חדשות טכנולוגיה

משבר Mt. Gox: בורסת הביטקוין הגדולה בעולם מתפוררת

מסמכים שדלפו לרשת מראים שחובותיה של החברה עומדים על 174 מיליון דולר בעוד שנכסיה מגיעים בקושי ל-32 מיליון. הרשויות ביפן ובארה"ב פתחו בחקירה, בעוד קהילת המטבעות הווירטואליים דורשת לקבל בחזרה את כספה

הראל עילם 13:5126.02.14

רעידת האדמה בקהילת ביטקוין מגיעה לשיא חדש, לאור שערוריית בורסת Mt. Gox, הגדולה מסוגה בעולם. אתר החברה נעלם מהרשת וכל הסחר וחילופי הכספים דרכו הוקפאו.

משתמשים אינם יכולים לבצע יותר החלפות כספים, עסקאות שהיו במהלך ביצוע הוקפאו ומשתמשים שמחזיקים בחשבונות בעלי אשראי בחברה אינם יכולים לגשת יותר לכספם. רגולטורים ביפן - שם ממוקם המטה של Mt. Gox - ובארצות הברית החלו לחקור את הפרשה.

 

לפי החשדות, כפי שעולה ממסמך סודי ורשמי לכאורה של החברה שדלף לרשת, במהלך השנתיים האחרונות הצליחה קבוצת האקרים לגנוב מהחברה כ-744 אלף מטבעות ביטקוין בשווי של 350 מיליון דולר. מנכ"ל החברה, מארק קרפלס, אישר בשיחה מקוונת כי המסמך "מדויק פחות או יותר", אבל לא אישר שהוא נכתב על ידי החברה עצמה.

 

הסחר הוקפא, המשקיעים זועמים. ביטקוין הסחר הוקפא, המשקיעים זועמים. ביטקוין צילום: flickr/zcopley

 

חברת Mt. Gox החזיקה בעבר ב-70% משוק חילופי הכספים במטבעות וירטואליים. היא איבדה מכוחה במהלך השנה האחרונה לאור קשיים בפעולה בארצות הברית, נאלצה להתחיל לדרוש צעדי אימות וזיהוי מכל משתמש חדש, סבלה מהתקפות האקרים וחלק מנכסיה אף הוחרמו בידי הרשויות.

 

למרות כל הבעיות שהחברה נאלצה להתמודד איתן, היא עדיין נחשבה - עד לימים האחרונים - לאחת משלוש הבורסות הגדולות בעולם בתחום הביטקוין. בחודש האחרון החברה הייתה אחראית לביצוע של עסקאות וחילופי כספים בהיקף של מיליון מטבעות, 42% מכלל הסחר העולמי אשר עמד על מעט יותר מ-3 מיליון מטבעות.

 

חובות ובאגים במערכת הסחר

 

המסמך שדלף לרשת מציג את האסטרטגיה הכללית של החברה להתמודדות עם המשבר. בין השאר, החברה תכננה לצמצם את ההתחייבויות המשפטיות והפיננסיות שלה, למתג את עצמה מחדש ולסגור את האתר הקיים. המסמך מתאר את המצב הקשה בו החברה נמצאת: בעוד שיש לה חובות בהיקף של 174 מיליון דולר, יש לה נכסים רק בגובה 32 מיליון דולר ואינה יכולה להשלים עסקאות שבוצעו דרכה.

 

חמור מכך, החברה ככל הנראה איבדה 744 אלף מטבעות להאקרים שהצליחו לתקוף את החברה בחשאי במשך שנתיים. הבעיה התגלתה רק לאחרונה. ההאקרים השתמשו בבאג קיים במערכת ביטקוין שקרוי Transaction Malleability – בו יש חלון קטן של הזדמנויות שבו ניתן לשנות את בעלות המטבע.

 

הבאג עצמו מוכר היטב מאז 2011, אבל נראה כי החברה לא השכילה להתמודד מולו בזמן ולא הקימה מערכת אימות חסונה מספיק שיכולה לאמת את הזהות ואת הבעלים של כל מטבע ביטקוין של משתמשיה. המדען הראשי של עמותת ביטקוין תקף את החברה, ואמר כי עליה היה להוסיף תיקון אבטחה לבעיה לפני שנים רבות.

 

פריצה נרחבת לחשבונות

 

בתחילת החודש עצרה הבורסה את הסחר במטבע למספר ימים והקפיאה את היכולת למשוך כספים מחשבונות קיימים מספר פעמים. זאת, בטענה כי זיהתה "פעילות לא שגרתית" בשרתיה. ככל הנראה, רק החודש החברה החלה להבין עד כמה הייתה עמוקה החדירה לשרתיה. המסמך האסטרטגי אומר שהאקרים הצליחו גם להגיע ל"חשבונות הקרים" של המשתמשים - ארנקים דיגיטליים שעקרונית בכלל אינם מחוברים לרשת והם לא אמורים להיות פעילים או נגישים להאקרים.

 

מפגינים וסוחרי ביטקוין מכל העולם החלו לטוס לטוקיו, חלקם אפילו מאירופה וארצות הברית, והתגודדו מול משרדי החברה בדרישה שהחברה תיתן להם לגשת שוב לחשבונות. הבורסה פתחה את הסחר שוב בצורה מוגבלת ואפשרה למשתמשים למשוך רק חלק מכספם.

 

החברה טענה כי המגבלה היא זמנית עד שתתמודד עם בעיות האבטחה עקב הבאג וסוגיות של תזרים מזומנים - ההצפה של לקוחות שניסו למשוך בחזרה את כספם ולהמיר אותו למטבעות ממשלתיים פגעה בה. היא גם אמרה שתשיק מערכת אימות חדשה להתגבר על הבאג. אבל נראה כי המערכת הזאת גילתה כי הבעיה גדולה ממה שהחברה חשדה, וכי היא איבדה נכסים בשווי מאות מיליוני דולרים - סכום עתק שהחברה לא יכולה לעמוד בו.

 

ערך המטבע צולל

 

המשבר של Mt. Gox הוביל לצניחה בשער המטבע, שהגיע לנקודת שפל מאז נובמבר האחרון. הוא נסחר כעת לפי שווי של 420-480 דולר בבורסות השונות המתחרות ב-Mt. Gox, כאשר לפני פחות מחודש עמד על יותר מ-820 דולר. ב-Mt. Gox עצמה, הסחר האחרון שבוצע במטבע לפני סגירתה היה לפי שווי של 135 דולר לביטקוין.

 

קבוצה של מנכ"לים ובכירים בקהילת ביטקוין שלחו גינו רשמי כנגד Mt. Gox, וטענו שהחברה בגדה באמון הקהילה: "ההפרה הטראגית של אמון המשתמשים במאונט גוקס היא תוצאה של פעולות החברה ואינה משקפת את השווי של הביטקוין או את תעשיית המטבע הווירטואלי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x