$
חדשות טכנולוגיה

פורצי הדרך

פרומונים מלאכותיים: חוקרים שלחו SMS באמצעות וודקה ומאוורר

לראשונה הצליחו חוקרים לקיים תקשורת כימית רציפה, מה שסולל את הדרך לאלטרנטיבה לתקשורת אלקטרונית. בעזרת התקשורת הכימית, ניתן יהיה להעביר הודעות גם כשהרשתות קורסות - ואף לשלוט ברובוטים זעירים בתוך הגוף

הראל עילם 16:1422.12.13
קבוצת חוקרים מאוניברסיטות יורק, וורוויק וטורונטו הצליחו לשלוח הודעת טקסט על ידי שימוש במאוורר ובקבוק וודקה. בעתיד, הם מקווים שהשיטה תוכל לאפשר לאנשים לשלוח מסרים במקרה חירום, כאשר תשתיות הטלפוניה אינן זמינות.

השיטה משתמשת בספריי אוויר הממולא באדי וודקה. המאוורר שולח את האדים למכשיר מדידה, שמוקם במרחק של 4 מטר מהמאוורר ובודק את השינוי בריכוז אדי הוודקה לאורך זמן. השינויים מתורגמים לאותות בינאריים ולאורך זמן יכולים להעביר מסר קצר כהודעת טקסט. החוקרים שלחו כך את ההודעה "O Canada", אך לא פרסמו כמה זמן לקח להם לפענח את המסר הכימי.

 

מאוורר ומרסס וודקה כאמצעי תקשורת מאוורר ומרסס וודקה כאמצעי תקשורת

 

למרות שמדובר בפתרון פרמיטיבי יחסית, הוא נחשב לקפיצת מדרגה בתחום התקשורת הכימית, שמאוד מעניין חוקרים בעשור האחרון. לפי ד"ר ואיסי גאו, ראש המחקר, זוהי הפעם הראשונה שחוקרים הצליחו ליצור ערוץ תקשורת קבוע באמצעות העברת מידע כימית - ולא רק העברת חבילת מידע בודדת.

 

אין קליטה? אין בעיה

 

החוקרים מודים כי הפתרון הוא איטי וקצר טווח, אבל מקווים כי בעתיד יהיה ניתן להשתמש בו במקומות בהם אין קליטה או בשעות חירום, כגון מרתפים, בונקרים ומכרות. מכיוון שהגלאי אינו חייב לקלוט רק חומרים כימיים בעלי ריח, ניתן גם להעביר כך מסרים חשאיים ומורכבים, בדומה להפרשת פרמונים בטבע.

 

ההודעה שפוענחה בצד השני של המאוורר ההודעה שפוענחה בצד השני של המאוורר

 

בנוסף, חיישנים עם יחידת תקשורת כימית יוכלו לנטר, למשל, את מערכת המים והביוב, שקשה לנטר באמצעות חיישנים רגילים. ד"ר גאו הזכיר את המקרה שבהם מערכת הביוב של לונדון נחסמה בעקבות הצטברות של תאי שומן - חיישנים במערכת הביוב היו יכולים לגלות את הבעיה לפני כן.

 

שימוש נוסף שהציע אחד החוקרים הוא האפשרות לשלוח מסרים כימיים לננו-רובוטים - כך שרופא יוכל להורות לרובוטים להתקיף תאי סרטן מסוימים, למשל. היתרון הגדול הוא שמסרים כימיים אינם זקוקים לאנטנה, רכיב שקשה מאוד למזער - ויחידת התקשורת תוכל להיות קטנה בהרבה מבימינו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x