שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות התקשורת

משרד התקשורת ובזק לקראת התנגשות חזיתית על מחירי השוק הסיטונאי

במשרד טוענים שגילו כי בזק הודיעה על עלויות גבוהות מאשר יש לה בפועל. מנגד בזק חושבת שמשרד התקשורת מתנהל באופן חד-צדדי ולא שקוף

אופיר דור 19:1023.12.13

בזק צפויה להאבק בכל הכוח במחירי השוק הסיטונאי שמשרד התקשורת עומד לפרסם בימים הקרובים. לא מן הנמנע כי בזק תוכל לעכב את יישום רפורמת השוק הסיטונאי, במסגרתו אמורה בזק ומאוחר יותר גם HOT להחכיר את השימוש בתשתית שלה לחברות מתחרות, כיוון שלדעתה משרד התקשורת אינו מתנהל בצורה שקופה והוגנת. 

יישום השוק הסיטונאי יעלה שלב בימים הקרובים. משרד התקשורת שמקדם את הרפורמה בקצב איטי מזה שנתיים, עומד לפרסם בתוך ימים את המחירים לפיהם תחויב בזק למכור את השימוש בתשתית שלה לחברות המתחרות ובראשן סלקום ופרטנר. המחירים צפויים לעמוד על כ-60-50 שקל בממוצע, ללא מע"מ, לחיבור של לקוח (תלוי במהירות החיבור).

 

בחודשיים האחרונים מאז נכנס לתפקידו המנכ"ל החדש אבי ברגר ביצע משרד התקשורת הערכה מחדש של מחירי השוק הסיטונאי. במשרד ביקשו לקבל מבזק את החוזים שלה מול ספקי הציוד, לדוגמה המחירים של הסיבים האופטיים, וגילו לטענתם כי מחירים אלו נמוכים ממה שנלקח בחשבון תחילה. בעקבות זאת החליטו במשרד להוריד את מחירי השוק הסיטונאי, שאמורים לשקף את עלות הקמת והפעלת התשתית של בזק בתוספת רווח סביר לחברה.

 

שר התקשורת גלעד ארדן שר התקשורת גלעד ארדן צילום: נמרוד גליקמן

 

מחירי השוק הסיטונאי מבוססים על מודל שפיתחה חברת הייעוץ הבינלאומית פרונטיר, שקיבלה עבור כך מאות אלפי שקל והשלימה את עבודתה לפני יותר משנה. לפי הערכות בשוק, המחירים המקוריים של פרונטיר עמדו על מעל 70 שקל ללקוח. אולם במשרד התקשורת טוענים כי מחירים אלו התבססו על העלויות עליהן דיווחו חברות התקשורת, שהיו לעיתים גבוהות עד כדי פי ארבעה מהעלויות בפועל. בנוסף טוענים במשרד התקשורת כי המחירים ירדו בשנה האחרונה. טענה זאת לא מקובלת על כל הגורמים בשוק התקשורת.

 

במשרד התקשורת מאמינים כי חברות חדשות יתחילו לשווק חבילות על גבי תשתית בזק כבר ברבעון הרביעי של 2014. לאחר יישום השוק הסיטונאי תוכל חברה כמו סלקום לשווק חבילה משולבת של ספק ותשתית אינטרנט על גבי תשתית בזק, כשהלקוח הסופי לא יצטרך להתקשר בנפרד עם שני גופים (ספק ותשתית). כמו כן במשרד מאמינים כי ניתן יהיה לחתוך בעשרות אחוזים את מחיר שירותי האינטרנט והטלפון הקווי ללקוח בעקבות כניסת מתחרים חדשים. במשרד מבססים זאת בעיקר על נתוני הרווחיות הגבוהה של בזק.

 

אלא שהדרך האגרסיבית שבה מקדם משרד התקשורת את המהלך עלולה גם לגרור עיכובים. בזק כאמור תתנגד למספרים שמציג משרד התקשורת ותנסה לערער עליהם. בנוסף משרד התקשורת קידם באופן חד-צדדי את כל הנושא ההנדסי של השוק הסיטונאי ובזק עלולה להעמיד קשיים ביישום חלקים אלו. יישום שוק סיטונאי הוא תהליך הנדסי מורכב שדורש שיתוף פעולה מצד חברת התשתית והחברה החוכרת בכל הנושא הטכני. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x