$
מכשירים ומדריכים

הצעת חוק חדשה בארה"ב: על יצרניות הסלולר להילחם בגניבת הטלפונים

גניבת טלפונים חכמים הפכה לפשע הנפוץ ביותר בארצות הברית בערים הגדולות במדינה. עכשיו המחוקקים רוצים לדרוש מהחברות להתקין שירות שיאפשר שיתוק מכשירים גנובים מרחוק

נמרוד צוק 11:5409.02.14
הצעת חוק חדשה בקליפורניה תחייב את יצרני הסמארטפונים המשווקים במדינה להתקין בו "kill switch" - תכונה שתאפשר לבעל המכשיר להפוך אותו לבלתי שמיש לאחר שנגנב. את ההצעה הגיש הסנאטור מארק לנו, והיא צפויה להכנס לתוקף, אם תעבור, ב-1 לינואר 2015.

במידה והצעת החוק תתקבל, הדבר יכול להוביל לשינוי מהותי בתעשיית הסלולר בארצות הברית בפרט, ובשאר העולם בכלל. חוקים מקומיים שנחקקים בקליפורניה - המדינה הגדולה והעשירה בארצות הברית - מאומצים במקרים רבים על ידי מדינות נוספות או מובילים לחקיקה פדרלית. כך למשל, החוק שמחייב אתרי אינטרנט להציג את מדיניות הפרטיות בדף הבית, או חקיקה המסדירה את נושא פליטת גזים מכלי רכב.

 

מכת גניבות בינלאומית

 

ההצעה הוגשה בתגובה לעליה בהיקף גניבות הסמארטפונים בקליפורניה - ב-50% ממקרי השוד בסן פרנסיסקו נכלל סמארטפון ברשימת החפצים הגנובים. נכון להיום, 113 סמארטפונים נגנבים בארה"ב מדי דקה, וב-2012 עלה מספר מקרי גניבות הסמארטפונים בלוס אנג'לס ב-12%, על פי נתוני רשויות אכיפת החוק המקומיות.  בסאן פרנסיסקו וניו יורק, גניבת טלפון חכם נחשבת לפשע הנפוץ ביותר בשנה האחרונה.

 

גניבת טלפונים חכמים הפכה למגפה ולפשע הנפוץ ביותר בניו יורק וסאן פרנסיסקו גניבת טלפונים חכמים הפכה למגפה ולפשע הנפוץ ביותר בניו יורק וסאן פרנסיסקו

 

לפני כחצי שנה התובע המחוזי של סאן פרנסיסקו אף החל בחקירה רשמית בנושא, ובדק האם חברות הסלולר עושות מספיק על מנת למנוע את גל הגניבות. המאבק סביב החקיקה בנושא מתנהל מזה מספר חודשים, עם קואליציה של אנשי חוק ועמותות בשם "Secure Our Smartphones" הדוחפים את הצעת החוק.

 

"אנו דורשים מתעשיית הטלפונים הסלולריים לקחת אחריות ולעזור להרגיע את תופעת גניבת הסמארטפונים האלימה ולהגן על בטחון הצרכנים שמאפשרים את קיומה", כתב הסנאטור. לטענתו, גניבת המכשירים עוזרת ליצרניות הטלפונים להגדיל את המכירות שלהן, כאשר ב-2012 נמכרו בארה"ב מכשירים חדשים בשווי של 30 מיליארד דולר במקום מכשירים שאבדו או נגנבו, וב-2013 מכרו הספקיות תוכניות ביטוח בהיקף של 13 מיליארד דולר.

 

הצעת החוק אינה מפרטת כיצד צריכות היצרניות לממש את הפתרון - אבל מבהירה כי הוא צריך להיות מופעל כברירת מחדל, עם אפשרות שתינתן בידי המשתמשים לבטל אותו. הוא צריך לגרום להשבתת המכשיר הגנוב באופן שאינו ניתן לעקיפה, ויעמוד גם בפעולת Hard Reset שמחזירה את המכשיר להגדרות היצרן, בנוסף, אסור לספקיות הסלולר להכניס לחוזי ההתקשרות עם הלקוחות סעיף שמעודד אותם לנטרל אותו.

 

תכונות דומות כבר קיימות במספר דגמי טלפונים מסוימים, למשל תכונת נעילת האקטיבציה שאפל הוסיפה ל-iOS 7.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x