להשתיק את השיחה או לעזוב אותה לחלוטין. כן ניתן לשתף מיקום, לשלוח הודעה קולית או וידאו בסגנון ווקי-טוקי או לראות במקום אחד את כל התכנים ששותפו בשיחה מסוימת. בכל המקרים, מדובר בתכונות שמשתמשי ווטסאפ כבר מכירים היטב זה זמן רב.

 

בהתאם להערכות, אפל גם שילבה יישום בריאות ב-iOS 8, שנקרא Health ומרכז במקום אחד את המידע הבריאותי שאוספים אפליקציות ומכשירים כמו צמידי כושר. האפליקציה גם מסוגלת לנטר את מדדי הבריאות של המשתמש, ובשיתוף עם ארגון המחקר הרפואי מאיו ליצור קשר עם בית החולים במקרה שיש מדדים מעוררי דאגה ולקשר בין החולה לרופא. תכונה זו תהיה, כנראה, זמינה בשלב הראשון רק בארה"ב.

 

יישום הבריאות של אפל יישום הבריאות של אפל

 

אפליקציית הגלריה חודשה אף היא וכוללת יכולות סנכרון וחיפוש משופרות וכלי עריכה מתקדמים יותר. בנוסף צפויה אפל להציג בתחילת השנה הבאה אפליקציית תמונות גם למק, שתביא למחשבים את יכולות הסנכרון והעריכה הפשוטות של האפליקציה, וייתכן שתחליף את iPhoto המסורבלת והמיושנת.

 

כלי העריכה המשופרים של יישום התמונות ב-iOS 8 כלי העריכה המשופרים של יישום התמונות ב-iOS 8

 

סירי תכלול הפעלה באמצעות אמירת Hey, Siri, זיהוי שירים באמצעות שזאם והצגת הזיהוי הקולי תוך כדי הדיבור (כמו שגוגל מציעה מזה זמן רב). סירי תתמוך ב-22 שפות הכתבה חדשות, לא ידוע בשלב זה האם גם עברית ביניהן.

 

חנות האפליקציות תזכה לתוספות כמו חיפושים פופולריים או חיפושים קשורים, הצגת תוצאות ברשימה נגללת ומתמשכת או טאב Explore. מפתחים יכולים ליצור מעתה חבילות אפליקציות לרכישת כמה אפליקציות במחיר מוזל, או להוסיף וידאו קצר לעמוד האפליקציה. שירות בטא בשם TestFlight יאפשר למפתחים להזמין משתמשים לבדוק גרסת ניסיון של האפליקציה שלהם. לפי נתוני אפל, באפסטור יש 1.2 מיליון אפליקציות שהורדו 74 מיליארד פעמים.

 

קוק: יש אנשים שקנו אנדרואיד בטעות

 

טים קוק, מנכ"ל אפל, טען ש-130 מיליון איש קנו השנה לראשונה מכשיר של אפל. “רבים קנו טלפון אנדרואיד בטעות, ואז חיפשו חוויה טובה יותר וחיים טובים יותר, והחליטו לבדוק את אייפון. למעשה, כמעט ממחצית הלקוחות שלנו בסין בחצי השנה האחרונה עברו מאנדרואיד לאייפון. זה מדהים".

 

"שביעות הרצון מ-iOS 7 עומדת על 97%. אחת הסיבות שלקוחות אוהבים את iOS היא שעדכוני התוכנה זמינים מיידית לכל המשתמשים - 87% מהם מריצים את הגרסה האחרונה ביותר. זה בניגוד בולט לאנדרואיד, פחות מ-1 מכל 10 מלקוחותיהם עושים שימוש בגרסה העדכנית ביותר, ויותר משליש משתמשים בגרסת אנדרואיד מלפני שלוש שנים. הם לא יכולים להריץ את האפליקציה המעודכנת שלכם, ולא יכולים לקבל עדכוני אבטחה. וזה חשוב במיוחד לאנדרואיד ששולטת בשוק הנוזקה". 

 

הצד השני של החידושים ב-iOS 8 מיועד למפתחים. לדברי קוק, כלי הפיתוח של החברה כוללים יותר מ-4,000 יכולות API חדשות, כמו יכולת לתקשר עם אפליקציות אחרות ולשתף עמן מידע ואף להטמיע בהן יכולות (למשל, אפליקציית בינג יכולה להציע יכולות תרגום מוטמעות בדפדפן ספארי ולתרגם אתרים מבלי לעזוב את הדפדפן). אפל גם מציעה, סוף סוף, תמיכה בווידג'טים. ואולם, בניגוד לאנדרואיד שם ניתן להציג ווידג'טים על מסך הבית אפל מאפשרת למפתחים להוסיף ווידג'טים רק במרכז ההתראות. למשל, עדכונים של תוצאות משחקים מאפליקציות רלוונטיות או ניהול מכירות פומביות באיביי.

 

טים קוק, מנכ"ל אפל טים קוק, מנכ"ל אפל

 

חידוש חשוב נוסף הינו יכולת להתקין מקלדות של מפתחים חיצוניים, שיהיו זמינות בכל האפליקציות של המכשיר – תכונה שבלטה בהיעדרה מ-iOS 7. מפתחים יוכלו מעתה גם לעשות שימוש בסורק טביעות האצבע של האייפון S5 כדי להגן על מידע משתמש באפליקציות שונות, מבלי לחשוף את מידע טביעות האצבע של המשתמש למפתחים.

 

בשורה גדולה למפתחים הייתה שפת תכנות חדשה למובייל שיצרה אפל, בשם Swift. לדברי החברה, שפת התכנות החדשה מהירה, פשוטה ובטוחה משמעותית משפות דוגמת פייתון או Objective-C, שבה עשתה אפל שימוש עד עתה. ההכרזה התקבלה בהתלהבות גדולה בקרב קהל המפתחים שבאולם. 

 

OS X יוסמיטי: היורשת של מאווריקס

 

העיצוב השטוח של iOS מגיע גם למקינטוש, עם הגרסה החדשה של OS X שמכונה Yosemite, על שם הפארק הלאומי המפורסם בקליפורניה.

 

"לאורך השנים, העיצוב של OS X התפתח למראה המוכר כיום, ועם יוסמטי אנחנו ממשיכים את האבולוציה הזו”, אמר ראש חטיבת התוכנה באפל, קרייג פדריגי. “שינינו את סרגלי הכלים, את החלונות, את סרגלי הצד". החלונות והתפריטים השונים שקופים חלקית, ומשקפים את הצבאים של תמונת הדסקטופ של המשתמש. כל האייקונים עברו שינוי ועוצבו ברוח האייקונים שלiOS 7 . לא תאמינו כמה זמן השקענו בעיצוב של אייקון פח האשפה", אמר פדריגי. בנוסף הוסיפה אפל מצב אפל, Dark Mode שמאפשר לנקות הפרעות שונות ממערכת ההפעלה. גם היישומים המובנים עצמם עברו מתיחת פנים נרחבת שהופכת אותם לנקיים יותר.

 

גרג פרדיגי מציג את מערכת ההפעלה החדשה גרג פרדיגי מציג את מערכת ההפעלה החדשה

 

מרכז ההתראות כולל מעכשיו גם לשונית Today, בדומה ללשונית המוכרת מהאייפון והאייפד, שמציגה בצורה מרוכזת מגוון עדכונים על הפעילות הצפויה בהמשך היום, ובניגוד ל-iOS, ניתן להעשיר את יכולותיה עם אפליקציות ווידג'טים כמו מזג אוויר, שעונים, מניות, מחשבון ועוד. בנוסף, היא תהיה זמינה לפיתוח אפליקציות חיצוניות.

 

ספוטלייט, החיפוש המובנה של מערכת ההפעלה, מוצג מעתה כחלונית עצמאית שניתן להזיז (במקום תפריט נפתח מהסרגל העליון) וכולל יכולות חיפוש עמוקות ורחבות יותר, כמו הצגת מסמכים אחרונים שנפתחו בעת חיפוש אפליקציה כלשהי וממיר מידות ומשקלים. כן ניתן לקבל תוצאות חיפוש מוויקיפדיה, לבצע חיפוש מקומי במפות ולקבל מידע על בתי עסק מ-yelp או לחפש אחרי מידע כללי כמו סרטים.

 

רכיב החיפוש המשופר רכיב החיפוש המשופר

 

לטענת אפל, בזמן שתעשיית ה-PC צנחה ב-5%, מכירות המק גדלו ב-20% לבסיס משתמשים של 80 מיליון. מאז ההשקה של מאווריקס היא הותקנה 40 מיליון פעמים, ונמצאת בשימוש אצל 51% ממשתמשי המק - קצב האימוץ המהיר ביותר בהיסטוריה של מערכות ההפעלה למחשבים אישיים. ווינדוס 8, לעומת זאת, מציגה קצב אימוץ של 14%.

 

iCloud Drive: שיתוף חוצה פלטפורמות

 

החברה הציגה גם יישום חדש - iCloud Drive. הוא מאפשר לאחסן את כל הקבצים שעל המחשב ולסנכרן אותם אומטמטית בין כל המקים של המשתמש, מכשירי iOS ואפילו מחשבי ווינדוס. אפל סוף סוף מיישרת קו עם שירותי הענן האחרים כמו גוגל דרייב ודרופבוקס.

 

ישום המייל של אפל כולל עכשיו אפשרות לשלוח תוספים באמצעות iCloud וכך להעביר קבצים בגודל מרבי של 5 גיגה-בייט. תכונה בשם Markup מאפשרת להוסיף סימונים בכתב יד ושרטוטים להודעות מייל, באמצעות משטח המגע של המק.

 

דפדפן ספארי יזכה במערכת ההפעלה החדשה לתיבת חיפוש שמשולבת עם ספוטלייט, ויכולות שיתוף מתקדמות יותר שמאפשרות שיתוף מהיר יותר עם אנשי קשר קבועים. כן ניתן מעתה לראות במבט אחד את כל התוויות הפתוחות. כן הוסיפה אפל אפשרות גלישה שלא שומרת על המחשב את נתוני הגלישה. שיפורים מתחת למכסה המנוע מאפשרים בהזרמת וידאו באמצעות ספארי להאריך את חיי הסוללה של המק בעד שעתיים.

 

בנוסף הציגה אפל יכולת מעניינת חדשה בשם Hand Off, שנותנת המשכיות בשימוש בין מכשירים שונים. מעתה, תפעל יכולת שיתוף הקבצים בין מחשבי המק ובין האייפון והאייפד. כך, ניתן יהיה להמשיך בעבודה על מסמך או תכתובת בעת מעבר ממכשיר למכשיר. למשל, אם התחיל המשתמש לכתוב הודעת מייל וברצונו לעבור למק בעת חיבורה, תציע לו מערכת ההפעלה להמשיך אותה במק ברגע שיפעיל אותו - מאותה נקודה בה נעצרה כתיבתה. המק מסוגל מעתה גם להציג ולשלוח הודעות SMS במאצעות תקשורת עם האייפון, או לענות או ליצור שיחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x