$
הייטק והון סיכון

בלעדי לכלכליסט

לי קא־שינג מוביל גיוס של 10 מיליון דולר ל־Tipa מרמות השבים

המיליארדר האסייתי שהשקיע ב־Waze מצטרף להשקעה בחברה שמפתחת אריזות מתכלות למוצרי מזון, שזכתה בתחרות הקלינטק של כלכליסט

אסף גלעד 06:5322.04.14

השקעה נוספת למיליארדר מהונג קונג לי קא־שינג בחברה ישראלית: ל"כלכליסט" נודע כי קרן הורייזונס ונצ'רס של קא־שינג, אחד האנשים העשירים במזרח אסיה המעורב רבות בעסקים בישראל, מובילה גיוס של 10 מיליון דולר לסטארט־אפ האקולוגי טיפה (Tipa Corp) ממושב רמות השבים העוסק בפיתוח אריזות מחומרים ביולוגיים מתכלים למוצרי מזון ומשקאות.

 

לסבב הגיוס הצטרפו גם המשקיעים הקיימים בחברה: קרן אביב ונצ'רס של יואב שלוש, וקרן הקלינטק הקנדית גרין סויל (GreenSoil) של יזמי הנדל"ן אלן גרינברג וגדעון סוסמן. משקיעים אלה הובילו בעבר גיוסים של כ־2 מיליון דולר לחברה, כך שהשקעתו של קא־שינג היא הגדולה ביותר עד כה.

 

קא־שינג נחשב לאחד המשקיעים הפעילים ביותר בזירת הסטארט־אפים המקומית: לפי מאגר המידע IVC משקיעה קרן הורייזונס ב־23 חברות מקומיות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. נוסף להשקעה טיפה, השקיע קא־שינג באפריל בשתי חברות נוספות: Meekan, אפליקציה לקביעת פגישות המזהה את הזמן הפנוי אצל המשתמשים; ו־NanoSpun, חברת קלינטק העוסקת בפיתוח סיבים חדשניים. קרן הורייזונס משקיעה בישראל מאז 2011 והספיקה לרשום שני אקזיטים מוצלחים באמצעות מכירת ווייז לגוגל ומכירת אונאבו לפייסבוק. לאחר מכירת וייז ב־2013 הודיע קא־שינג כי יתרום 130 מיליון דולר לטכניון — התרומה הבודדת הגדולה ביותר בתולדות המוסד האקדמי. כחלק משיתוף הפעולה יוקם במחוז גואנדונג בסין מכון מחקר אקדמי בסיוע הטכניון.

 

דפנה ניסנבאום וטל נוימן דפנה ניסנבאום וטל נוימן צילום: אוראל כהן

 

חברת טיפה הוקמה בשנת 2010 על ידי היזמיות דפנה ניסנבאום וטל נוימן, ומעסיקה כ־15 עובדים במשרדים ברמות השבים שבשרון. כמו כן היא זכתה בפרס הראשון בתחרות הקלינטק של "כלכליסט" ב־2012. האריזה המתכלה שפותחה בטיפה מתוכננת לשמש לאריזות חטיפים, מזון יבש, מזון קפוא ובעתיד גם משקאות. היא פותחה בהשראת קליפות תפוזים — העטיפה הביולוגית מתפוגגת בתוך 180 יום בדומה לאשפה אורגנית. העטיפה נחשבת גם לזולה כיוון שהיא צורכת פחות חומר גלם מאריזות פלסטיק ולא דורשת החלפה של פס הייצור.

 

כיום מפעילה טיפה כמה פיילוטים עם יצרניות של יריעות אריזה ויצרניות מזון אך מסרבת לחשוף את שמות החברות. בשלב זה מתמקדת החברה בייצור אריזות של מזון יבש דוגמת חטיפים ומאפים. במקביל היא מפתחת אריזות גמישות למשקאות ועוסקת בפיתוח אריזות בעלות חיי מדף ארוכים יותר. ההשקעה של קא־שינג תאפשר לחברה להמשיך בפיתוח הדורות הבאים של המוצרים וכן להגדיל את מערך פיתוח הקשרים העסקיים עם חברות המזון. עוד היא תאפשר להרחיב את מערך ההפצה והמכירות.

 

מחברת טיפה נמסר ל'כלכליסט" כי "החברה מקיימת פיילוטים עם חברות מזון בינלאומיות וישראליות לקראת השקת מוצריה בתחילת 2015. אנחנו שמחים על הצטרפות הורייזונס להשקעה בטיפה. הפתרונות הביו־מתכלים שלנו נותנים מענה לשוק ענקי, שממתין לפריצת דרך לחומרים בני־קיימא. ההשקעה תאפשר לנו להאיץ את ההטמעה בשוק ולפתח מוצרים נוספים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x