$
חדשות התקשורת

בלעדי לכלכליסט

בזק לא תורשה לגבות כסף מספקיות אינטרנט

בעקבות הטענות שעלו מסלקום ופרטנר בשלב השימוע, רשות ההגבלים העסקיים מתכוונת להחמיר את הדרישות לאישור המיזוג בין בזק ו־yes

אופיר דור 07:0907.01.14

רשות ההגבלים העסקיים מתכוונת להחמיר את התנאים לאישור המיזוג בין בזק ל־yes בעקבות השימוע שפרסמה בנושא זה בסוף נובמבר, כך נודע ל"כלכליסט". 

אחד התנאים המרכזיים שהגדירה רשות ההגבלים העסקיים לאישור המיזוג היה כי בזק תאפשר העברה של שידורי טלוויזיה ללא תשלום על גבי רשת האינטרנט שלה. כיום גובה בזק - וכמוה גם HOT - מספקי האינטרנט תשלום של 8,000–17,000 שקל על כל ג'יגה־בייט שעובר על תשתית האינטרנט שלה. תשלומים אלו ידועים בשם "דמי הגיגות" וגובהם נקבע לפי היקף הצריכה הכולל של ספק האינטרנט, כך שספקים גדולים משלמים פחות מקטנים.

 

אובדן הכנסות לא מבוטל

 

הרשות הציבה את התנאי הנ"ל כדי לעודד כניסת מתחרים חדשים לשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית, שכן שידורי טלוויזיה המועברים על גבי רשת האינטרנט (IPTV) אמורים להגדיל מאוד את התעבורה וכתוצאה מכך לחייב את החברות המשדרות בתשלומים גבוהים לבזק ול־HOT.

 

רון אילון, מנכ"ל yes רון אילון, מנכ"ל yes צילום: אריאל בשור

 

עם זאת, החברות סלקום ופרטנר הגישו במסגרת השימוע הסתייגויות מהתנאים שקבעה הרשות וביקשו להחמירם. החברות, שמתפקדות גם כספקיות אינטרנט תחת המותגים נטוויז'ן ו־012, טענו כי יש לבטל את כל התשלומים לבזק על העברת שידורים על גבי הרשת שלה, מפני שלא ניתן יהיה להפריד בין שידורי טלוויזיה שמועברים על גבי הרשת לבין צריכת תכני וידיאו (סטרימינג) על ידי לקוחות. ברשות ההגבלים מתכוונים להיענות לדרישת סלקום ופרטנר, צעד שלפי הערכות יגרום לבזק אובדן הכנסות של כ־30–40 מיליון שקל בשנה.

 

 

למרות הפגיעה הצפויה בהכנסות, ההערכות הן כי החברה תסכים לתנאים שתגדיר רשות ההגבלים העסקיים ותבצע את המיזוג. כיום מחזיקה בזק, שבשליטת שאול אלוביץ' (באמצעות חברות נוספות), ב־49.8% ממניות yes ונאסר עליה להגדיל את אחזקותיה בחברה מעל ל־50%. בשאר המניות מחזיקה יורוקום, גם היא בבעלות אלוביץ'. המיזוג בין בזק ל־yes עומד על הפרק כבר כעשור, כשרוב הזמן התנגדה לכך רשות ההגבלים בטענה כי המהלך ימנע הקמת חברת טלוויזיה רב־ערוצית שלישית, אולם בשנה האחרונה הושגו הסכמות בין הצדדים, שסללו את הדרך לאישור המהלך בתנאים מגבילים.

 

סוף לבלעדיות של yes

 

בין התנאים הנוספים שרשות ההגבלים תטיל על בזק ו־yes - ביטול הסכמי הבלעדיות שחתמה חברת הלוויין מול ספקי תוכן מחו"ל, כך ששחקנים חדשים שייכנסו לשוק הטלוויזיה יוכלו גם הם לשדר את הסדרות והערוצים ש־yes קנתה. לאחר אישור המיזוג תצא לפועל עסקת בעלי עניין ענקית, במסגרתה תקנה בזק את המניות של אלוביץ' בחברת הלוויין. הנושא המרכזי יהיה המחיר שתשלם בזק, כשבשוק מעריכים כי שווי המניות שלו עומד על 600–700 מיליון שקל, בעוד הוא צפוי לטעון כי שוויין עולה על מיליארד שקל.

 

מרשות ההגבלים נמסר בתגובה כי "הרשות פרסמה בנובמבר האחרון טיוטת תנאים להערות הציבור, בטרם תאשר את המיזוג. כאשר ייקבעו התנאים הסופיים הם יפורסמו ברבים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x