$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

"מציצים", גרסת 2013: ההאקר החרמן ומיס אמריקה

זוכת תחרות יופי חשפה כי נפלה קורבן לניסיון סחיטה מצד סוטה סייבר שפרץ לה למחשב וצילם אותה, היזם הכי שנוא בסן פרנסיסקו מסבך את מייסד טוויטר וגוגל צפויה לשנות את המדיניות שאיפשרה לעובדיה לפתח מוצרים בעצמם

יוסי גורביץ 13:0219.08.13

מי מציץ לבת שלך?

 

אחת התופעות המתועבות ביותר באינטרנט היא יצורים עלובי נפש, שהתברכו בכישורי מחשב על חשבון כישורים חברתיים ומשתלטים על מצלמות הלפטופ שלכם. חלקם מצלמים אתכם ומעבירים ביניהם את הקליפים בתור בידור ירוד, חלקם מצליחים לתפוס אתכם ערומים יותר משהייתם רוצים. ואז, המבחילים שבהם פונים אליכם בניסיון סחיטה. סיפרנו על התופעה בעבר, אך הנושא לא הצליח להגיע לסדר היום הציבורי ונותר מין אגדה עירונית מקוונת.

 

עד עכשיו: קאסידי וולף, זוכת תחרות היופי Miss Teen America עומדת לעשות לתופעה הזו מה שעשתה אופרה ווינפרי לטוויטר - לתקוע אותה עמוק בתודעה האמריקאית. וולף העידה בסוף השבוע שחרמן קטן אכן צילם אותה באמצעות מצלמת הרשת שלה וניסה לסחוט אותה. ה-FBI הודיעה שהיא חקרה את הפרשה ואף איתרה חשוד.

 

קסידי וולף, נערת אמריקה קסידי וולף, נערת אמריקה

 

התוצאה היתה כיסוי נרחב בתקשורת האמריקאית והלם כללי. וולף מתכוונת להשתמש בפרשה כדי לעורר מודעות בקרב הציבור על הסכנות של RAT, הכלי שמשמש לחטיפת המחשב שלך. זה אמנם חשוב וחיובי, אבל כמו בכל פעם שסיפור כזה מצליח לעלות לכותרות - הסוטים פשוט ירדו למחתרת עד יעבור זעם ואז יחזרו לסורם. עד שאיזה אב או אם זועמים לא יסרסו לוזר שכזה באמצעים ביתיים, כנראה שזה לא ייפסק.    

 

עשרות מיליונים עדיין לא מחוברים

 

בארצות הברית נרשם שיעור מרשים של תפוצת חיבור לאינטרנט: לכ-98% ממשקי הבית יש סוג כלשהו של חיבור רשת מהיר. אבל העובדה שלמשק בית יש חיבור כזה לא אומרת שלכל המתגוררים בו יש מושג איך עושים עם זה משהו; עשרות מיליוני אזרחים במדינה אינם מחוברים לרשת - ובראשם אוכלוסיית הקשישים. 

 

התוצאה היא העמקת הפער הדיגיטלי ופגיעה בגורמים החלשים ביותר בחברה, שכן כישורי מחשב בסיסיים הופכים לדרישה טריוויאלית כמו ידיעת קרוא וכתוב. הניו יורק טיימס חשף מקרה של קשיש בן 70, נהג משאית לשעבר, שניסה למצוא עבודה אך נדחה משום שאין לו את כישורי המחשב הנדרשים. "הלוואי שידעתי איך. באמת", אמר. "אנשים אפילו לא רוצים לדבר איתך אם אתה לא יודע להשתמש ברשת".

 

הגיל השלישי זקוק לאוריינות טכנולוגית הגיל השלישי זקוק לאוריינות טכנולוגית צילום: עמית מגל

 

המהפכה הדיגיטלית זורקת אנשים לצידי הדרך בקצב מסחרר. למה לו לאדם בן 70 לחפש עבודה בכלל? היכונו, היכונו: בהתחשב ביכולתה של המערכת הקפיטליסטית לשלם לכם הפנסיה שהרווחתם, כנראה שגם אתם תחפשו עבודה בגיל 70.  

 

שנאת האדם של איש ההייטק, והבעיה של Medium

 

יש ברנש בשם פיטר שי (Shih), שהצליח להתקבל לפני כשנה ל-y Combinator, קומבינה של אנשי הייטק מצליחים בעמק הסיליקון. כתוצאה מכך, המוח שלו החל לאכלס כמות מפתיעה של נוזל צהבהב ומבאיש. 

 

כדי להוכיח את הנקודה הזו, פרסם שי מאמר ב-Medium, רשת הבלוגים הצעירה של יוצאי טוויטר ובראשם ג'ק דורסי. במאמר התפייט שי על שנאתו לכל מה שקשור לסן פרנסיסקו: הוא מתעב את ההומלסים בעיר, את התחבורה הציבורית, הוא טוען שהשמים של העיר נראים כמו הפרשה דמית והוסיף כי מבחילה אותו במיוחד אוכלוסיית הטרנסג'נדרים המקומית.

 

שי אמר מה?! שי אמר מה?! צילום: אופיר מרגלית

 

שי זכאי להביע את דעתו (ואנחנו זכאים לחשוב שהוא טיפוס מגעיל וחסר נימוס). העניין הוא שדבריו לא פורסמו בבלוג פרטי או ברשת חברתית אלא באתר שמתיימר להיות כלי לאצירה של טקסט.

 

מפעילי Medium קידמו את הטקסט הבעייתי מאוד של שי (בואו נאמר שאמריקאים רגישים יותר מישראלים); אי אפשר להחזיק את החבל הזה בשני הצדדים, גם אם אתה ג'ק דורסי. לפי ההיגיון הבריא, או שהם יקחו אחריות על הטקסט שפורסם, או שלא יתקשטו בנוצות של משהו שהוא יותר מעוד פלטפורמת כתיבה. וזו העמדה בה בחרו ב-Medium: הנהלת האתר מיהרה להודיע שהמרגליות של שי הן שלו בלבד והם לא אחראים לעלבונות שכתב.

 

קצרצרים

 

1. אחד החידושים היותר מעניינים של גוגל היה העובדה שמשלב מוקדם מאוד היא נתנה לעובדיה 20% מהזמן שלהם חזרה - והורתה להם לעבוד בו על פרוייקטים שמעניינים אותם, ולא את החברה. אם הם היו מוצלחים, החברה מימנה והמשיכה איתם (הבולטים בהם: gmail ו-AdSense). הרבה מהפרויקטים שבהתחלה זכו להתלהבות גמרו בסופו של דבר בבית הקברות של גוגל, אבל אין ספק שהרעיון הועיל לגוגל הרבה יותר משהזיק. (אדסנס וג'ימייל כבר אמרתי?). עתה צפויה גוגל לבטל את התוכנית; היא התאימה לתקופת הצמיחה שלה כחברה צעירה. עתה היא טיטאן אינטרנט שזקוק ליציבות - מה שיש לה גם יותר מדי פרויקטים.

 

משרדי גוגל משרדי גוגל

 

2. המתיחות העונתית בין בריטניה וספרד סביב השליטה בגיברלטר - נתח מספרד שבריטניה השתלטה עליו במאה ה-18 ושתושביו הודיעו פעמיים במשאל עם שהם מעדיפים להשלט על ידי בריטניה - גואה שוב. הפעם החזית נפתחת גם בטוויטר: פביאן פיקארדו, הדבר הכי קרוב לראש ממשלה בגיברלטר, החל לקבל איומים ממשתמשים ספרדים. בין השאר, קיבל פיקארדו איומי רצח על משפחתו. תמיד מעניין לראות איזה פנים ילבש הייצוג הדיגיטלי של סכסוך בינ"ל. מי יודע, אולי יום אחד יוכרעו מחלוקות במשחק FIFA.  

 

3. הווירוס הוותיק זאוס, שגונב מידע כרטיסי אשראי, עובר מטמורפוזה ומתאים את עצמו לעולם המודרני: עכשיו הוא מאפשר לך לקנות לא פרטי כרטיס אשראי - אלא לייקים באינסטגרם. למה לעזאזל שמישהו ירצה לשלם עבור דבר כזה? ובכן, מסתבר שככל שהמשחק המטומטם של הכרה במדיה חברתית תופס תאוצה, אנשים מורידים את עצמם לתהומות כדי לגרד כמה לייקים. עבדכם הנאמן זוכה ללייקים מפעם לפעם על כתיבת סטטוסים משעשעים על צמד חתוליו, אבל לא לכל אחד יש כישרון או חתול. הרבה יותר קל לקנות דברים מאשר לבנות אותם בעצמך.   

 

4. נעצר דיוויד מירנדה, השותף לחיים של גלן גרינוולד - אחד ממפיצי המידע שחשף אדוארד סנודן. המעצר בוצע כשמירנדה הגיע לנמל התעופה של לונדון; המסכן הוחזק שם תשע שעות בלי שום סיבה נראית לעין. הוא נחקר על פי חוקי הטרור של בריטניה, ובסופו של דבר שוחרר מבלי שהוגש נגדו כל כתב אישום - לאחר שהוחרמו לו המחשב והטלפון. השאלות שהופנו אליו עסקו במה שהוא יודע על סנודן. גרינוולד הזועם השווה את ההתנהלות של החוקרים לרעה להתנהלותה של המאפיה: זו, הוא כתב, יודעת שבני משפחה הם מחוץ למשחק. לאימפריית ה-NSA (ששירותי המודיעין של בריטניה משתפים איתה פעולה) אין מעצורים כאלה.  

 

5. טמבל בן 18, קודי הול, דרס למוות רוכב אופניים ופצע רוכב אחר בקליפורניה. בדרך כלל, אנשים כאלה מועמדים לדין באשמת הריגה - וזה אכן מה שקרה בתחילה. עם זאת, אחרי שהחוקרים עברו על חשבון הטוויטר של הול, הם שידרגו את סעיף האישום לרצח. הסיבה: ציוצי הנבל העידו על כך שהוא נוהג במהירות 224 קמ"ש ואף הזמין אנשים ל"נהיגת מוות" איתו. להול היה מספיק שכל להפוך את החשבון שלו לפרטי, אבל מישהו הפיץ את הציוצים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x