$
חדשות טכנולוגיה

האיחוד האירופי מחפש מפקח שיחזיק את גוגל ברצועה קצרה

כחלק מהניסיון לסיים את חקירת ההגבלים העסקיים נגד גוגל באיחוד, מחפש נציב התחרותיות שלו אדם שיפקח על פעילות החברה. גוגל הסכימה לשתף פעולה - כדי להימנע מקנס של מיליארדים

נמרוד צוק 16:2507.11.13

מסמך שפורסם אמש (ד') מפרט את תנאי הפשרה בין גוגל והאיחוד האירופי, על רקע חקירת החברה בגין התנהלות מונופוליסטית בתחום החיפוש. במסגרת הפשרה, מחפש האיחוד האירופי אדם מתאים לתפקיד מפקח, אשר יוודא שהחברה עומדת בהתחייבויותיה.

המסמך, בהיקף של 96 עמודים, חושף פרטים על המשרה ועל ההסכם שצפוי להיחתם עם החברה. את השכר של המשקיף, בהיקף שלא פורסם, תשלם גוגל, אבל ייאסר עליו ועל החברה לקיים כל קשר עסקי אחר במהלך חמש השנים של פעילותו המתוכננת, ובמשך שלוש שנים לאחר מכן.

 

מטה גוגל באירלנד מטה גוגל באירלנד צילום: בלומברג

 

בין תפקידיו של המשקיף יהיה לודא כי גוגל מקיימת את תנאי ההסכם, שכוללים שילוב קישורים למנועי חיפוש מתחרים בחלק מתוצאות החיפוש שלה, ושהקישורים כוללים טקסט רלבנטי לחיפוש שהמשתמש ביצע ומוצגים בגודל ובפורמט הנכונים.

 

המרוויחות הגדולות: מיקרוסופט וחברות אירופיות

 

נציב התחרותיות של האיחוד האירופי, יואכין אלמוניה, מנהל את החקירה נגד גוגל מאז 2010, בחשד שהחברה נוקטת באמצעים לא כשרים כדי לפגוע במתחרותיה בענף החיפוש. לפני כחודש הודיעה החברה כי היא מקבלת את תנאי הצעת הפשרה של האיחוד, במטרה להימנע מתשלום קנס של מילארדי דולרים. התנאים כללו הצגת לוגואים של מתחרות בתוצאות החיפוש, מתן מקום רב יותר לתכנים שלהן והגדלת השליטה שיש לאתרים שגוגל מפנה אליהם גולשים על האופן בו מוצגות ההפניות בדפי תוצאות החיפוש.

 

הכוח המניע מאחורי החקירה הוא קבוצה של חברות התופסות את עצמן כמתחרות של גוגל, בהן מיקרוסופט, אתר השוואת המחירים הבריטי Foundem ואתר המפות הגרמני Hotmaps, שהתאגדו בגוף המכונה FairSearch במטרה לצמצם את כוחה של גוגל בשווקי מדינות אירופה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x