$
מכשירים ומדריכים

HTC יורדת מעץ הפרימיום, תתמקד בייצור מכשירים מוזלים

היצרנית הטייוואנית התמקדה במכשירי עילית בשנה האחרונה, אך הצניחה בנתח השוק שלה חייבה תכנון מחדש. החברה תשיק מכשירים במחירי 150-300 דולר במזרח

נמרוד צוק 12:4010.02.14
יצרנית הסמארטפונים הטייוואנית HTC, שסובלת בחודשים האחרונים מצניחה דרמטית בנתח השוק, בהכנסות וברווחים, הודיעה כי היא תנסה לשפר את מצבה על ידי הרחבת קו המוצרים המוזלים.
זאת, לצד השקעת משאבים רבים יותר בשיווק המכשירים מהקצה העליון, כך אמרה אתמול לסוכנות רויטרס שר וואנג, יו"ר החברה ואחת ממייסדיה.

 

מכשיר הדגל הבא של HTC. הפעם, תשקיע החברה יותר בשיווק מכשיר הדגל הבא של HTC. הפעם, תשקיע החברה יותר בשיווק

 

החברה תציע מכשירים נוספים בטווח מחירים שינוע בין 150 ל-300 דולר, לצד דגמים חזקים יותר שיעלו 600 דולר ומעלה, ובעוד שבועיים היא מתכננת לחשוף מכשיר דגל חדש, שיחליף את ה-HTC One. לדברי וואנג, עם זאת, החברה לא מעוניינת להכנס בשלב זה לפלח השוק הזול ביותר. "הטעות שלנו ברבעון האחרון היתה התמקדות יתר בדגמי הדגל, שגרמה לפספוס חלק עצום משוק הביניים", אמרה וואנג והצהירה כי בשום מקרה החברה לא תחזור לפעול כיצרנית מכשירים קבלנית עבור חברות אחרות, כפי שהיתה בשנים הראשונות לקיומה.

 

צלילה ספיראלית בערך המניה

 

מבין 53 המכשירים ש-HTC מוכרת בסין, 21 עולים יותר מ-500 דולר, ורק שניים נושאים תג מחיר של פחות מ-150 דולר - פלח השוק בעל הצמיחה המהירה ביותר בשוק הסיני בחודשים האחרונים. חואווי, אחת המתחרות המקומיות החזקות, מציעה לא פחות משמונה דגמים ברמת המחיר הזו.

 

הכנסות HTC ברבעון האחרון עמדו על 1.4 מיליארד דולר בלבד, לעומת 2 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2012, והרבעון הסתיים ברווח זעום של 10 מיליון דולר רק בזכות מכירת אחזקותיה של HTC ביצרנית האוזניות Beats, שהכניסו לקופתה כ-265 מיליון דולר. ההכנסה היתה אף נמוכה יותר מזו של הרבעון השלישי ב-2013, שעמדה על 1.6 מיליארד דולר, למרות שלרוב הכנסות הרבעון האחרון בשנה אמורות להיות הגדולות ביותר, בשל עונת הקניות לפני חג המולד. בשני הרבעונים האחרונים רשמה החברה הפסד תפעולי - ומנייתה צללה בשנתיים האחרונות ב-80%.

 

גם מכירות מכשיר הדגל לא עזרו. One גם מכירות מכשיר הדגל לא עזרו. One צילום: ניצן סדן

 

למרות מספר דגמים מוצלחים שזכו לתשבוחות המבקרים, כמו ה-HTC One, החברה התקשה להתמודד עם התחרות מצד סמסונג ואפל מצד אחד, וזו של חברות סיניות כמו חואוויי ו-Xiaomi מצד שני, ונתח השוק שלה צנח מ-10% לפני שנתיים ל-2% בלבד בשנה שעברה, על פי נתוני Strategy Analytics.

 

ברבעון השלישי ב-2011 היתה HTC יצרנית הסמארטפונים הגדולה בארה"ב, עם נתח שוק של 24%, על פי נתוני קנאליס.

 

ה-HTC One נמכר אמנם לא רע - החברה מכרה אמנם כ-5 מיליון יחידות מהמכשיר במחצית הראשונה של 2013, אבל עדיין מדובר במספרים קטנים יותר מהאייפון 5, שנמכר במספר דומה בשלושה ימים בלבד, או מהגלקסי S4 של סמסונג ממנו נמכרו 10 מיליון יחידות בתוך חודש, וההכנסה שהוא הניב לחברה לא הספיקה כדי להחזיר אותה לפסים של התאוששות. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x