$
מכשירים ומדריכים

CNN הופכת את משתמשי גוגל גלאס לעיתונאים חובבים

החברה הודיעה כי תאפשר קישור ישיר של המשקפיים החכמים לשירות iReport שלה, במסגרתו הופכים דיווחי הקהל לידיעות חדשותיות. המהלך עשוי לגרור פגיעה לא מבוטלת בפרטיות - ולהגביר את המחאה נגד המוצר

נמרוד צוק 16:3711.05.14
רשת CNN לוקחת את מיזם iReport שלה - שמציע לגולשים לשלוח סיפורים, תמונות וקטעי וידאו שישולבו במהדורות החדשות - לשלב הבא: הרשת מאפשרת עתה לבעלי משקפי גוגל גלאס לשלוח חומרים שצילמו באמצעות המשקפיים ישירות מההתקן. לטענת הרשת היא הראשונה בעולם שהופכת את גוגל גלאס לכלי לדיווח חדשותי.
השימוש במשקפיים להעברת דיווחים לרשת מחייב את המשתמש לאפשר קבלת התרעות מ-CNN, ולקשר אותן לפרופיל של iReport בשירות. לאחר ביצוע הפעולות תתווסף לתפריט שיתוף התכנים של אפליקציית הצילום במשקפים האפשרות לשתף אותם עם CNN.

 

משקפי גוגל משקפי גוגל צילום מסך: youtube

 

כמה מבעלי המשקפיים כבר הצטרפו לתוכנית, כאשר הדיווח הראשון שפורסם עסק במחירי הדלק באיזור מיאמי. מדובר בתמונה שנשלחה על ידי משתמש בשם CarlosMH מהעיר דוראל בפלורידה, המתעדת את המחירים שמופיעים על משאבת דלק באחת התחנות בעיר ומשווה אותם למחירים באורוגוואי - לא ממש סיפור חדשותי, אלא ידיעה שזכתה להכלל ב"בחירת העורכים" וקיבלה יותר מ-2,000 צפיות בעיקר בגלל שהיתה הראשונה שבוצעה באמצעות גלאס.

 

פלטפורמת העיתונות האזרחית iReport הושקה ב-2006, והיתה אחת היוזמות הראשונות של כלי תקשורת בסדר גודל כזה שנועדה לאפשר סיקור אירועים מנקודת מבטו של הקהל הרחב, והיא משלבת דיווחי גולשים פתוחים לשימוש הציבור עם מנגנון בדיקה ועריכה על ידי עורכים מקצועיים של חלק מהסיפורים. כיום רשומים בשירות מעל 750 אלף איש.

 

מי שמך עיתונאי?

 

המהלך עשוי להגדיל את היקף השימוש במשקפיים החכמים, אך גם עלול להעצים את הביקורת כלפי גוגל, בשל הפרת פרטיות פוטנציאלית. בעוד שעיתונאי יכול, בנסיבות מסוימות, להפר את פרטיותו של אדם במידת מה (משיקולי עניין לציבור וכו'), האדם הסביר לא יכול לעשות זאת. גם אם נימק הפרת פרטיות בתור רצון לספק חומר גלם למערכת עיתונאית, הרי שהוא עצמו אינו עיתונאי ולפיכך, לא מקובל שיעשה זאת.

 

עקרונית, אין הבדל ממשי בין משתמש שמצלם תמונה בסמארטפון ובין אחד שמצלם אותה במשקפי גלאס - אך גוגל כבר ספגה ביקורת נוקבת על מתן היכולת לצלם בחשאי לנסייני גלאס ומספר עסקים אף אסרו על שימוש במשקפיים בשטחם.

 

לפני חודש פתחה גוגל את האפשרות לרכישת משקפי גוגל גלאס לכל המעוניין, למשך יום אחד, במחיר הרגיל של 1,500 דולר, לאחר שהיו זמינות רק למי שזכה לקבל הזמנה לתוכנית הבטא "גלאס אקספלוררס". לקראת ההשקה המסחרית שצפויה כנראה בהמשך השנה, החברה חתמה לאחרונה על שיתופי פעולה עם יצרניות משקפיים שונות, כגון ריי-באן.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x