$
חדשות טכנולוגיה

אין קונים לבלקברי - יתכן שהחברה תאלץ להתפצל

דירקטוריון יצרנית הטלפונים מתקשה למצוא רוכשים שיסכימו לרכוש את החברה בשלמותה. לפי הדיווחים, רוב הפניות מרוכשים פוטנציאליים מבקשות לרכוש רק חלקים נבחרים - מה שיאלץ את הדירקטוריון לפצלה

נמרוד צוק 12:0515.09.13

לאחר הדיווחים כי דירקטוריון בלקברי רוצה למצוא קונה לחברה עד נובמבר הקרוב, לא מעט רוכשים פוטנציאליים הביעו התעניינות בחברה - אבל מסתבר כי רובם רוצים לרכוש חלקים מהחברה או נכסים שונים שבבעלותה, ולא לקנות את החברה כולה. כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס במהלך החג, על בסיס מקורות מקורבים לנושא.

 

הקרנות הפרטיות שהביעו עניין בחברה, ששווי המניה שלה מוערך כיום בכ-5.4 מליון דולר, מעוניינות בעיקר ברכישת מערכת ההפעלה שלה ובמאגר הפטנטים הקשורים במקלדת ה-QWERTY הפיזית המפורסמת שנכללה ברוב מכשיריה הישנים יותר. כך טוענים מקורות רויטרס. בעיה זו נחזתה על ידי המשקיעים בחברה לפני מספר חודשים, שטענו שיש להקדים את המאוחר ולהתחיל לפרק את החברה לחלקיה השונים.

 

תורסטן היינס, מנכ"ל RIM הנוכחי תורסטן היינס, מנכ"ל RIM הנוכחי צילום: בלומברג

 

חוסר העניין של המשקיעים הפוטנציאליים ברכישת החברה כולה נובע כפי הנראה מהכשלון המתמשך של חטיבת הטלפונים החכמים של בלקברי - שוק בו היא בעבר שלטה ביד רמה, אבל כיום מתקשה להתמודד מול המתחרות מצד אפל ואנדרואיד, למרות ההשקה של מערכת ההפעלה בלקברי 10. נתח השוק של בלקברי צנח מ-40% לאחוזים בודדים, ומניית החברה נפלה משווי של 84 מיליארד דולר ב-2008, לפחות מעשירית.

 

כשהיא מפורקת לנכסיה וללא הנטל הפיננסי של חטיבת המכשירים, החברה עשויה להיות שווה הרבה יותר: שירות ההודעות המאובטח BBM, שצפוי להפוך בקרוב לחברת-בת נפרדת, שווה לבדו בין 3 ל-4.5 מיליארד דולר, על פי הערכות אנליסטים. תיק הפטנטים של החברה שווה בין 2 ל-3 מיליארד דולר, ובנוסף היא מחזיקה ב-3.1 מיליארד דולר במזומן והשקעות. לחטיבת פיתוח המכשירים שלה יש ערך קטן מאוד או אפסי, לטענת האנליסטים, ועלות הפירוק שלה עשויה להגיע ל-2 מיליארד דולר.

 

בשבועות האחרונים פנתה חברת האחזקות Fairfax Financial Holdings, בעלת המניות העיקרית בבלקברי המחזיקה ב-10% ממניותיה, למספר קרנות קנדיות במטרה לנסות ולסגור עסקת רכישה משותפת. כמה מהן כבר חתמו על הסכמי סודיות, ובוחנות כעת את ספרי החשבונות של החברה. אפשרות אחרת שהועלתה על ידי רויטרס היא שקרן פנסיה קנדית גדולה, ששמה לא נחשף, תרכוש את החברה כולה יחד עם משקיע נוסף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x