$
מכשירים ומדריכים

ה-NSA יכול גם להקשיב לכל שיחות הסלולר שלכם

עובד הקבלן לשעבר בשירות ה-NSA ו-CIA, אדוארד סנודן, ממשיך להדליף מסמכים. כעת מתגלה כי לסוכנויות הביון האמריקאיות יש יכולת לפצח את ההצפנה של רוב הטלפונים בעולם

עומר כביר 16:3115.12.13

הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA), הצליחה לפצח את ההצפנה שמשמשת את מרבית הטלפונים הסלולריים בעולם, וביכולתה לצוטט למיליארדי שיחות והודעות SMS בעת שהן נעות בין מכשיר הטלפון לאנטנה הסלולרית – כך דיווח בסוף השבוע העיתון "וושינגטון פוסט". הדיווח מסתמך על חלק מהמסמכים הרבים שהדליף לתקשורת עובד הקבלן לשעבר ברשות ה-NSA, אדוארד סנודן.

 

לפי הדיווח, יכולות הפיענוח של ה-NSA - סוכנות ביון המתמחה בפענוח אותות - מתקדמות משמעותית מכל מה שהיה ידוע עד כה. בין השאר, לסוכנות יש יכולת לפרוץ את ההצפנה המשמשת את רוב תקשורת הסלולר בעולם. יכולת זו מטרידה במיוחד לאור מערך המידע הגלובלי שהרשות מפעילה, כולל שיתופי פעולה עם יחידת 8200 בישראל ו-GCHQ בבריטניה. בפועל, הדבר מאפשר לסוכנות להאזין לכמעט כל שיחת סלולר פרטית ברחבי העולם.

 

אדוארד סנודן, מדליף הפרשה. נחשב על ידי רבים כגיבור אדוארד סנודן, מדליף הפרשה. נחשב על ידי רבים כגיבור צילום: רויטרס

 

מומחים ציינו שאם ל-NSA יש יכולות כאלו, לא מן הנמנע שלגופי ביון מקבילים במדינות אחרות יש יכולות דומות. כבר ידוע כי במסגרת שיתוף הפעולה של ה-NSA עם ה-GCHQ, הסוכנות הבריטית מעבירה ל-NSA מידע בתמורה לסיוע בפענוח שלו. זאת בהתחשב בכך של-NSA יש משאבים משמעותיים יותר ואת מרכז המחשוב הגדול והיקר בעולם.

 

ההצפנה שפוצחה, המכונה A5/1, משמשת בעיקר טלפונים סלולריים שפועלים ברשתות דור שני - שעדיין מכסות את רוב שטחי כדור הארץ, גם בארצות הברית שם באזורים נידחים הרשת עדיין לא שודרגה לדור שלישי או רביעי. הרשתות החדשות יותר מספקות אמנם הצפנה מתקדמת יותר, אבל לדברי מומחים נכון להיום יותר מ-80% מהטלפונים בעולם עושים שימוש ב-A5/1 - לפחות בחלק מהשיחות. “מדובר בטכנולוגיית הצפנה שנוצרה לפני 30 שנה", אמר ל"וושינגטון פוסט" דייוויד ואגנר, מדען מחשב מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. “לא הייתם מצפים שלמכונית בן 30 שנה יהיו את מנגנוני הבטיחות החדשים ביותר".

 

מה-NSA נמסר בתגובה: “לאורך ההיסטוריה, מדינות השתמשו בהצפנה כדי להגן על הסודות שלהן, וכיום טרוריסטים, פושעי סייבר, סוחרי עבדים ואחרים גם עושים שימוש בטכנולוגיה זו כדי להסתיר את פעולותיהם. קהיליית המודיעין מנסה להגיב לכך במטרה להבין את הכוונות של יריבים זרם ולמנוע מהם לגרום נזק לאמריקאים ולבעלי-בריתם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x