$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

ציוצי שקר: ההונאה שמאחורי הנפקת טוויטר

בנק גולדמן זאקס שהנפיק את הרשת החברתית העלים מידע קריטי מן הקהל הרחב אבל העניק אותו בחיוך למשקיעים נבחרים, בריטניה חשפה פרויקט מוניות ללא נהג ואינסטגרם משמשת לחשיפת עדים במשפטי תקיפה ורצח

יוסי גורביץ 14:1810.11.13
האנשים הקטנים והאנשים הגדולים

 

טוויטר יצאה בשבוע שעבר להנפקה מוצלחת, יש שיאמרו מוצלחת מדי: המחיר שקבעו המשקיעים למניה נשמע מנותק מהמציאות אפילו יותר מהמקובל. ולהנפקה, כרגיל, היה צד אפל - צד של הונאה.

 

כפי שקרה במקרה של הנפקת פייסבוק לפני כשנה, מתחוור כעת שהבנקאים שהנפיקו את טוויטר - החשודים הרגילים, רק שהפעם מדובר בגולדמן זאקס ולא במורגן סטנלי - עשו את התרגיל הקבוע שלהם: אמרו דבר אחד ללקוחות המועדפים ודבר אחר לגמרי לציבור הכללי.

 

הנפקת טוויטר בבורסת ניו יורק הנפקת טוויטר בבורסת ניו יורק צילום: איי פי

 

ללקוחות שגולדמן זאקס חפצה בייקרם היא הודיעה שעל פי ההערכות שלה, ההכנסות של טוויטר לא יעלו בקצב שעליו דיווחה הרשת החברתית במקור. גולדמן העריכה שהצמיחה של טוויטר ב-2014 תהיה 55%; ההערכה הכללית היא שהצמיחה תעמוד על 80%. ב-2015, הצמיחה אליבא דגולדמן צפויה להיות 32%, לעומת הערכה כללית של 55%.

 

את ההערכות האלה, כמובן, נמנעה גולדמן זאקס מלספק לציבור הרחב: היא מושקעת בטוויטר והיא צריכה שהמניות של החברה יעלו. זה אומר שהיא צריכה פראיירים שקנו את הבולשיט על כך שאנחנו חיים בשוק שבו לכל אחד יש את אותו המידע. עם זאת, יש לה לקוחות כבדים שהיא לא רוצה לעצבן על ידי זה שהיא תגרום להם לרכוש מניות שיקרסו עם פקיעת הבועה; על כן, בעוד שהיא פרסמה בפומבי הערות על חדי קרן ואבק פיות, בשקט היא הרימה טלפונים לאלה שבאמת חשובים כדי לזמן אותם לפגישה בה הם עודכנו שלא כדאי להם.

 

במקרה של פייסבוק ההתנהלות הזו גררה שורה של תביעות יצוגיות כנגד פייסבוק והבנקאים שלה; יש להניח שגם במקרה של טוויטר, יש עכשיו כמה עורכי דין שעובדים בקדחתנות על הגשת תביעה ראשונה.

 

חשוב לציין שהפגישות החשאיות של הבנקאים עם הלקוחות המיוחדים חוקיות לגמרי. ההנחיות של הרשות לניירות ערך מאפשרות אותן. זה אומר, בעצם, משהו גרוע הרבה יותר: שכל המערכת של סחר במניות בארה"ב בנויה נגד המשקיע הקטן. שמה שאנחנו רואים כאן הוא לא סטיית תקן אלא התקן. ייזהר הקונה.  

 

החוליה החלשה

 

"גנרל, האדם שמיש מאוד / הוא יודע לטוס, הוא יודע לרצוח /  אבל יש לו חסרון אחד: הוא יודע לחשוב"

 

- ברטולד ברכט

 

אנחנו מקבלים פרטים נוספים על הדרך שבה הצליח אדוארד סנודן להשיג כל כך הרבה מידע מביך על התכניות של ה-NSA: הוא שכנע עשרות עובדים שהוא צריך לקבל את הסיסמאות שלהם, וזאת לצורך עבודתו כמנהל מערכות.

 

כך הודו בשפל רוח שורה של בכירים בממשל האמריקאי. הם אמרו שסנודן קיבל את ההרשאות של 20 עד 25 עובדי NSA אחרים. זו התוצאה של החקירה הנרחבת שעשו שירותי השושו האמריקאים בנושא. העובדים שמסרו לסנודן את הסיסמאות שלהם, למרות שלא ברור אם הם בכלל עברו על החוק או על התקנות - הוא אכן היה סיסאדמין, אחרי הכל - כבר לא מועסקים על ידי הדוד סם.

 

אדוארד סנודן אדוארד סנודן צילום: רויטרס

 

אחד הדברים שהשירותים החשאיים מתקשים להתמודד איתם הוא האפשרות שהאיש בקיוביקל הסמוך עשוי להיות, וברוב המקרים גם יהיה, מי שיוציא החוצה את המידע שלך. היתה תקופה שבה הם לקו בפרנויה חריפה למדי: ה-CIA הצליח לחסל את המחלקה הסובייטית שלו בסוף שנות ה-60 לאחר שמחלקת הריגול הנגדי שלו הגיעה למסקנה שיש בה חפרפרת. הם לא מצאו את החפרפרת, אבל הובילו לפיטוריהם של עשרות. אחד מהם כתב מזכר ארסי אחרון, שבו תהה האם יש איזושהי חפרפרת סובייטית שהיתה גורמת לנזק גדול יותר מזה שגרם ראש מחלקת הריגול הנגדי, ג'יימס ג'יזס אנגלטון.

 

אבל אלה היו זמנים אחרים ובכלל לא ברור שאפשר, כיום, לדרוש מעובדים לעמוד בתנאי הפרנויה של המלחמה הקרה. בעיות, בעיות – תמיד בעיות.  

 

מוניות ללא נהג

 

הממשלה הבריטית מתחילה בתכנית פיילוט שאפתנית, שבמסגרתה יתחילו כ-20 כלי רכב קטנים, חשמליים וחשוב מכל אוטונומיים, לשמש כסוג של מוניות בעיר מילטון קיינס.

 

התוכנית אמורה להתחיל לפעול ב-2015, והיא תאפשר לתושבים להזמין את המוניות, שיפעלו על פי קווים שהוגדרו מראש, באמצעות אפליקציה. כלי הרכב הקטנים - הם מכונים Pods - יוכלו לשאת שני אנשים ולנוע במהירות של 19 קמ"ש. נשמע איטי? עדיין יותר מהיר מהרכבת הקלה בירושלים.

 

מוניות בלונדון. האם יוחלפו גם הן ב-Pod? מוניות בלונדון. האם יוחלפו גם הן ב-Pod? צילום: בלומברג

 

המכוניות יהיו עצמאיות לגמרי, נטולות נהג, וישתמשו במגוון חיישנים כדי להימנע ממכשולים בדרך, כמו למשל בני אדם שיכורים. הנוסעים, מצידם, לא יצטרכו להסתכל החוצה ולראות את הרחובות - איכס - אלא יוכלו לגלוש תוך כדי הנסיעה ברשת ולהשחית שם את זמנם. אחרי הכל, יש שניים מהם ואין שום סיבה להגיע למצב המסוכן והפרימיטיבי בו הם אשכרה פותחים בשיחה.  

 

בינתיים, בעיר הבירה בפועל של מדינה שמכנה את עצמה "סטארט-אפ ניישן" עוד לא הצליחו לבנות רכבת תחתית - טכנולוגיה של שנות ה-80. של המאה ה-19, אגב.

 

אינסטגרם, פשע ורשע

 

לפני מספר שבועות דיווחנו על כך שאינסטגרם אולי לא מאפשרת למשתמשיה להעלות תמונות של שדיים, אבל אין לה שום בעיה עם מכירת נשק. עכשיו מגלה משטרת פילדלפיה לתדהמתה שאינטסגרם היא פורצת דרך בתחום פשע אחר.  

 

המשטרה גילתה שחשבון אינסטגרם בשם rats215 פרסם תמונות, שמות ועדויות של 30 עדים שזומנו למשפטים שונים בעיר - כולם משפטי רצח ותקיפה בנסיבות מחמירות. המטרה של מפעיל החשבון, כפי שאפשר להבין משמו ומהצהרות אחרות, היא לשכנע אנשים "שלא להלשין" למשטרה. השמות, התמונות והעדויות היו כולם אמורים להיות חסויים; הדגש כאן הוא על "אמורים"; מר rats215 פעל באין מפריע מאז פברואר השנה.  

 

גם נשק למכירה, גם תמונות של מי ש"מלשין" למשטרה. אינסטגרם גם נשק למכירה, גם תמונות של מי ש"מלשין" למשטרה. אינסטגרם

 

זמן קצר לאחר שהמשטרה עלתה על החשבון, הפעילות שלו הופסקה. היו לו כמעט 7,900 עוקבים והוא פרסם תמונות של עדים (עדויות, כמסתבר, היו הרבה יותר מסובכות להשגה) כמעט על בסיס יומי. יש עכשיו לא מעט אנשים שצריכים להחליף כתובת במהירות. וזו בדיוק היתה המטרה.

 

קצרצרים

 

1.  טוויטר זכתה להפתעה לא נעימה ביום הנפקתה: הפגנה מול מטה החברה של קבוצת פעילים חברתיים, שמתנגדים למדיניות הג'נטריפיקציה בסן פרנסיסקו, שהופכת את המגורים בעיר למשהו שמחוץ להישג ידו של אדם מן השורה. רבים מן המפגינים אמרו שהם גורשו מבתיהם באמצעות חוק אליס (עליו כתבנו כאן) שמאפשר לפנות דייר מביתו, כשבעל בית מושחת מזייף קשיים כלכליים. חלק מעליית המחירים בסן פרנסיסקו נובע מנוכחותה של טוויטר ועובדיה בעיר. במקביל, מחאה נוספת היתה של עובדי שירות מאוגדים שמחו על כך שטוויטר מעדיפה להשתמש בעובדים בלתי מאוגדים. תזכורת צוננת שחגיגת ההנפקההיא במקרה הטוב חגיגה של העשירון העליון, במקרה הרע של המאיון העליון. אתם, ופחות או יותר כל מי שאתם מכירים, לא מוזמנים.

 

אירוע הנפקת טוויטר אירוע הנפקת טוויטר צילום: איי פי

 

2. אחת הדרמות הפוליטיות-טכנולוגיות של החודש האחרון היא הקריסה של אתר רפורמת הבריאות של ממשל אובמה, רפורמה שהותקפה ללא הרף על ידי הערפדים של החברה האמריקאית, הרפובליקנים. כעת מסתבר שבין שאר הצרות של האתר, שללא ספק לא תוכנן כיאות (האחראי כבר עלה על כסא מפלט), הקימו כמה ממתנגדי הרפורמה אתר שהמטרה שלו היא לבצע התקפות DDoS על אתר הרפורמה, מתוך תפיסה שאומרת שאם הקונגרס האמריקאי העביר את הרפורמה, אם בית המשפט העליון אישר אותה, ואם המפלגה המתחרה הובסה בבחירות, אז מותר להם לעבור לחבלה. יש לקוות שבקרוב הלוזרים האלה יצטרכו לגלות את חדוות השוק החופשי כשיצטרכו לבחור בין עוכרי דין.  

 

3. תנועת הטרור המקוון אנונימוס מצאה עצמה במצב מביך, אם כי מוכר בקרב קבוצות טרור: פילוג. אינדונזיה לא אהבה לגלות את העובדה שממשלת ארה"ב ריגלה אחרי הממשלה שלה - עוד הדלפה מועילה של סנודן - כשהיא משתמשת בשירותים האוסטרליים לבצע את העבודה המלוכלכת עצמה. התוצאה היתה שהפלג האינדונזי של אנונימוס התחיל לבצע התקפות על אתרים אוסטרליים. כחלק ממסורת הפעולה המדויקת של אנונימוס, הותקפו בין השאר גם כל מיני אתרים של אוסטרלים חפים מפשע - כולל אתר של מכבסה אומללה. כתוצאה מכך, דרש הפלג האוסטרלי של אנונימוס מהפלג האינדונזי להפסיק את ההתקפות שלו על אתרים אוסטרליים, או שהוא מאיים לצאת למלחמת רשת. המדור מאחל הצלחה לשני הצדדים.  

 

4. מחקר חדש מגלה (באופן לא מפתיע), מסתבר שמי שלומד מדעי המחשב לוקח את הבטיחות המקוונת שלו ברצינות יתרה מאשר שאר סטודנטים. מהנדסים לוקחים גם הם ברצינות את הסיסמאות שלהם, ובאופן מפתיע כך גם תלמידי המקצועות ההומניים. בשביל להיות טמבל שבוחר "123456" בתור סיסמה, כמסתבר, אתה צריך ללמוד מנהל עסקים. מישהו מופתע?  

 

5. טכנורצח: חברה בשם Solid Concepts הצליחה להדפיס את רוב החלקים שנדרשים לבניית אקדח מתפקד. מדובר באקדח עשוי מפלדה, לא מפלסטיק, כך שהוא לגמרי עומד בלחץ שנוצר בעת ירי. האקדח שהיא בנתה הוא חיקוי של ה-M1911 הישן והיעיל, אקדח השירות של קציני צבא ארה"ב ברוב המאה ה-20. מדפסת תלת הממד שבה היא השתמשה היא, כמובן, כלי כבד יותר ויקר הרבה יותר מהמדפסות הזמינות בשוק - בינתיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x