$
הייטק והון סיכון

בלעדי לכלכליסט

פיטר תיל פתח בחשאי מרכז מו"פ ומכירות בישראל

הסטארט־אפ המדובר פלנטיר של מייסד פייפאל, שעוסק בניתוח התנהגויות ברשת, החל לפעול בשדרות רוטשילד בתל אביב

אסף גלעד 08:1418.05.14

פלנטיר (Palantir), מהסטארט־אפים המדוברים ביותר בעמק הסיליקון, פתחה בחודשים האחרונים בחשאי מרכז פיתוח ומכירות בישראל. כך נודע ל"כלכליסט". העובדים הראשונים התמקמו בשלב זה במתחם MindSpace, חלל עבודה לסאטרט־אפים בשדרות רוטשילד בתל אביב, שהחל לפעול רק לפני כשבועיים.  

פלנטיר פנתה למשרד הרצוג פוקס נאמן כדי שיפתח עבורה את השלוחה הישראלית, כפי שעשתה פייסבוק כאשר פתחה לראשונה את פעילותה בישראל. כדירקטור החברה נרשם המנכ"ל האמריקאי אלכס קארפ.

 

פלנטיר נוסדה ב־2004 על ידי יוצאי פייפאל וקרן הגידור קלאריום - משקיע־העל פיטר תיל וג'ו לונסדייל. השניים החליטו להפוך את מערך איתור ההונאה של פייפאל, המבוסס על אינטליגנציה מלאכותית, לחברה המנתחת נתונים והתנהגויות ומפיקה מהם תובנות יישומיות.

 

 

פיטר תיל פיטר תיל צילום: בלומברג

 

תחילת דרכה של פלנטיר היתה בשיתוף פעולה עם מערכת הביטחון האמריקאית - החברה סייעה לאתר רשת ריגול בקנדה באמצעות זיהוי דפוסי התנהגות חשודים, ולאתר תבניות של קשרים בין מחבלים לבין פיגועים הנערכים באפגניסטן. כמו כן מסייעת המערכת שפיתחה בגיבוש תובנות על התנהגות של סוחרי מניות בוול סטריט ובאיתור הונאות בנקאיות, ואפילו בשיפור ההתאמה של קמפיינים שיווקיים לצרכנים.

 

עד היום גייסה פלנטיר סכום עתק של כ־900 מיליון דולר. רוב הסכום הגיע מקרן ההון סיכון של תיל, Founders Fund, ששימש כמשקיע הראשון בפייסבוק ודמותו אף הופיעה בסרט "הרשת החברתית".

 

כניסתה של פלנטיר לפעילות בישראל היא חלק ממגמה שבה סטארט־אפים מארה"ב ומאירופה מקימים נוכחות בארץ עוד לפני ההנפקה או המכירה. סטארט־אפים נוספים שנכנסו לישראל הם חברת התשלומים Klarna השבדית, וכן Quixey ו־Chegg האמריקאיות.

 

מאיר אורבך מוסיף: לונסדייל צפוי להגיע היום (א') לישראל כחלק ממשלחת של בכירים מעמק הסיליקון. כך נודע ל"כלכליסט". להבאת המשלחת אחראי איש העסקים פויו זבלדוביץ', יו"ר קבוצת טמרס העולמית. במסגרת הביקור צפויה המשלחת לפגוש את ראשי המשק, יזמים ובכירים בתעשיית ההייטק. נוסף ללונסדייל, ממייסדי פייפאל, תכלול המשלחת את מייסד קרן אופוס קפיטל יצחק אפלבאום, מייסד קרן 137 ונצ'רס אלכס ג'ייקובסון ומייסד חברת זנבטו ניקו סנד ובכירים נוספים. "ביקור כזה הוא נדבך חשוב בקידום ההייטק הישראלי", אמר זבלדוביץ'.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x