שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אפליקציות

Nearby Friends של פייסבוק: חלומו של כל סטוקר

תכונה חדשה שהשיקה הרשת החברתית מאפשרת לאנשים לעקוב אחר מיקומם של חבריהם - ואף לדעת היכן היו בעבר. מדובר בכלי אופציונלי ופייסבוק הבטיחה שלעת עתה, לא תעביר את מידע המיקום למפרסמים למיניהם

נמרוד צוק 11:5922.04.14

פייסבוק לא נרתעת מההאשמות בפגיעה בפרטיות משתמשיה: בימים האחרונים היא השיקה תכונה חדשה, שמאפשרת למשתמשים שרוצים בכך להציג לחבריהם את מיקומם הגאוגרפי המדויק על גבי מפה בכל רגע נתון. בנוסף, יוכלו המעוניינים לקבל התראות על חברים שנמצאים בקרבת מקום, כאשר הם משתמשים בגרסאות המובייל של הרשת החברתית לאייפון ולאנדרואיד.

השירות, שמכונה Nearby Friends, יהיה כבוי כברירת מחדל והוא מוצג בהבלטה כ"תכונה אופציונלית" - צעד לא טיפוסי לחברה, כפי הנראה במטרה להדוף את הביקורת בנושא הפרטיות. עם זאת, כדי לצפות במיקומי המשתמשים האחרים יחויב המשתמש לחשוף את המיקום שלו בפניהם. התכונה מבוססת על טכנולוגיה שפייסבוק רכשה כחלק מקניית חברת הסטארט-אפ Glancee במאי 2012, והיתה זמינה בעבר כאפליקציה עצמאית.

 

רוצים לדעת בדיוק היכן חבריכם? לפייסבוק יש שירות בדיוק עבורכם רוצים לדעת בדיוק היכן חבריכם? לפייסבוק יש שירות בדיוק עבורכם

 

משתמשי השירות יוכלו לבחור למי מרשימת החברים להציג את המיקום שלהם, בדומה לאופציית בחירת הקהל בפרסום סטטוסים, ובמצב הרגיל הם יקבלו חיווי כללי בלבד על חברים שנמצאים בקרבת מקום והמרחק מהם. בנוסף ניתן לקבל את המיקום המדויק על המפה של חבר ספציפי, למשך פרק זמן מוגדר מראש, בכפוף לאישורו.

 

השירות החדש יאפשר לאנשים לעקוב אחר חבריהם, שכן במקרים רבים החברויות בפייסבוק אינן מתבססות על היכרות מעמיקה ומשתמשים רבים לא מוחקים אנשים איתם אין הם מדברים בתכיפות גבוהה

 

איפה היית? פייסבוק תגלה לחבר'ה

 

Nearby Friends עושה שימוש בכלי נוסף - Location History, מאגר מידע של כל מיקומי המשתמש שנשמרים גם כאשר האפליקציה סגורה. בדף המידע של השירות מסבירה פייסבוק כיצד ניתן למחוק את הנתונים, אבל לא ניתן להשתמש ב-Nearby Friends ללא היסטוריית המיקומים, והפעלתו תפעיל את הרישום מחדש. בעבר הופנתה ביקורת רבה כלפי אפל כאשר התגלה מאגר נתונים דומה כרכיב סמוי במערכת ההפעלה iOS.

 

השירותים מבוססי המיקום שפייסבוק הציעה עד כה למשתמשי המובייל שלה כללו את Places, שירות דמוי פורסקוור שמאפשר לבצע צ'ק-אין פומבי במקומות ציבוריים וזוכה היום לפופולריות מועטה, חיפוש בתי עסק שנמצאים בקרבת מקום וחיווי על מיקום המשתמש כאשר הוא שולח הודעה באפקליציית הצ'ט.

 

לטענת פייסבוק, בשלב זה המידע שייאסף על מיקומי המשתמשים לא ישמש לצרכים נוספים מלבד השירות עצמו, והחברה לא תעביר אותו לבתי עסק ולא תשתמש בו למיקוד מודעות פרסומת - אולם היא לא התחייבה שלא תעשה שימושים כאלו בעתיד. ע"פ בדיקת "כלכליסט", השירות עדיין לא זמין לכלל המשתמשים בישראל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x