$
הייטק והון סיכון

eVigilo: הסטארט-אפ הישראלי שהציל את אזרחי צ'ילה מהצונאמי

המערכת שפיתחה החברה שלחה הודעות אזהרה לאזרחי המדינה, דרך הרשתות הסלולריות. בצונאמי הקודם, שהיכה ב-2010, נהרגו במדינה 560 איש. אמש, נסו התושבים בזמן וחייהם ניצלו

אסף גלעד 19:1102.04.14

ב-2011 הוציאה ממשלת צ'ילה מכרז להתקנת מערכת סלולרית להתראה מפני צונאמי באמצעות הודעות טקסט. הלילה, ההוצאה הזו השתלמה: מיליוני צ'יליאנים התפנו במהלך הלילה מבתיהם עם ההתראה על הגל המתקרב שקיבלו ב-SMS, בעזרת מערכת שסופקה להן על ידי סטארט-אפ ישראלי בשם eVigilo.

 

החברה מפעילה שירות דומה גם עבור פיקוד העורף הישראלי ועבור מספר מדינות באירופה. החברה זכתה במכרז הצ'יליאני לאחר שהתחרתה מול ענקיות כגון חואווי ו-ZTE הסיניות, ו-NEC היפנית.

ההודעה ששלחה המערכת של eVigilo - והצילה חיים ההודעה ששלחה המערכת של eVigilo - והצילה חיים

 

לשם השוואה, ב-2010, בעת רעש האדמה והצונאמי הקודם, נהרגו 560 איש כתוצאה מהתרעה שלא הגיעה בזמן. זאת, למרות שהרשויות ידעו על הגל שעה וחצי לפני שהגיע לחופים. "הפעם המערכת עבדה בצורה מדהימה לאורך כל חופי צ'ילה, וכתוצאה מכך מיליוני צ'יליאנים התפנו מבתיהם מבעוד מועד. איש לא נהרג מפגיעת צונאמי, למעשה", אמר גיא ווייס, מנכ"ל eViglio, העומד בקשר רציף עם הרשויות בצ'ילה על הפעלת המערכת.

 

המערכת, שעלותה 5 מיליון דולר, מאפשרת לשלוח מליוני התראות טקסט במשך של כ-3 שניות לטלפונים וסמארטפונים, תוך מעקף של מערכת ה-SMS. המערכת של אוויגליו הממוקמת באתר ממשלתי, מתחברת למעשה לרשתות הסלולר וגורמת רק לאנטנות באזור הגאוגרפי שנמצא בסכנה לשלוח הודעות טקסט למנויים הנמצאים בקרבתו. ההודעה לא נשלחת למספר טלפון מסוים, אלא בפשטות לכל הטלפונים הנמצאים תחת אזור הכיסוי של האנטנה הרלוונטית.

 

לקוח מס' 1: פיקוד העורף

 

המערכת של אוויגליו מותקנת כיום בצ'ילה ובישראל ומצויה כעת בשלבי פיילוט בסינגפור, אזרבייג'אן ונפרשת באוסטריה ובבלגיה. הלקוח הגדול שלה עד כה הוא פיקוד העורף בישראל, שהזמין ממנה מערכות בשווי מוערך של כ- 20 מיליון דולר. אוויגליו מותקנת כיום בפרויקט 'מסר אישי' של פיקוד העורף, ששולח הודעות טקסט לפי מיקום בהתאם לחשיפה למצבי חירום.

 

בסופת השלגים שפקדה את ישראל בדצמבר האחרון, נעשה שימוש במערכת כדי לשלוח הודעות הממוקדות ביישובים נצורים. החברה זכתה גם במכרזים אחרים של פיקוד העורף כגון 'מסר לאומי', להעברת מסרי חירום באמצעי תקשורת רבים ובמכרז 'איי עורף'. בזמן חירום, תוכל אוויגליו לשלוח הודעות טקסט ל-11 מיליון מכשירים סלולרים בישראל בתוך 3 שניות.

 

החברה, שנוסדה בידי גיא ווייס ופליקס ווייניק, מעסיקה כיום 25 עובדים. היא גייסה עד כה חצי מיליון דולר מקבוצת האנג'לים OurCrowd של ג'ון מדווד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x