$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

האיש שיחזיר את מיקרוסופט אל עולם התוכנה

סאטיה נאדלה, ראש קבוצת הענן של מיקרוסופט, יחליף את סטיב באלמר בניהול החברה באופן מיידי. הוא עשוי למקד את החברה בשירותים מקוונים ולהרחיק אותה מתחום החומרה - כשלצידו ביל גייטס מתפקד כיועץ טכנולוגי

עומר כביר 11:0105.02.14

שחר של יום חדש במיקרוסופט: ענקית התוכנה הודיעה אתמול שסאטיה נאדלה, סגן הנשיא הבכיר בקבוצת הענן והארגונים של החברה מונה למנכ"ל מיקרוסופט וייכנס לתפקיד באופן מיידי.

במקביל, מייסד החברה ביל גייטס יעזוב את כס היו"ר, בו החזיק מאז מזה כמה עשורים וימלא מעתה תפקיד של "מייסד ויועץ טכנולוגיה", במסגרתו הוא צפוי "להקדיש יותר זמן לחברה. את מקומו של גייטס בראש הדירקטוריון ימלא ג'ון תומפסון, שהיה עד עתה דירקטור עצמאי בחברה.

 


 

נאדלה מחליף בתפקיד סטיב באלמר, שכיהן כמנכ"ל ב-14 השנים האחרונות ועתה יפסיק את עבודתו בחברה במשרה מלאה באופן מיידי, אך ימשיך לכהן כחבר דירקטוריון. נאדלה, שעובד במיקרוסופט זה 22 שנה, הוא רק האדם השלישי לשבת על כס המנכ"ל, אחרי גייטס ובאלמר.

 

סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט הנכנס סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט הנכנס צילום: רויטרס

 

"מדובר בכבוד מדהים להוביל ולשרת את החברה המופלאה הזו שלנו", כתב נאדלה במכתב לעובדים. “סטיב וביל לקחו רעיון והפכו אותו לאחת החברות הגדולות והנערצות בכל העולם. מדובר בזמן קריטי בעבור התעשייה ובעבור מיקרוסופט. אל תטעו לחשוב, אנחנו נמצאים בדרך למקומות נהדרים - הטכנולוגיה מתפתחת ואנחנו מתפתחים איתה ולפניה. העבודה שלנו היא לוודא שמיקרוסופט תשגשג בעולם המובייל והענן. חברות רבות שואפות לשנות את העולם, אבל למתי מעט יש את כל הרכיבים הדרושים: כישרון, משאבים וסיבולת. מיקרוסופט הוכיחה שיש לה את כל השלושה בשפע. בתור המנכ”ל החדש, אני לא יכול לבקש בסיס טוב יותר. בואו נחזק את הבסיס הזה ביחד".

 

באלמר עצמו כתב במכתב פרידה: “מיקרוסופט היא אחת החברות האדירות בעולם. אני אוהב את החברה הזו. אני אוהב את הנועזות של מה שאנחנו עושים. יותר מכל, אני אוהב את הרוח של המקום הזה, התשוקה וההתמדה. תודה על שהפכתם את מיקרוסופט למקום הכי מדהים בעולם לעבוד בו, ותודה על ההזדמנות להוביל".

 

מהודו לסיאטל

 

נאדלה, בן 46, נולד בהיידראבאד בהודו ועשה תואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה ב-Manipal Institute of Technology. להמשך לימודיו, היגר נאדלה לארה"ב, בה עשה תואר שני במדעי המחשב באוניברסיטית וויסקונסין-מילוואקי ותואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת שיקגו.

 

אחרי לימודיו עבד נאדלה בסאן, לפני שעבר למיקרוסופט ב-1992, שם החזיק בין השאר בתפקידים בכירים כמו סגן נשיא בחטיבה העסקית של מיקרוסופט, סגן נשיא בכיר למו"פ בחטיבת השירותים המקוונים וראש חטיבת השרתים והכלים העסקיים של החברה, אחת מהחטיבות בעלות הצמיחה הגדולה ביותר בחברה, ושיחק תפקיד מרכזי בהפיכת שירותים של מיקרוסופט לשירותים מבוססי ענן.

 

בתפקידו האחרון עמד נאדלה בראש קבוצת הענן והארגונים של החברה, שמרכזת את כלל פעילות הענן העסקי של מיקרוסופט – אחד מתחומי הצמיחה החשובים ביותר שלה.

 

"בשעת מעבר זו, אין אדם טוב יותר להוביל את מייקרוסופט", אמר גייטס בהודעה לעיתונות. “סאטיה הוא מנהיג עם קבלות, כישורי הנדסה רציניים, חזון עסקי ויכולת לחבר בין אנשים. החזון שלו לגבי האופן שבו אנשים בכל העולם ישתמשו ויחוו טכנולוגיה הוא בדיוק מה שמיקרוסופט צריכה בעת שהחברה נכנסת לפרק הבא של חדשנות וצמיחה מוגברים".

 

עובד במיקרוסופט 22 שנה. נאדלה עובד במיקרוסופט 22 שנה. נאדלה צילום: רויטרס

 

עברו של נאדלה, שהתמקד בשנים האחרונות בעיקר במוצרי ושירותי ענן, יכול להצביע על כיוון חדש אליו עתידה מיקרוסופט לצעוד, כזה שיהיה שונה משעותית מהכיוון שניסה להתוות המנכ"ל היוצא. בשנים האחרונות פעל באלמר להפיכת מיקרוסופט מחברת תוכנה ושירותים ולחברת תוכנה וחומרה, בדומה ליריבה המיתולוגית אפל. שיאיה של מדיניות זו הינם השקת מחשבי סרפס ורכישת פעילות המובייל של נוקיה, שעדיין לא הושלמה.

 

מחשבי הסרפס נחשבים עד עתה לכישלון מסחרי והראו שלמיקרוסופט יש עוד הרבה מה ללמוד על פיתוח חומרה. רכישת פעילות המובייל של נוקיה אמורה למצב את החברה כיצרנית סמארטפונים מובילה ולשמש כמנוף להפצת מערכת ההפעלה ווינדוס פון, שעד עתה לא הצליחה לזכות להצלחה רחבה בקרב יצרניות סמארטפונים בדומה לזו שלה זוכה אנדרואיד, כאשר מרבית המכשירים המבוססים עליה שנמכרו בשוק היו אלו מתוצרת נוקיה עצמה.

 

מינוי נאדלה, המגיע מעולם הענן, ולא, לדוגמה, סטיבן אילופ, שכיהן כמנכ"ל נוקיה ועם הרכישה חוזר למיקרוסופט כדי להוביל את פעילות המובייל, מצביע על כך שייתכן והחברה מתכוונת לשנות את האסטרטגיה שהתווה באלמר. כמה אנליסטים כבר העריכו שנאדלה עתיד להגביר את הפעילות המוצלחת של החברה בתחום הענן, ובמקביל לצמצם ולהגביל את ניסיונותיה הכושלים בתחום החומרה.

 

אם אכן זה המצב, מדובר בסטירת לחי מהדהדת למנכ"ל היוצא באלמר, שיכולה גם להסביר למה חילופי התפקידים מתבצעים בצורה מיידית ללא כל זמן לחפיפה כפי שאפשר היה לצפות בחברה כה גדולה ומורכבת, יש כאן גם הודאה בכישלון, שלפיה מיקרוסופט לא יודעת ולא צריכה לעשות מוצרי חומרה וצריכה להתרכז במה שהיא יודעת לעשות הכי טוב - תוכנה.

 

איתות חזק לגייטס

 

השאלה המרכזית היא איך צפוי המינוי להשפיע על העסקה לרכישת פעילות המובייל של נוקיה. תרחיש במסגרתו מיקרוסופט מבטלת את העסקה לאור שינוי אסטרטגיה קיצוני נראה כלא מציאותי בעליל. אפשרות הגיונית יותר היא שהחטיבה החדשה תזכה לעצמאות ולחופש פעולה נרחב תחת ניהול אלופ, שאחרי הכול כבר יש לנו ניסיון בתור מנכ"ל. אפשרות נוספת היא שמיקרוסופט תחכה את גוגל ותחפש קונה אחר לפעילות זו, אולי תוך שהיא שומרת אצלה את פורטפוליו הפטנטים ועוד כמה תופינים.

 

עם זאת, דברים שאמר נאדלה עצמו בסרטון וידאו שפורסם לאחר מינויו יכולים להצביע על כך שהחברה לא צפויה לוותר על הרכישה כל כך מהר. “המיקוד החדש הוא בעולם של מובייל תחילה וענן תחילה", הוא אמר. אבל האם פירוש הדבר התחייבות גם לייצור מכשירים או רק להשקעה וקידום של מערכת ההפעלה, שירותים ויישומים למובייל? התשובה תתקבל רק במהלך החודשים הבאים.

 

ביל גייטס ביל גייטס

 

מינויו של נאדלה למנכ"ל לא היה ההכרזה החשובה היחידה שפרסמה מיקרוסופט אתמול. “עם כניסתי לתפקיד המנכ"ל, ביקשתי מביל גייטס להקדיש זמן נוסף לחברה, ולהתמקד בטכנולוגיה ובמוצרים", כתב נאדלה במכתב לעובדים. גייטס נענה לבקשה, ויכהן מעתה כיועץ טכנולוגיה לחברה, ולדברי מיקרוסופט יסייע לנאדלה להתוות את הכיוון בו יתקדמו הטכנולוגיה והמוצרים שלה.

 

במיקרוסופט הציגו את המהלך ככזה במסגרתו מגדיל גייטס את מעורבתו בחברה, ואולם אין להתעלם שהוא מגיע במקביל לעובדה שגייטס יפנה את כס היו"ר לטובת הדירקטור העצמאי ג'ון תומפסון. אף שלא מן הנמנע שמדובר באמת במהלך אוטנטי שיגביר את מעורבות גייטס בפעילות מיקרוסופט, אי אפשר להתעלם מכך שייתכן ומדובר במעין הטעייה שנועדה ליצור שקט לאור עזיבת המייסד את תפקיד היו"ר ולהכין את השטח בצורה הדרגתית לפרידתו הסופית והמלאה של גייטס מהחברה שהקים ושהוביל מאז 1975.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x