שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

פורצי הדרך

הטייס הטלפאתי: לשלוט במטוס בכוח המחשבה בלבד

חוקרים מגרמניה פיתחו מערכת שמאפשרת למשתמשים להטיס מטוס גם ללא שיעורי טיסה, בעזרת קריאת גלי המוח שלהם. שילוב מערכת כזו במטוסים תוכל לשפר משמעותית את זמן התגובה של הטייסים

הראל עילם 18:0229.05.14
קבוצת חוקרים גרמנים מאוניברסיטת ברלין והמכון הטכנולוגי של מינכן הדגימה השבוע את BrainFlight - ממשק אדם-מכונה המאפשר לאנשים להטיס מטוס בעזרת המוח שלהם - גם ללא כל הכשרה בטיסה.

הפרויקט מומן על ידי האיחוד האירופי, בהשקעה של 600 אלף יורו בלבד.

 

 

הממשק משתמש בקסדת EEG שמודדת את גלי המוח. המשתמש חושב על הכיוון אליו ברצונו לנוע והקסדה פשוט מתרגמת זאת לפקודות הרלוונטיות עבור הגאי המטוס. במסגרת ניסוי המערכת בסימולטור, הצליחו שבעה נסיינים להמריא, לנווט ולנחות בצורה מדויקת ובטוחה, ששקולה ברמתה לשל בוגר קורס טיס אזרחי.

 

להטיס מטוס בלי לזוז. הקסדה הטלפאתית להטיס מטוס בלי לזוז. הקסדה הטלפאתית

 

ראש הפרויקט, פרופ' פלוריין הולזאפל, אמר לאתר אנגאדג'ט שהוא מקווה שהפיתוח יאפשר ליותר אנשים ללמוד טיסה ולטייסים מנוסים - לשפר את ביצועיהם. שילוב חיישנים קוראי גלי מוח יאפשר לפשט ולייעל את תא הטייס ולשפר מהותית את מהירות התגובה של צוות המטוס לתקלות ובעיות שונות.

 

בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר פיתוחים שמסתמכים על קריאת מחשבות המשתמש. בעוד שמחשבות מורכבות הן אישיות, בלתי ניתנות לתרגום או פענוח, מחשבות ספציפיות (צבעים, צורות, תנועה לכיוון מסוים וכו') ניתנות לזיהוי בקלות יחסית. כך למשל, הצליחו חוקרים לפתח מערכות שמאפשרות לנכים להפעיל מחשבים ומכונות אחרות ללא מגע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x