$
חדשות טכנולוגיה

עץ הדעת: חוקר מכניס את ויקיפדיה כולה לתפוח, בצורת DNA

החוקר ג'ו דיוויס, מתכנן לשתול את ה-DNA בזן עתיק במיוחד של תפוחים ולנטוע מטע של "עצי דעת", כדי לשמר את הידע האנושי לדורות הבאים. המדען פיתח בעבר טכניקה ליצירת זוהר צפוני מלאכותי ומיקרופון שמאזין לחיידקים

הראל עילם 11:3915.05.14
עץ הדעת האמיתי: המדען והאמן ג'ו דיוויס משתמש בטכניקות החדשות ביותר בתחום ההנדסה הגנטית כדי ליצור תפוח שבו יטמין אחוז ניכר מהידע האנושי. דיוויס עובד על קידוד כל אינציקלופדיית ויקיפדיה לסליל DNA - ולהשתיל אותו בתוך הפרי.

דיוויס - חוקר בכיר במעבדות הגנטיקה של אוניברסיטת הארווארד - איתר זן של תפוח לא מבוית בן 4,000 שנה על מנת ליצור, לדידו, את הדבר הקרוב ביותר לפרי הדעת התנ"כי.

 

מטקסט, ל-DNA, לתפוח מטקסט, ל-DNA, לתפוח צילום: shuterstock

 

דיוויס כבר קידד את 50 אלף הערכים המובילים בוויקיפדיה, קובץ ששוקל 350 מגה-בייט. כלל ה-DNA של תפוח שקול לבערך 750 מגה-בייט. בגלל המגבלה של גודל המקטעים שניתן להזריק, דיוויס לא יוכל להכניס את כל ויקיפדיה לתפוח אחד. הוא מקווה להזריק את המידע לתוך הגנום של עשרות ואף מאות תפוחים, לשתול אותם, לגדל אותם ובכך ליצור מטע של עצי דעת.

 

בעוד שתהליך קידוד של טקסט ל-DNA הוא כבר מוכר למדע, שילוב DNA בתוך גוף זר אינה מלאכה פשוטה. דיוויס משתמש בזן של חיידק המסוגל להזריק מקטעי DNA לתוך תא זר. כל מקטע הוא קצר יחסית ולמרות הדחיסות הגבוהה של DNA, מסוגל להכיל רק כמה אלפי מילים. באופן ראשוני, דיוויס הזריק לתוך תפוח את כל המילים במאמר בויקיפדיה האנגלית שעוסק בשאלת "טוב ורע".

 

החוקר שמאזין לחיידקים

 

דיוויס הוא דמות צבעונית במיוחד בתחום המדע, ואחראי לכמה מהניסויים המעניינים והמרתקים ביותר. הוא בן 63, מתלבש לעיתים קרובות כראפר, וזכה ללא מעט פרסים בתחום ההנדסה, הביולוגיה והאמנות.

 

הוא פיתח תותח אלקטרונים שמיועד ליצור קרן חזקה מספיק על מנת לעורר זוהר צפוני מלאכותי באטמוספירה, מיקרופון המאפשר לשמוע צלילים שמפיקים תאים ויצר מספר שיטות המאפשרות שמירת מסרים למיליוני שנים - במטרה להשאיר מסרים לדורות הבאים או ליצורים תבוניים בחלל. זאת גם אינה הפעם הראשונה שדיוויס משתמש בטכניקות הזרקת DNA. הוא כבר הזריק את מפת הכוכבים של גלקסיית שביל החלב לתוך עכבר, ואת כל כתבי הפילוסוף היווני הרקליטוס לתוך זבוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x