$
ועידת המובייל 2014
ועידת המובייל 2014 גג כתבה

מנכ"ל פלאפון: "הצרכן רוצה דאטה, והמדינה מונעת זאת ממנו"

גיל שרון אמר בוועידת המובייל של "כלכליסט": "ישראל זקוקה נואשות להקצאה נוספת של תדרים. אין לנו עוד דרך לשפר את מהירות הגלישה, שעומדת על המקום אחד לפני האחרון במדינות ה-OECD"

הראל עילם 10:1608.10.13

"ישראל מפגרת באופן משמעותי אחרי העולם בתשתיות LTE" כך אמר היום (ג') גיל שרון, מנכ"ל פלאפון בוועידת המובייל השנתית של "כלכליסט".

"אני מעוניין לדבר על הדבר החשוב ביותר עבור כולנו - שזאת מהפכת הדאטה. ישראל היתה מבין המדינות הראשונות בעולם בהשקת רשת סלולרית מסחרית כבר לפני 25 שנה, מהראשונות בעולם שפרסו רשתות דור 3 ודור 3.5, והינה מהמובילות כיום בשימושי תוכן וגלישה בעולם, היא נמצאת כיום במקום לפני אחרון במהירות גלישה סלולרית במדינות ה-OECD", אמר שרון.  

 


 

שרון פנה לדבריו בבקשה למשרד התקשורת, להקצות את תדרי ה-1800 מגה-הרץ בהקדם - טווח תדרים שבעבר הוקצה לצבא, ובארץ צפוי להפוך לבסוף לתדרים המוקצים לרשת ה-LTE דור רביעי המקומי. עם זאת, המכרז למכירת התדרים עדיין לא יצא לפועל. רשתות LTE נפרסות כעת ברחבי העולם, ומציעות מהירויות גבוהות בהרבה מרשתות הדור-שלישי הקיימות, ומסוגלות לספק מהירויות של עשרות מגה לשניה בתנאי שטח.

 

רשתות LTE הן גם הכרחיות על מנת לעמוד בצמיחה הקבועה בדרישה לדאטה סלולרי. במדינות מתפתחות רבות, טלפונים חכמים החליפו את המחשב האישי כשער הכניסה לעולם הרחב. על פי נתוני חברת הטלקום סיסקו, בחמש השנים הקרובות צפוי זינוק של פי 10 בכמות צריכת הדאטה הסלולרי. על פי נתוני נוקיה סימנס, כבר ב-2010, כמות החיבורים לדאטה סלולרי עברה את כמות החיבורים הקוויים. שרון גם ציין את העלייה בכמות המכשירים המחוברים לאינטרנט שנראה בקרוב - מכוניות חכמות, משקפי גוגל גלאס ועוד.

 

שרון הוסיף כי אם היום הממוצע העולמי בצריכת דאטה בחודש הוא כ-1 ג'יגה או 40 מגה ביום, התחזיות לשנת 2015 הן ממוצע של 3 ג'יגה בחודש או 120 מגה ביום. "בישראל כבר היום לקוח אייפון 5 צורך ברשת פלאפון 2.5 ג'יגה בממוצע בחודש", אמר שרון, "לרוב הלקוחות בישראל, דאטה זה השימוש העיקרי בטלפון החכם שלהם". עם זאת, הוא אמר, לפי חברת המחקר אוקולה, מהירות ההורדה הסלולרית הממוצעת בישראל עומדת על 3 מגה-ביט לשניה בלבד.

 

לדברי שרון, ישראל נותרה מפגרת מאחור, ומאות מפעילות מסביב לעולם כבר החלו בפריסה של רשתות LTE - בין השאר גם במדינות ערביות במזרח התיכון, כגון קטאר וערב הסעודית. במדינות כמו יפן ודרום קוריאה, רוב האוכלוסיה כבר גולש על רשתות LTE. "הפיגור באימוץ טכנולוגית ה-LTE בישראל יביא לפגיעה בצרכן ובמשק בישראל", הוסיף.

 

שרון עוד אמר כי במידה ומשרד התקשורת יקצה את התדרים, חברתו מתחייבת להקים רשת דור רביעי באיזורי הביקוש המרכזיים תוך שנה מקבלת הרישיון. בכך נראה כי שרון רומז כי פלאפון תעדף אזורים מסוימים בפריסה הראשונית שלה - כאשר נושא תעדוף האזורים עלה כבר מספר פעמים בארץ ובעולם בשעת הקמה של רשתות תקשורת חדשות. בגרמניה, למשל, הועבר חוק הדורש מחברות הסלולר להתחיל את פריסת הרשתות החדשות דווקא מאזורי הפריפרייה, על מנת להבטיח שיקבלו שירות נאות.

 

גיל שרון, מנכ"ל פלאפון, בוועידת המובייל היום גיל שרון, מנכ"ל פלאפון, בוועידת המובייל היום צילום: נמרוד גליקמן

 

"בעקבות הגידול בביקוש לדאטה בישראל, קיים עומס אדיר על הרשתות הקיימות עקב מחסור בתדרים" הסביר שרון. "משרד התקשורת טרם יצא למכרז תדרים ולא הוקצו עדיין תדרים על אף שתדרי 1800 מגה הרץ זמינים. כתוצאה מכך הגולש הישראלי סובל מחווית גלישה הולכת ומדרדרת. עם השקת LTE גם המהירות ברשת הדור השלישי תשתפר עקב מעבר מנויים לרשת הדור הרביעי והפחתת העומס ברשת הדור ה-3".

 

"היקף השימוש היומי מכפיל את עצמו מדי שנה" אומר שרון. "בשנתיים הקרובות, אנחנו מצפים שהביקוש ישלש את עצמו ואפילו יגיע לג'יגה ביום, בעיקר בגלל הביקוש לוידאו".

 

"זה לא מכבד את ישראל לא להיות בן מאה המדינות הראשונות שמאמצות את הטכנולוגיה המדהימה הזו", שרון התריע, "אפילו במזרח התיכון יש כבר שמונה מדינות שבהן יש השקות של רשתות LTE. זה לא מחמיא לנו. זה משפיע על התעשייה, על הסטארט-אפים ועל הצרכן". הוא הוסיף כי תעשיית הסלולר מהווה 2% מהתוצר הלאומי העולמי, והשקת רשת LTE הגדילה לפי ההערכות את התמ"ג באירופה ב-0.6%.

 

שרון הדגיש "למרות שאנחנו מפגרים בתשתיות, אנחנו במקום ראשון בעולם בהיקף השימוש באפליקציות, ובין המדינות המובילות בעולם בחדירה של טלפונים חכמים. הצרכן רוצה דאטה, ואנחנו מונעים את זה ממנו".

 

לסיכום שרון אמר "ישראל זקוקה נואשות להקצאה נוספת של תדרים. אין לנו עוד דרך לשפר את המהירות, שעומדת על המקום אחד לפני האחרון במדינות ה-OECD".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x