$
תקשורת

בלעדי לכלכליסט

לא עומדים בקצב: הבטחנו מהירות גלישה גבוהה, אל תבדקו אותנו

ספקי אינטרנט וחברות תשתית מתנגדים לתיקון רישיון החברות של משרד התקשורת שמטרתו מתן דיווח מדויק על קצב הגלישה: "הוא לא בשליטתנו"

אופיר דור 08:2713.01.14

בשבוע שעבר פרסם משרד התקשורת תיקון שאמור להגדיל את השקיפות באופן שבו ספקיות האינטרנט וחברות התשתית, בזק ו־HOT, מדווחות על מהירויות הגלישה המשווקות ללקוחות.

 

התיקון יחייב את החברות לפרסם לא רק את מהירות ההורדה המקסימלית בחבילה שרוכש הלקוח (למשל: חבילה של עד 100 מגה־ביט לשנייה), אלא גם את המהירות המינימלית שמתחייבת החברה לספק במצב של עומס מרבי.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: גלעד קוולרצ'יק, shutterstock

 

כמו כן, התיקון מחייב לראשונה את החברות לפרט גם את מהירות ההעלאה ולא רק את מהירות ההורדה שהן מבטיחות. מהירות ההעלאה עומדת בישראל על 1־2 מגה־ביט לשנייה בלבד, מהירות נמוכה בהשוואה עולמית.

 

ממסמכי השימוע שערך משרד התקשורת לחברות, אשר הגיעו לידי "כלכליסט", עולה כי רוב השחקנים הבולטים בתחום התנגדו לקבלת התיקון. בין המתנגדות היו בזק, HOT, נטוויז'ן (סלקום), 012 (פרטנר) ובזק בינלאומי.

 

 

חברת IBC, שמקימה את פרויקט הסיבים האופטיים על תשתיות חברת החשמל, לא זומנה לשימוע. ב־IBC מבטיחים לספק מהירות סימטרית (קצב העלאה והורדה זהה) ללקוחות, בניגוד למצב הקיים היום.

 

החברות הסבירו, בין השאר, את התנגדותן בכך שהן "לא יכולות להתחייב למהירות מינימלית שכן הדבר אינו נתון לשליטתן, כשקצב הגלישה יכול להינתן על בסיס של מאמץ מרבי".

 

מה דעתך על מניית בזק:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

החברות אף איימו כי "הבטחת קצב תעבורה מזערי תביא להעלאת התעריפים ללקוחות".

 

הערה מעניינת נוספת מצד החברות היתה כי "אין ביכולת הלקוח להבין את המשמעות הטכנולוגית של פרמטר מהירות מזערית".

 

משרד התקשורת דחה את הטיעונים הללו. "חברות התקשורת מאיימות כמעט אוטומטית שרגולציה תביא להעלאת תעריפים ופיטורי עובדים, אבל למה שקיפות צריכה לעלות יותר כסף", אמר גורם במשרד התקשורת.

 

הצרכן הישראלי אינו מקבל בפועל את המהירות המקסימלית המפורסמת על ידי החברות, כשקצב העברת הנתונים המעשי מושפע מהעומס על התשתית בכל רגע נתון.

 

כעת משרד התקשורת יחייב את החברות לפרסם גם את מהירות הגלישה המינימלית שהם יקבלו במצב הקיצוני ביותר, כשכל הלקוחות שלהן משתמשים בתשתית בבת אחת.

 

מהירות גלישה ברשת

חברות האינטרנט לא יכולות לספק את רוחב הפס המובטח בזמני עומס. לדוגמה, ארון תקשורת של בזק שמשרת כ־250 לקוחות מוזן לרוב ברוחב פס של 1 ג'יגה. כשכולם צורכים את רוחב הפס, קצב הגלישה יהיה נמוך משמעותית

בטל שלח
    לכל התגובות
    x