$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

על הכוונת של ה-NSA: הפורנו של אויבי המולדת

אדוארד סנודן חשף שסוכנות המודיעין מתעניינת במיוחד בהרגלי צריכת תכני המין של פעילים מוסלמים, משתמשי גוגל גלאס מגורשים ממסעדות בארה"ב, האקרים מנסים לשפיע על בחירת איש השנה של מגזין טיים וסוני מפתחת פאה חכמה

יוסי גורביץ 15:5128.11.13

סחיטה בשם המדינה

 

מאז נחשפו מבצעי הריגול המקוון של ה-NSA, טענה הסוכנות שהמעקב הקיצוני נועד להילחם בטרור. מסמך חדש שחשף הנמסיס שלה, אדוארד סנודן, מרסק עוד נתח מאמינות הטענה הזו.

 

במסמך מוצג אחד ממבצעי המעקב, שהוא לא פחות ממהלך סחיטה. מושאי המעקב הם שישה פעילים מוסלמים שה-NSA הגדירה כגורמים רדיקליים. בפועל, אלו אנשים שלא חשודים בביצוע עבירות בעצמם, כי אם בביצוע הסתה; ה-NSA פשוט חוששת שהם יהפכו אחרים לקיצוניים. איך תכננה הסוכנות לסחוט אותם? על ידי היסטוריית הגלישה שלהם באתרי פורנו.

 

ה-NSA מתעניינת בהרגלי הפורנו של הציבור ה-NSA מתעניינת בהרגלי הפורנו של הציבור


שימו לב: בארה"ב יושב גוף שמנטר ואוסף תעבורת רשת בכל העולם ומחליט על פי שיקול דעתו את מי הוא רוצה לסחוט. בינתיים, ה-NSA מסתפקת בפעילים מוסלמיים. מחר, אלה יהיו פעילי צדק חברתי (בארה"ב זה כבר קרה), ומחרתיים - מי שיפגע באינטרסים התאגידיים של חברות אמריקאיות גדולות. ככה זה עובד. כוחות המשטרה של בריטניה עקבו בשנות התשעים אחרי פעילים שהתנגדו למק'דונלדס, למשל. השיטה הזו אף פעם לא היתה מוגבל למלחמה בטרור.

 

השורשים של השיטה מגיעים עד ה-FBI של ג'יי אדגר הובר, שהפעיל תוכנית בשם COINTELPRO שבמסגרתה נסחטו פעילים דמוקרטיים משנות החמישים ועד שנות השבעים. בין השאר, ניסה ה-FBI לסחוט את מרטין לותר קינג בשל קשרים מחוץ לנישואין. ההדלפה הזו של סנודן, מדאיגה הרבה יותר מכל מה שפרסם עד עכשיו - הן משום הבחירה במטרות, הן משום חשיפת העובדה שה-NSA לא רק אוספת מידע, אלא גם בונה אסטרטגיות סחיטה בעזרתו.

 

ולמקרה ששכחתם, ה-NSA משתפת פעולה עם מספר שירותי מודיעין, ביניהם אלו שלנו בישראל. לכו תדעו מה מועבר לאמריקאים.

 

החוצה, גלאסהול!

 

המשתמשים במשקפי גוגל גלאס זכו לכינוי glassholes - שילוב של גלאס עם asshole - ומספר בתי עסק בסיאטל כבר הודיעו שהיא לא יסכימו לשרת לקוחות שיגיעו כשהם חובשים את המשקפיים.

 

מסעדה בעיר, בשם Lost Lake Café and Lounge  גירשה השבוע חובש גלאס משטחה. הלז, ברנש בשם ניק סטאר, התלונן שמלצרית הגיעה אליו ואמרה שיש מדיניות שאוסרת על שימוש בגלאס, וביקשה ממנו להסיר את המשקפיים או לעזוב. הוא יילל שהוא לא יכול לקפל את המשקפיים, ודרש לראות את המדיניות בכתב. בתגובה, התבקש לעזוב.

 

משקפי גוגל גלאס. דוגמן: סרגיי ברין, מייסד גוגל משקפי גוגל גלאס. דוגמן: סרגיי ברין, מייסד גוגל צילום: אי פי איי

 

הוא כתב פוסט זועם בפייסבוק, ובו דרש התנצלות וטען שאם המלצרית "שגתה והפסידה לבעלים כסף בלילה שעבר, כמו גם הכנסות עתידיות, יש להחסיר את הכסף הזה מהמשכורת שלה או לפטר אותה". בתגובה, שלחה לוסט לייק קפה את הבחור - אותו היא כינתה "גיק טכנולוגי שחושב שמגיע לו" - לחפש את החברים שלו.

 

והוא מצא אותם: קהילת מעריצי גלאס רעשה וגעשה וכמה משתמשים (תזכורת: המוצר נמצא כיום רק בידי מספר מפתחים ונסיינים) הודיעו שהם יחרימו את המסעדה. הנהלת לוסט קפה לא התרגשה: "הו לא! אתם אומרים שעכשיו לא תיכנס אלינו להקת ילדונים עם משקפי גוגל ותבאיש את המקום?" נכתב בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה. "אוף! מה אנחנו אמורים לעשות עכשיו?".

 

בהודעה קצת יותר מכובדת, טען אחד מבעלי העסק שהחברה פשוט לא חושבת ששימוש במכשיר שכזה מתאים לאווירת המקום, בדומה לשימוש במצלמות וידאו, צעקות בעת שיחה בטלפון וכו'. נראה שהמפתחים שקיבלו את משקפי גוגל שוב שכחו שהצעצועים שלהם עשויים לגרום אי נוחות לאחרים - ושהם יהיו אלה שיצטרכו להתחשב ולוותר ולא להיפך. 

 

אמרו 'לא' לתאוות הבצע

 

היום (ה') מתחילה רשמית עונת הקניות האמריקאית, שבעבר היתה ידועה כעונת החגים. היום הוא חג ההודיה, קרי יום חמישי האחרון בנובמבר. מאחר והוא משאיר רק יומיים עד סוף החודש, ובשורה של רשתות גדולות חוששים שעונת הקניות תתקצר ביומיים-שלושה, כמה וכמה רשתות נקטו בצעד שנוי במחלוקת: במקום להתחיל את המכירות שלהן ב"יום שישי השחור", קרי מחר, הן מתחילות כבר היום.

 

קניות "יום שישי השחור" בארה"ב קניות "יום שישי השחור" בארה"ב צילום: בלומברג

 

הרבה מאוד אנשים ראו זאת כמנה גדושה מדי של תאוות בצע. גולשים בארה"ב התחילו קמפיין פייסבוק שהמטרה שלו היא לשכנע אנשים לא לקנות בחג ההודיה. ההסבר שלהם חברתי לחלוטין: יש שורה ארוכה של מאיישי משרות שחייבים לעבוד גם בחגים - משטרה, רפואה, כוחות חילוץ וכו'. אין, מצד שני, שום הכרח להפעיל חנות ענק בחג. כשאתה יוצא לקניות בחג, המשמעות היא שאתה מאלץ אדם אחר לעבוד עבורך. 

 

בחברות הגדולות, מצד שני, כבר התחילו לחשב את הרווחים שיתקבלו אם הניסוי הזה יהפוך לנוהל קבוע. לפי הערכות, הקניות של חג ההודיה יעברו את אלה של "יום שישי השחור" תוך חמש שנים בלבד. ולכן צריך להרוג את הערפד הזה כשהוא קטן - ולייבא את המנהג המבורך הזה גם אלינו.

 

קצרצרים

 

1. מתחדשים הקרבות בגזרת "איש השנה של טיים": כמדי שנה, קבוצות לחץ שונות מנסות להביא לבחירת איש שנה שיתאים לתפיסת המציאות שלהם. כמה האקרים החליטו להגחיך את כל העסק ולדחוף את המועמדים שלהם. הראשון סביר: אדוארד סנודן. הוא כנראה האדם שהשפיע על הכי הרבה אנשים השנה - ואפילו לחיוב (אם אתם לא קשורים לממשל אובמה). השניה היא ההגחכה: מיילי סיירוס. כרגע היא נמצאת במקום הרביעי (סנודן במקום ראשון) וכוכבת הפורנו הרך מטפסת את דרכה במעלה הזנב.

 

אשת השנה? תעשו לי טובה אשת השנה? תעשו לי טובה

 

2. ניצחון של ההיגיון על תאוות הבצע בשדה הקרב על זכויות היוצרים: תקליטן שוודי העלה לרשת אלבום של ביונסה לפני השקתו הרשמית. הוא נתפס, וארגוני המוזיקה של שוודיה גררו אותו לבית המשפט ודרשו פיצוי של 233,000 דולר. השופט לא התרשם, הגיע למסקנה הסבירה שלא יתכן שחברות ההקלטה הפסידו סכום כזה מהעלאת אלבום אחד, ופסק להם 1,200 דולרים בלבד.  

 

3. אספסוף זועם התכנס בטוויטר שלשום (ג'), אחרי שבית משפט בריטי הרשיע את הזמר איאן ווטקינס בשורה של מעשים מבחילים, ביניהם נסיון לאונס של תינוק. האספסוף חיפש את ווטקינס, מצא ושיגר אליו שלל קללות ואיומים ססגוניים. אבל מה? האספסוף טעה בכתובת: הוא תקף שני איאן ווטקינס שונים – ואף אחד מהם לא היה הנאשם. כאן המקום להזכיר את כלל טרי פראצ'ט לאספסוף: מנת המשכל שלו שווה לזו של הטיפש ביותר בקבוצה, חלקי מספר המשתתפים.  

 

4. ברכות לסוני, שהמציאה משהו הזוי יותר מהמשקפיים של גוגל והגלולה האלקטרונית של מוטורולה: פאה חכמה. כן, כן. פאה חכמה. המהנדסים החרוצים של סוני, שעדיין נמצאים בשלב הפטנט, מתכוונים לבנות אותה מ"שיער סוס, שיער אדם, צמר, נוצות, שיער יאק, שיער תאו או כל סוג של חומר סינתטי" השימוש העיקרי של הפאה דווקא מגניב: היא תשלח אותות סונאר (כמו שעטלפים ודולפינים עושים) ותודיע לך מה יש בסביבתך, מה שיכול להיות שימושי מאוד אם אתה עיוור או בחשכה מוחלטת. לא ברור איך, כי היא לא מצוידת בצג, אבל היא תהיה מסוגלת לתקשר עם בעלי פאות נוספות בסביבה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x