חדשות טכנולוגיה

ההאקרים תקפו עם שחר: תנועת אנונימוס פגעה באתרים ישראלים

אתר משרד החינוך נפגע וחזר לפעול, אתרים פרטיים נפלו ורשימות מיילים של ישראלים פורסמו בפורומי האקרים שונים. המתקפה מתבצעת כמחאה על פעילות ישראל בעזה ובשטחים והיא צפויה להתרחב ביממה הקרובה

ניצן סדן 07:5207.04.14

האקרים פתחו אמש במתקפת סייבר משולבת על אתרים ישראלים, במסגרת מבצע OpIsrael של תנועת אנונימוס וספיחיה. עד כה, המבצע כלל מתקפות DDoS ("הפצצת" אתרים בתעבורת רשת שמעמיסה על השרתים) על אתרי ממשלה שחלקם, כמו אתר משרד החינוך, ירדו מהאוויר וחזרו לפעילות. בנוסף, בוצעה תקיפת שרתים לא מאובטחים עליהם מאוחסנים אתרים פרטיים ופורסמו רשימות מיילים של ישראלים.

אתרי הממשלה שהותקפו הם כאלה שמאוחסנים על אתרים שאינם חלק מרשת "ממשל זמין" המאובטחת. יותר מ-600 אתרים שמאוחסנים על שרתים מאובטחים כלל לא נפגעו. בין היתר, פורסמו מיילים של ישראלים שמקורם באתרים שיווקיים ואף פרטי אשראי של ישראלים. מומחי סייבר העריכו כי המתקפה לא תגרום נזקים של ממש אלא רק הפרעה מקומית לפעילות אתרים. בנוסף, פורסמו רשימות טלפונים שאמורים להיות של עובדי מדינה, כנראה לקראת הרחבת ההתקפה גם למובייל.  

 

 

התוקפים: "ילדי קוד"

 

במשך היממה הקרובה צפויה המתקפה להתרחב ולהתעצם. מטרות האיכות של ההאקרים הם אתרים ממשלתיים ואתרי תשתיות לאומיות שונות. מדובר באתרים מאובטחים במיוחד שלאנשי אנונימוס אין את הידע או המשאבים הנדרשים לפריצה (בהיותם "ילדי קוד" - האקרים חובבים). בשל כך, יש להניח שהנזק העיקרי ייגרם לאתרים שמוקמו על שרתים לא מאובטחים. אם מדובר באתרים שיווקיים (כמו למשל, כאלו שהוקמו כחלק מקמפיין), לא צפוי להיגרם נזק לחברות שמפעילות אותם - אלא אם יש בהם רכיב הרשמה (למשל, תכונת "צור קשר") שמפנה את נתוני הגולשים אל מסד נתונים לא מאובטח.

 

מסר אנטי ישראלי במסגרת מבצעי אנונימוס מסר אנטי ישראלי במסגרת מבצעי אנונימוס

 

ההאקרים עצמם נמצאים במדינות רבות בעולם וכוללים מספר גדול של קבוצות פרו-פלסטיניות. המתקפה בוצעה בתור מחאה פוליטית ברמות שונות - מהתנגדות למדיניות החוץ של ישראל ועד רצון לפגוע בישראלים.

 

עיזרו לעצור את המתקפות

 

מתקפות סדורות כ-OPIsrael מתבצעות מעת לעת, ולרוב לא מצליחות לגרום נזק ממשי למטרות האיכות. לא מן הנמנע שבהמשך היום נראה גם מקרי Defacement - השחתת פני אתרים לא מאובטחים במסרי תעמולה אנטי-ישראלית. מתקפות אלה, על אף האפקט התודעתי שלהן, לא גורמות נזק וניתן לשקם בקלות את האתרים באמצעות טעינתם מחדש בגרסה תקינה.

 

על אף המסרים הדרמטיים של אנונימוס, נראה שמתקפה זו לא תגרום לנזקים שההאקרים מבקשים ליצור ולא תזרע בהלה בקרב גולשי ישראל.

קבוצת IL-CERT, מפעילת המרכז לתיאום אירועי אבטחת מידע, מנטרת בזמן אמת את המתקפה. הקבוצה מורכבת ממומחי אבטחת מידע בתחומים שונים אשר אוספים דיווחים על פגיעה באתרים, מדווחת למפעיליהם ומסייעת בנטרול המתקפה. גולשים שנתקלו בפגיעת האקרים במסגרת המבצע של אנונימוס מוזמנים לדווח לקבוצה ולהתעדכן בפרטי ההתקפות - כדי לסייע למפעילי האתרים להתמודד בהצלחה עם התוקפים של אנונימוס.

 

 

x