דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

השר לפיד, רעיון החינוך בטאבלט הוא כישלון ידוע מראש

מחשבי לוח עושים רק תוהו ובוהו בכיתות - על אף מה שחושבים השרים לפיד ופירון, מיקרוסופט תקבור את ווינדוס XP למרות ששליש מהמחשבים בעולם מריצים אותה ושני ילדים שרפו 1,600 דולר על אפליקציית אייפד, לשמחת אפל

יוסי גורביץ 16:2502.10.13
לידיעת השרים לפיד ופירון: זה לא עובד

 

אחד הרעיונות המחרידים ביותר של יאיר לפיד הוא חינוך באמצעות טאבלט. השר רוצה לבטל את בית הספר הקלאסי ושכל התלמידים יקבלו שיעורים באמצעות מחשבי לוח. מי שיתקשה, יקבל FAQ (עמוד שאלות תכופות ותשובות) שאליו הוא יכול לפנות. אם הוא יתקשה יותר, בעסה. מי שיש לו הורים עשירים, יתקדם. מי שאין לו? טוב, הוא יוכל להאשים רק את עצמו. 

  

מעבר לטיעונים על כך שניאו-ליברליזם לא עובד אלא אם נולדת למשפחה עשירה (ואז הוא שיטה נהדרת לוודא שההון של שאר החברה מגיע לכיסך) בתכנית של לפיד להפוך את התלמידים שלנו לבוהי טאבלטים יש חור ענק. התלמידים יהיו, כמעט בהכרח, טובים יותר בהבנת המכשיר שלהם מאשר המורים. התוצאה, תוך שבע דקות בערך, תהיה שבמקום לצפות באהרן ברק נותן שיעור על משפט חוקתי, הם ישחקו קנדי קראש. וזה במקרה הטוב, שבו הם לא ינצלו את הגרוטאה תוך כדי השיעור לפורנו.

 

לפני שנה הטענה הזו היתה תיאורטית. עכשיו יש לה גיבוי בשטח: בתי ספר בלוס אנג'לס, שחילקו לתלמידים שלהם 2,100 אייפדים כדי שישמשו לחינוך, נאלצו לבטל את התכנית תוך זמן קצר. למה? כי התלמידים עקפו בקלילות את ההגנות ששם בית הספר כדי למנוע מהם להשתמש במכשיר לגלוש לאיפה שהם רוצים. מעכשיו הם יכלו לשבת בכיתה ולהעמיד פנים שהם לומדים בזמן שהם עושים משהו מעניין יותר.

 

כל זה, כמובן, היה צפוי לגמרי והלוס אנג'לס טיימס תקף את הפרויקט במאמר מערכת חריף שחזה בדיוק את זה. על כל זה נוספת העובדה שכשליש מהתלמידים עוד לא החזירו את הגרוטאות שלהם ולא ברור אם יחזירו. עכשיו תחשבו איך דבר כזה ייראה בישראל, ותהיו ערוכים לרגע שבו משרד החינוך ינסה להגניב את התכנית באיזה סעיף עלום.  

 

הספירה לאחור

 

באפריל 2014 מיקרוסופט תפסיק סופית את התמיכה במערכת ההפעלה הוותיקה שלה, ווינדוס XP. אפשר להבין אותה: היא רוצה שהלקוחות יעברו למערכת מתקדמת יותר, מה גם שהיא צריכה לחיות ממכירת מערכות הפעלה. הבעיה שלה: הלקוחות לא רוצים לשדרג.

 

מיקרוסופט נתקלה כאן בבעיה קלאסית - מוצר מוצלח כל כך שהמשתמשים לא רואים סיבה לשדרג אותו. יש להניח שהעובדה שהמערכת שבאה אחריה, ויסטה, היתה זוועה חיה גם היא לא סייעה. אבל בעוד חצי שנה, הרבה אנשים ימצאו את עצמם בבעיה.

 

מחשבת קיצה לאחור. ווינדוס XP מחשבת קיצה לאחור. ווינדוס XP צילום מסך: Windows

 

כמה? המון. על פי ההערכות של גרטנר, כחצי מיליארד מחשבים - כשליש מהמחשבים בעולם - ממשיכים להשתמש בווינדוס XP. בדיקה של החברה גילתה שאחד מכל שבעה משתמשי XP אמר שהוא כלל לא מודע לכך שעוד חצי שנה מיקרוסופט מורידה את הווילון על מערכת ההפעלה. עסקים יוכלו להמשיך לקבל סיוע ממיקרוסופט עבור הגרוטאות, אבל זה יעלה להן לא מעט: 200 דולר לגרוטאה. וכמובן, ישנה הבעיה הזניחה שמערכת הפעלה מיושנת חושפת אותך לווירוסים, קי-לוגרים, סרטונים של מיילי סיירוס ושאר מרעין בישין.

  

בעיני הביג דאטה, כולנו קריקטורות

 

מחקר חדש בחן את תחומי העניין של משתמשי פייסבוק על ידי בחינת המילים שבהן הם משתמשים - כלומר, בהנחה שהם כותבים באנגלית. המחקר חילק את המשתמשים לזכר ונקבה, והתוצאות היו עגומות למדי: גברים נראים כמו קריקטורה של גברים ונשים כמו קריטורה של נשים.

 

גברים משתמשים המון במילה fuck על הטיותיה, והם מתעניינים בדברים כמו מלחמה, משחקי מלחמה (כמו Black Ops) או כדורגל ומילים רלוונטיות (פיפ"א, ארסנל). הם גם מתעניינים במוזיקת מטאל ובפוליטיקה. כלומר, חלק מהם משקיע חלק זניח מהזמן שלו בדיבורים על ענייני ציבור. באופן כללי, מצא המחקר, גברים כתבו יותר קללות, ודיברו יותר על חפצים (בעיקר צעצועים, כך נראה).

 

בעיני האלגוריתם, כולכם דומים בעיני האלגוריתם, כולכם דומים צילום: shutterstock

 

נשים דיברו יותר על רגשות, והשתמשו במילות התפעמות. הן דיברו יותר על מערכות יחסים ותהליכים רגשיים ופחות על מוצרים מפלסטיק וחוטים. ברור, אני חושב, מי הצד היותר מתוחכם כאן. כמובן, זה לא אומר שום דבר על אף אדם ספציפי: כשהכל מספרים גדולים, האישיות של כולנו נעלמת.  

 

להשתחל להיכלי הכוח

 

החוק האמריקאי שונה לאחרונה ומעתה מותר לסטארט-אפים לסרסר את עצמם ישירות למשקיעים, כל זמן שאלה "משקיעים מוכרים". אתר בשם AngelList לא יורד מהכותרות המתלהבות בשבועות האחרונים, משום שהוא אמור לקשר בין משקיעים ובין סטארט-אפים. ההזדמנויות לעשות כמה זלוטס מלהיבה את כולם.

 

כפי שמציין וואליוואג, הרעיון הוא זה של קיקסטארטר (משקיעים מציעים פרויקט מעורפל, ואחרים מצטרפים אליהם) רק בתחום שתמיד היה הרבה יותר סולידי, כי כאן אפשר ליפול בגדול ובהרבה כסף. כמובן, אנג'לליסט גובה אחוזים מכל עסקה שמתממשת. מזה היא צפויה לחיות.

 

מודל קיקסטארטר לא מתאים לתחום ההון סיכון מודל קיקסטארטר לא מתאים לתחום ההון סיכון צילום: Shutterstock

 

אז הוא עשה לנו שירות עיתונאי והתחזה למשקיע. סם בידל, העורך של וואליוואג, הצטרף לאנג'לליסט כמשקיע. רשמית, הוא היה צריך הכנסה של 200,000 דולר לפחות מדי שנה בשנתיים קודם לכן, אבל אף אחד לא בדק (בידל מזכיר שכעיתונאי, הוא יכול רק לחלום על סכומים כאלה). אחר כך הוא בנה לעצמו חשבון טוויטר מפוברק של סטארט-אפ לא קיים כדי לטעון שיש לו עבר בתחום, והוא אושר תוך דקות. כלומר, בלי שום בדיקה שהיא.

 

אחר כך הוא יצר פרויקט מפוברק, הודיע שהוא שם מאחוריו עשרה מיליון, ותוך זמן קצר משקיעים אחרים שמו גם הם כסף, יותר מ-2.5 מיליון. אם בידל היה נוכל ולא עיתונאי, הכסף הזה היה עולה בעשן. מאחר והוא עיתונאי, הוא חשף את הנביבות והנלעגות של הסצינה.  

  

קצרצרים

 

1. הורים, אם אתם נותנים לילדים שלכם את האייפד כדי שיעזבו אתכם בשקט לכמה דקות, כדאי שתקפידו שאין להם גישה לסיסמא שלכם. שני ילדים בריטים בני שש, ששיחקו משחק אייפד צברו תוך זמן קצר חוב של 1,600 דולר על שרכשו טובין דיגיטליים עבור חיית מחמד וירטואלית. האחריות על ההורים, אבל האשמה היא על החברות: קשה להאמין שמישהו חושב ברצינות שיש מבוגר בר דעת שיוציא 75 דולר על מעיל וירטואלי לחיה וירטואלית. אפל, מצידה, גוזרת קופון ממחיר רכישת המשחקים ומהקניות בתוכם, כך שאין לה שום אינטרס להיות הוגנת כלפי המשתמש. גם ככה לא יהיה לו כוח לנהל נגדה מאבק משפטי או ציבורי.   

 

אל תתנו לו את הטאבלט אל תתנו לו את הטאבלט צילום: שאטרסטוק

 

2. סמסונג החליטה לתקוע אצבע בעין של אפל והעלתה מאמר לגלגני שמציין את ההיסטוריה של המכשירים שלה שצבועים בזהב או אף מצופים בו. כל זאת, כמובן, כדי להגחיך את הטענה של אפל על החדשנות שלה, אחרי שהאחרונה הוציאה מכשיר בצבע זהב שכל הלוזרים שיש להם יותר כסף מטעם יהיו חייבים לרכוש. התוצאה היתה קרב-רב בין פנאטים: מעריצי אפל, כמובן, שלא היו מוכנים להודות שאפל כרגיל העתיקה ממישהו אחר - ומעריצי אנדרואיד. אחת התוצאות היותר עגומות של עליית אנדרואיד היא התפתחות צבא מעריצים נאמן של המכשירים, שהוא לא פחות טיפש, עילג ונלעג מהמיליציה הוותיקה יותר של הפנאפלים. בפעם המי יודע כמה: אם אתה נותן לסלולר שלך, או למחשב שלך, להגדיר אותך, ההערכה העצמית שלך נמוכה ובצדק. צאו מזה. כולה גרוטאה.  

 

3. חברת Valve רשמה באירופה סימן רשום על Half Life 3 וכך למדו כתבי המשחקים שהמשחק המיוחל נמצא בדרכו. ככה עושים את זה היום: קודם כל דואגים לקניין הרוחני. אחרי הכל, בעידן שבו כותר משחקים יכול להכניס מיליארד דולר או יותר, אלה דברים חשובים. עוד סימן להתמסדות של תעשיית המשחקים, שלא יכולה אלא לפגוע ביצירתיות של הכותבים שלהם. זה מה שקורה כשישיבות מפתחים ומעצבים צריכות לכלול גם נציגי שיווק ועוכרי דין. 

 

4. האספסוף הניהילסטי והאפוקליפטי שהשתלט על מה שהיתה פעם מפלגה גדולה בארה"ב השבית אתמול את משרדי הממשלה הפדרלית. שני מיליוני עובדי ממשלה יצאו לחופשה כפויה, חלק ניכר מהם - ללא תשלום. מיליוני אמריקאים לא יקבלו שירות. מיליוני העובדים הממשלתיים עדיין יצטרכו לשלם את כל התשלומים שלהם, מה שאומר שהם יצטרכו לרכוש פחות. ובתוך משחק הרולטה הרוסית שמנהלת מפלגת הנקמה הלבנה עם הכלכלה של ארצם והעולם, תשמחו לדעת שההנפקה של טוויטר לא תתעכב, והחתולים השמנים שאמורים לעשות כמה מיליארדים בסוף נובמבר יקבלו את הכסף שלהם כסדרו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x