$
אפליקציות

חברת ההסעות האמריקאית Uber תוקפת את GetTaxi הישראלית

החברה האמריקאית משתמשת בתרגילים מלוכלכים על מנת לפגוע בחדירה של GetTaxi לניו יורק. בין השאר, היא מבצעת מאות הזמנות של נסיעות מזויפות ומבטלת אותן ברגע האחרון

עומר כביר 12:2726.01.14

שירות ההסעות הסלולרי Uber ניסה לחבל בפעילות הניו יורקית של המתחרה הישראלית Get Taxi, באמצעות ביצוע מאות הזמנות נסיעה וביטולן ברגע האחרון. לאחר מכן, כאשר כבר קיבלו את פרטי הנהג דרך מערכת GetTaxi, חברת Uber שלחה הודעת טקסט לנהגים והזמינה אותם לעבור ל-Uber. המהלך נחשף בסוף השבוע האחרון בעקבות הודעה לעיתונות של החברה הישראלית. Uber אישרה את הדברים ושחררה התנצלות לקונית.

 

שוק האפליקציות להזמנת מוניות ושירותי נסיעה אחרים חווה בחודשים האחרונים צמיחה משמעותית, ומייצר עניין רב. האפליקציות השונות שפועלות בתחום מאפשרות למשתמשים להזמין מונית ישירות מהסמארטפון, לעקוב אחרי מיקום המונית, לשלם באמצעות האפליקציה ולדרג את הנהג בתום הנסיעה. Uber נחשבת לחלוצת בתחום והינה ככל הנראה מפעילת האפליקציה המוכרת ביותר בארצות הברית. גט טקסי המקומית זכתה להצלחה רבה בישראל ונמצאת בימים אלו במהלך נרחב של התפשטות בינלאומית. לפני חמישה חודשים החלה לפעול גם בשוק הצפוף של ניו יורק תחת המותג Gett, לאחר שרשות המוניות הניו-יורקית אפשרה למפעילות סלולר להתחיל לפעול בעיר.

 

לדברי החברה הישראלית, בתקופה זו היא זכתה לביקושים אדירים ולמספר מרשים של לקוחות חוזרים. ואולם, בשבוע שעבר הבחינו במטה הניו יורקי בפעילות מדאיגה. בשיחה עם "כלכליסט", ריץ' פלית', סמנכ"ל השיווק הגלובלי בגט טקסי, אמר: “במשך כמה ימים קיבלנו יותר ממאתיים הזמנות שבוטלו ברגע האחרון, מעשרות אנשים שונים. זה נראה לנו מוזר במיוחד, כי זה היה מספר גדול בזמן קצר והם הגיעו ממספר קטן של אנשים. הם ביטלו את ההזמנות אחרי שהנהג נשלח אליהם או אחרי שכבר הגיע. זה תיסכל את הנהגים ואת שירות הלקוחות, זה כמו מתקפת DDoS".

  

ריץ' פלית, סמנכ"ל שיווק בינלאומי בגט טקסי ריץ' פלית, סמנכ"ל שיווק בינלאומי בגט טקסי

 

בגט טקסי חשדו שלא מדובר בצירוף מקרים, וניסו להתחקות אחרי זהות מבטלי ההזמנות. “בדקנו מיהם, באמצעות הפרופילים שלהם בלינקדאין ובטוויטר. התגלה שהם עובדי Uber. אפילו התקשרנו אליהם כדי לוודא שהם עובדי החברה", סיפר פלית'.

 

ואולם, המהלך המלוכלך לא הסתיים כאן. לפי פלית', יומיים לאחר מתקפת ההזמנות והביטולים, הנהגים שנשלחו לאותן הזמנות החלו לקבל הודעות SMS שהציעו להם לעזוב את גט טקסי ולעבור לאובר. "היה לנו ברור שאובר תיאמו את ההתקפה הזו. זה אכזב אותנו כי הם ניסו לערער את כל המערכת שלנו בצפון אמריקה".

 

פלית' הוסיף: "למה הם עשו את זה? הם רוצים לתסכל אותנו, או לגנוב את הנהגים שלנו? אם אתה מזמין נסיעה בגט טקסי אתה מקבל את פרטי הנהג, דבר שמאוד מועיל למשתמש שיכול לתקשר עם הנהג ולתאם איתו. זה תסכל אותנו כי אנחנו מאפשרים למתשמשים ליצור קשר ישיר עם הנהגים. עכשיו אנחנו צריכים לבדוק איך לשנות את האפליקציה כדי למנוע מדבר כזה לקרות שוב, וזה יפגע במשתמשים שלנו”.

 

הפרשייה מתפוצצת בתקשורת המערבית

 

במהלף סוף השבוע התפרסמה הפרשה בכלי התקשורת בארה"ב. אובר, מצידה, לא הכחישה את המהלך ופרסמה התנצלות המנסה לגולל את האחריות על צוות המקומי בניו יורק: “הצוותים המקומיים שלנו יכולים להיות מאוד נחושים כשהם מפיצים את הבשורה של אובר. זאת הייתה כנראה טקטיקת מכירות אגרסיבית מדי ואנחנו מצרים על כך. אבל יש להבהיר שהספקים לא בזבזו זמן, הבקשות בוטלו מיד ואובר שילמה דמי ביטול. הודענו לצוותים בערים השונות להפסיק ולנסות ליצור לידים באמצעות הזמנת שירותי נסיעה".

 

G Car - המותג האמריקאי מוניות גט טקסי הישראלית G Car - המותג האמריקאי מוניות גט טקסי הישראלית

 

בשיחה עם "כלכליסט" הבהיר פלית' שבגט טקסי לא מרוצים כלל וכלל מתגובת Uber: “הם לא פנו אלינו כדי להתנצל, רק פרסמו את ההודעה בבלוג שלהם. אני לא חושב שזאת התנצלות בכלל. הם צריכים להודות שזו מתקפה מתוכננת, שהגיעה מהדרגים הגבוהים ביותר באובר. אם מישהו מהצוות שלי היה עושה את זה, הייתי מפטר אותו. זאת טקטיקה אולטרה-אגרסיבית שחוצה גבולות מוסריים ואני חושב שזה בכלל לא מקובל. אנחנו מאוד מאוכזבים שחברה כמו אובר תוקפת אותנו”.

 

הוא הבהיר כי החברה שוקלת את דרכה ולא תהסס להפעיל צעדים משפטיים: "כרגע אנחנו מדברים עם הצוות המשפטי שלנו כדי לבחון אם יש פעולה משפטית שאפשר לנקוט".

 

אבל במובן מסוים, מדובר גם בסוג של מחמאה. אובר רואה את גט טקסי כאיום משמעותי.

 

"אנחנו לא רואים את זה כמחמאה. אנחנו לא איום אלא תחרות בריאה. אנחנו החבר'ה החדשים בשכונה, אנחנו כאן רק חמישה חודשים ומאוד נרגשים שאנשים מעדיפים את מבנה המחירים שלנו, שכולל תעריפים קבועים. ראינו ביקוש אדיר והרבה לקוחות חוזרים”.

 

התקרית הנוכחית מצטרפת לשורת מקרים בהם הוצגה ההתנהלות של אובר באור בעייתי במיוחד. בצרפת, מחאה של נהגי 5,000 מוניות מקומיים לפני כשבוע וחצי הסתיימה בניפוץ זגוגיות ופינצ'ור צמיגים של רכבי Uber. המחאה התעוררה לאחר שחוק מקומי נכנס לתוקף, המחייב שירותים דוגמת Uber להמתין 15 דקות לפני איסוף נוסע. זאת במטרה לתת יתרון לנהגי מוניות מורשים.

 

בארה"ב נמתחה על אובר ביקורת חריפה בעקבות העלאת תעריפי הנסיעה, לעתים במאות אחוזים, במועדים של ביקוש חריג לשירותיה - כגון בזמן הסופה האחרונה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x