$
חדשות טכנולוגיה

המאגר הביומטרי חוזר לבג"ץ

התנועה לזכויות דיגיטליות עתרה שוב לבית המשפט העליון, ודרשה להורות למשרד הפנים לשנות את הפרסומים לפרויקט המאגר הביומטרי, בהתאם להחלטה של בג"ץ שעדיין לא מולאה

עומר כביר 11:0224.03.14

התנועה לזכויות דיגיטליות הגישה הבוקר (ב') עתירה נוספת בסאגה המתמשכת סביב המאגר הביומטרי. התנועה טוענת כי משרד הפנים אשם בביזיון בית המשפט, לאחר שגם לאחר שלושים יום עדיין לא שינה את הפרסומים לפרויקט המאגר הביומטרי, בהתאם להחלטה קודמת של בג"ץ.

 

בדיון שנערך בבג"ץ באמצע פברואר, חייבו השופטים את המדינה לסייג את הפרסומים למאגר הביומטרי ולתעודות הזהות החכמות, ולציין בהם שמדובר בפרויקט שנמצא בתקופת מבחן וכי זכויותיהם של המסרבים להצטרף למאגר לא ייפגעו. זאת בתגובה לעתירה של התנועה מאוקטובר האחרון. ואולם, לפני כשבוע וחצי פורסם ב"כלכליסט" שמשרד הפנים טרם מילא אחר הוראה זו, ולא הזדרז להוריד את הפרסומים המפירים.

 

שר הפנים, גדעון סער שר הפנים, גדעון סער צילום: עמית שעל

 

כעת עותרים מתנגדי המאגר לבג"ץ נגד התנהלות משרד הפנים. “אף שחלפו 30 הימים לקיום פסק הדין, לא שונו הפרסומים השוטפים הבאים של המשיבים, והם עדיין אינם כוללים התייחסות לכך שמדובר בניסוי התנדבותי, שסירוב להשתתף בו אינו פוגע בזכויות המסרב; ו/או כי הסכמה להוצאת מסמכי זיהוי ביומטרייים משמעותה הכללת הנתונים במאגר הביומטרי", נכתב בעתירה שהגישו עו"ד יהונתן קלינגר ואוריה ירקוני בשם פרופ' קרין נהון, דורון אופק, ערן ורד והתנועה לזכויות דיגיטליות.

 

בין השאר, מוחים העותרים על סרטוני יוטיוב שעדיין מוצגים בערוץ של רשות האוכלוסין ולא הורדו או שונו, ופרסומים דוגמת כרזות וחוברות הדרכה המחולקות בלשכות האוכלוסין ושלא הותאמו לפסיקת בג"ץ. “בנוסף, מאז הגשת העתירה הוציאו המשיבים פרסומים נוספים, דוגמת הסרטונים 'באטל הראפרים', 'ישראל מתקדמת לתיעוד ביומטרי חכם' ו'עוברים לדרכון ביומטרי חכם', שגם הם אינם כוללים את הפרטים שבצו המבחן בניגוד לפסק הדין”, מוסיפים העותרים.

 

בתנועה טוענים: ביזיון בית המשפט

 

בעתירה מתבקש בג"ץ להורות על הסרת כל הפרסומים הפוגעים באופן מיידי, וכן לחייב את שר הפנים ואת רשת האוכלוסין וההגירה בתשלום "קנס משמעותי ההולם את חומרת מעשיהם בעבור כל יום בו פסק דינו של בית המשפט הנכבד אינו מקוים".

 

"לצערנו, משרד הפנים ממשיך לזלזל בחוק ובבית המשפט העליון, ולמרות שבית המשפט פסק כי יש לצרף אזהרה לכל פרסום הקשור למאגר הביומטרי, משרד הפנים ממשיך בשלו ולא מזהיר את הציבור", אמר עו"ד קלינגר בהודעה לעיתונות. "אנו פונים לבית המשפט העליון כשלב ראשון. אם לא יופסקו הפרסומים הלא חוקיים מצד משרד הפנים אנו נשקול לבקש לתפוס מידית את החומרים הלא חוקיים ולהשמיד אותם".

 

לפני מספר ימים, נציגי התנועה גם טענו כי הרשות כלל לא ביצעה סקרי סיכונים ומבדקי עמידות למאגר הביומטרי. לאחרונה עו"ד של התנועה, קלינגר, גם חשף תיקון להצעת חוק מבית ח"כ מאיר שטרית שיאפשר לממשלה ליצור מאגר גנטי של כלל התינוקות שיוולדו בישראל.

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "רשות האוכלוסין וההגירה מכבדת החלטות בית משפט, דבר טבעי לכשעצמו, וטוב היה אם התנועה היתה בודקת עובדות בטרם הפצת ההודעות. לגופו של עניין, בחלק מהפרסומים כבר בוצע השינוי ואילו ביתר הפרסומים השינוי יושלם ביום-יומיים הקרובים". בתגובה לפרסום ב"כלכליסט" מלפני שבוע וחצי, הרשות מסרה אז תגובה דומה: "אנו מכבדים את החלטות בית משפט ונערכים בימים אלה ליישום החלטת בג"ץ בנושא התיעוד והמאגר הביומטרי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x