$
אינטרנט

עיריית תל אביב משיקה אינטרנט אלחוטי חינם לתושבים

המיזם, שעלה כ-6 מיליון שקל מכספי העירייה, בוצע על ידי חברת מוטורולה סולושנס. כל אחת מ-60 נקודות החיבור שנפרסו תתמוך ב-25 משתמשים בו זמנית בלבד ומהירות החיבור לא תאפשר שיחות וידאו

רפאל קאהאן 18:3010.09.13

עיריית תל אביב הודיעה היום (ג') כי הסתיימה פריסת רשת ה-WiFi החינמית ברחבי העיר. מדובר על פרויקט שהוכרז עליו לפני שלוש שנים, שביצועו החל לפני כשמונה חודשים ושעלותו מוערכת בכ-6 מיליון שקל. את הפרויקט ביצעה חברת מוטורולה סולושנס.

הפרויקט כלל פריסה של כ-60 נקודות גישה אלחוטיות ברחבי העיר. בהמשך יוספו עוד כ-20 נקודות שמיקומם נבחר על ידי תושבי העיר בעמוד הפייסבוק של העירייה, בהן גן התקווה, פלורנטין, הסינמטק ועוד.

 

לדברי העירייה מדובר בפריסת ה-WiFi הרחבה ביותר שקיימת כיום בישראל. היא מכסה 3,660,920 מ"ר בהם מרכזים מסחריים, רחובות ראשיים, שדרות, פארקים וחוף הים.

 

רוצים לשלוח משהו משינקין בלי לנצל את חבילת הנתונים? אין בעיה רוצים לשלוח משהו משינקין בלי לנצל את חבילת הנתונים? אין בעיה צילום: ניצן סדן

 

הפרויקט מאפשר קצב הורדה של כחצי מגה-ביט לשניה - די והותר לקריאת מיילים ועדכון סטטוסים בפייסבוק - אך לא מספיק להזרמה של מדיה כגון קבצי וידאו או לשימוש בסקייפ למשל. בנוסף כל נקודת גישה מוגבלת ל-25 משתמשים בו זמנית, מספר זעום ביחס לביקוש הפוטנציאלי לשירות החדש. החיבור כולל רכיב סינון תוכן שמונע גלישה לאתרי פורנו, הימורים ודומיהם.    

 

מי מרוויח מרישות העיר?

 

רישות העיר באינטרנט אלחוטי הוא רעיון טוב בתיאוריה אך יישומו במודל התל אביבי הוא בעייתי. אם כוונת העירייה הייתה לצמצם את הפער הדיגיטלי - הרי שרוב נקודות הגישה ממוקמות באיזורים בהם מדובר באוכלוסיה חזקה. למעט מספר קטן של נקודות גישה בשכונות דרומיות, הרוב המוחץ שלהן נפרס במרכז העיר ובצפונה.

 

בנוסף, בימים אלו, בהם לכל דיכפין יש סמארטפון ומנוי עם אינטרנט סלולרי במהירות גבוהה, השימוש בנקודות הגישה מוגבל למשתמשים שאינם יכולים או רוצים לחבר את מכשיריהם לשרות אינטרנט סלולרי כזה או אחר. למעשה רישות העיר ב-WiFi הוא רעיון שהיה טוב לפני כ-10 שנים, אולם כיום הוא אינו מספק תמורה לתושבים לעומת עלותו הגבוהה. בנוסף, היעדר היכולת לבצע שיחות קוליות דרך שירותי VoIP כסקייפ עושה אותו לבלתי שימושי גם לתיירים.

  

הפרויקט גם ספג ביקורת מצד הירוקים שהצביעו על הגברת הקרינה האלקטרומגנטית, הגבוהה ממילא, במרחב הציבורי - כאשר השפעותיה על בריאות התושבים אינן ברורות. גם עיתוי הפרויקט - שבועות ספורים לפני הבחירות המוניציפליות - יכול לעורר תמיהה, במיוחד בהתחשב בכך שחיבור נקודת גישה אינו דורש השקעה לוגיסטית גדולה או מאמץ הנדסי רב.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x