$
דו"ח טכנולוגי

אתה לא חכם מספיק בשביל להחזיק את הסטארט-אפ שלך בחיים

איך מושפעת קריסת הסטארט-אפים ההמונית מאופיו של היזם הממוצע, מדוע מקליטה ה-NSA את כל שיחות הטלפון באיי הבהאמה וכוחות משטרה לכדו ב-16 מדינות שונות האקרים שהשתמשו במצלמות המחשב כדי לסחוט גולשים

יוסי גורביץ 15:2520.05.14
קל לפתוח סטארט-אפ, קשה יותר לשרוד

 

שירת הסירנה הקפיטליסטית הנוכחית אומרת שאם אתם רוצים להתעשר במהירות, עליכם צריך לפתח אפליקציה יוצאת דופן. ואם יש לכם כשרון, שרה הסירנה, גם תגשים את זה.

 

או שלא: קל היום, כמסתבר, הרבה יותר לפתוח חברת סטארט-אפ ובהתאם יש פשוט המון מהן. ב-2012, מצא מחקר, היו בארה"ב פי שלוש חברות סטארט-אפ מאשר שלוש שנים קודם לכן. המשמעות היא שיש הרבה יותר חברות קטנות שנאבקות על כספי המימון וכיסם של הלקוחות. רובן המכריע לא מסוגל להציג רווחים והמשקיעים בכל זאת רוצים לראות כסף מהעניין - בגלל זה קוראים לזה עסק - מתפגרים הסטארט-אפים בהמוניהם.

 

היזם המערבי: מתלהב בהתחלה, מאבד את הראש בהמשך - ובסוף גם את החברה היזם המערבי: מתלהב בהתחלה, מאבד את הראש בהמשך - ובסוף גם את החברה צילום: שאטרסטוק

 

יש לכך הרבה סיבות, שנעות בין מבני השווקים והתמורות בהם ובין תחרות עם מעצמות הייטק שלא רוצות לאבד לקוחות לקבוצת יזמים אלמונית. אבל ניתוח של הניו יורקר מציג סיבה אחת שבולטת על פני האחרות: מבנה האישיות של היזם הממוצע.

 

מהניתוח, שמתבסס על יזמים אמריקאים - אך כנראה שתופס גם לגבי יזמים בשווקים מערביים אחרים - עולה כי היזם המתחיל הטיפוסי אינו אינטליגנטי בצורה יוצאת דופן וסובל מחולשה עיקרית אחת: הערכה שגויה של סיכויי הצלחת החברה שלו לאורך זמן.

 

לפי מחקר של חברת CB Insights (שניתח 1,700 סטארט-אפים), היזמים הם יצירתיים ונועזים בעיקר בשלב הקמת העסק. בהמשך מתגלים קשיים כתפעול שוטף, שיווק מוצלח, חדירה לשווקים חדשים והתמודדות עם משקיעים. ההיערכות של החברה בשלביה המוקדמים היא זו שמשליכה על הישרדותה בהמשך במקרים רבים - ויזמים מערביים רבים פשוט לא עושים את זה נכון. התוצאה: הסטארט-אפים ימשיכו להיכחד.

 

כל השיחות כולן

 

עוד יום, עוד חשיפת סנודן: עכשיו מסתבר שסוכנות הריגול החביבה על כולנו, ה-NSA - שלום לכל המאזינים - מקליטה את כל השיחות הסלולריות של איי הבהאמה. באתרים אמריקאים ציינו בזעזוע שה-NSA הקליטה גם את אופרה ווינפרי. 

 

בעבר כבר דווח שה-NSA מקליט את השיחות של מדינה שלמה, ויתכן שמדובר באותה המדינה. עוד נמסר שה-NSA עובד עכשיו על הקלטה של השיחות של מדינה נוספת. במקרה של הבהאמה, יש שורה של בעיות בפעילות הזו.

 

איי הבהאמה. מה איבדה כאן ה-NSA? איי הבהאמה. מה איבדה כאן ה-NSA? צילום: שאטרסטוק

 

קודם כל, העובדה שה-NSA מרשה לעצמה להקליט את השיחות של מדינה שלמה צריכה להעיף מהחלון את התירוצים הרגילים שלה: היא לא מנסה למנוע טרור, היא אפילו לא מנסה להשיג מטרות ריגול מקובלות, כמו לגלות מה העמדות של ממשלת האיים בשיחות עם ארה"ב. היא מרגלת אחרי כל תושבי האיים, חד וחלק. אין לזה קשר לטרור. היא מרגלת אחרי כולם, כי הפילוסופיה של הסוכנות היא שהיא צריכה להשיג את כל המידע, נקודה.

 

שנית, איי הבהאמה לא מהווים שום איום על ארה"ב. מחלקת המדינה האמריקאית קבעה לפני שנה ש"איי הבהאמה הם דמוקרטיה יציבה, שחולקת עם ארה"ב ערכים דמוקרטיים, חירויות אישיות ואת שלטון החוק". מחלקת המדינה גם הוסיפה שאין כל איום שנשקף מצד איי הבהאמה על ארה"ב. אז למה? כי אפשר.

 

שנית, ה-NSA השתמשה כאן בכסות של סוכנות אמריקאית למלחמה בפשיעה, ספציפית ניצלה את הגישה של הרשות למלחמה בסמים (DEA) לשיחות סלולר באיים. המסקנה צריכה להיות שכל שת"פ עם סוכנות אכיפת חוק אמריקאית צפוי להיות מנוצל בדרך דומה. אם ארה"ב לא תנקוט בצעדים דרסטיים לריסון המרגלים שלה, היא צריכה לשלם מחיר בינלאומי כבד.

 

העכברושים נתפסו

 

הרבה תופעות חולניות ומזיקות הביאה מהפיכת האינטרנט לפתח דלתנו. אחת הדוחות והמאוסות שבהן היא ה-RAT, שהוא תוכנת פריצה שמאפשרת השתלטות מרחוק על מחשבים (Remote Access Tool). האקרים משתמשים בהם כדי לגנוב מידע ולסחוט את הקורבן במקרה הרע - או כדי להפעיל את מצלמת הלפטופ ולנסות לתפוס תמונות של המשתמש בעירום, במקרה הרע והמגעיל. בין היתר, נסחטה קאסידי וולף, זוכת תחרות היופי Miss Teen America.  

 

בימים האחרונים, פשטו כוחות משטרה ב-16 מדינות שונות - רובן באירופה, אבל גם ארה"ב, קנדה וצ'ילה השתתפו - על משתמשי תוכנת RAT בשם Blackshades. השוטרים עצרו 97 עכברושים, פשטו על 357 בתים והחרימו יותר מ-1,100 מחשבים.

 

התוכנה הזו נמכרת במספר פורומים של האקרים, ועל פי ההערכות של ה-FBI, היא שימשה להשתלטות על לא פחות מחצי מיליון מחשבים. שירות התביעה המלכותי ההולנדי הודיע כי הפעולה היתה יזומה על ידי ארגון אירופי, וכבר הוגש כתב אישום נגד בן 19, שנחשד בכך שהשתמש בתוכנה כדי להשתלט על 2,000 מצלמות רשת כדי לצלם נשים.

 

למי מגיעה הפרטיות?

 

מארק צוקרברג קנה את הבתים שסמוכים לבית שלו, כדי שהוא יוכל להגן על פרטיותו. האיש שאמר שפרטיות לא קיימת יותר דווקא עושה לא מעט להגן על פרטיותו-שלו. כשהוא אמר שאין יותר פרטיות, הוא התכוון לפרטיות שלכם.

 

זה המצב שבו מוצא עצמו עכשיו אריק שמידט, יו"ר גוגל. בימים האחרונים, שמידט - דובר נעים ורהוט - משוטט ברחבי אירופה ותוקף את ההחלטה של בית המשפט לצדק האירופי, שקיבלה את הזכות להישכח ברשת. הזכות הזו לא נטולת בעיות - עמדנו על כך בעבר - אבל שמידט גר בכזה בית זכוכית, שלא כדאי שהוא יהיה זה שיזרוק אבנים. 

 

הפרטיות שלכם היא לא הפרטיות שלו. שמידט הפרטיות שלכם היא לא הפרטיות שלו. שמידט צילום: רויטרס

 

ב-2005, אחרי שביקר את שמידט, מצא ארגון החדשות news.com שהכניסה שלו לגוגל נמנעה. בשנת 2010, מאהבת לשעבר של שמידט כתבה בלוג שדיבר על מערכת היחסים שלהם, בלי לציין את שמו. היא כתבה אותו בבלוגר, פלטפורמת הבלוגים של גוגל. שמידט ועוכרי הדין שלו העלימו את הבלוג מהרשת.

 

ב-2011, שמידט ניסה - ללא הצלחה, ייאמר לזכות גוגל - להסיר את פרטי התרומות הפוליטיות שלו ממנוע החיפוש שלה. ב-2013, הוא מחק את חשבון האינסטגרם שלו, אחרי שזה הפך למפורסם מדי. מבין האמירות של שמידט, אחת מהן מ-2009 - "אם יש משהו שאתה לא רוצה שאנשים ידעו, אולי לא היית צריך לעשות אותו מלכתחילה" - הפכה לידועה לשמצה במיוחד. מסתבר שאם אתה בכיר בגוגל, אתה דווקא יכול לעשות דברים כאלה. 

 

הצביעות של שמידט מתבטאת גם בכך שהוא מדבר על "הזכות לדעת", כשמה שהוא רוצה בעצם לומר הוא "הזכות של גוגל לדעת הכל כדי שתוכל לעשות מזה כסף".

 

קצרצרים

 

1. לדוברי האנגלית יש ביטוי, "השלך בו את הספר", שמשמעו להטיל על עבריין מורשע את העונש הכבד ביותר שהחוק מאפשר. פושע סייבר אמריקאי, דיוויד ריי קאמז, חטף לא ספר אלא מדף: אחרי שהורשע בעבירות של הונאה מקוונת - הוא ריכז פעילות של גנבי כרטיסי אשראי - הוא נידון ל-20 שנות מאסר. גזר הדין הקודם שלו היה שבע שנים, אבל אז הורשע גם בעבירות של פשע מאורגן. 

 

ההאקר קיבל את שהגיע לו. אילוסטרציה ההאקר קיבל את שהגיע לו. אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

2. התאומים ווינקלבוס, שהונו על ידי מארק צוקרברג כשזה הקים את פייסבוק, ניסו במשך שנים לרדוף אחריו ולהשיג ממנה נתחים. הם נאלצו להסתפק במניות וכמה עשרות מיליוני דולרים, אבל לא נראה שהם מסוגלים להניח לעבר. לאחרונה השניים מעורבים עמוקות בבורסת ביטקוין כלשהי, וכעת הם מצהירים קוממיות ש"ביטקוין יהיה גדול יותר מפייסבוק". זו הצהרה תלושה למדי בהתחשב בכך שלפייסבוק יש יותר ממיליארד משתמשים ושביטקוין הוא מטבע בעייתי משפטית - ואולי התאומים צריכים סיוע פסיכולוגי בהשתחררות סוף סוף מפייסבוק. 

 

3. והנה ידיעה שכנראה לא תשמח במיוחד את האחים ווינקלבוס: אישים בשורת בורסות ביטקוין - ביניהן גם מאונט גוקס, שנסגרה בינתיים - קיבלו לאחרונה צווי הגעה לחקירה פדרלית בארה"ב. הבורסות חשודות בכך שהן היו מעורבות בהעברות כספים לאתר הבלתי חוקי עד מאוד, סילק רוד, שההתמחות שלו היתה סחר מקוון בסמים. אין ספק שזה בדיוק מה שסוחרי הביטקוין היו זקוקים לו בבואם להסביר שזה מטבע העתיד. 

 

4. סמסונג הודיעה שהיא מתכוונת להביא את המערכות הביומטריות שלה, שמאפשרות זיהוי של בעל המכשיר, לא רק לסמארטפוני הדגל שלה אלא גם לשורה של סמארטפונים זולים. מדובר ברעיון משובח, שעשוי להילחם בתופעה הרווחת של גניבת סמארטפונים. עם זאת, בהתחשב בכך שהמערכת הקודמת של סמסונג היתה פריצה למדי, כדאי שהחברה תשפר אותה משמעותית לפני שהיא מטמיעה אותה במכשירים חדשים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x