מכשירים

בדיקת כלכליסט

Ouya ואבוי: חביבת הקהל מתגלה כקופסה מיותרת במאה דולר

קונסולת המשחקים שגייסה יותר משמונה מיליון דולר בקיקסטארטר תאכזב את התומכים הרבים שלה: הממשק לא נוח, המפרט מיושן וגם משחקים שאמורים להיות חינמיים מבקשים מכם לשלוף את הארנק אחרי כמה דקות של משחק

הראל עילם 16:0808.08.13

‭,Ouya-ה‬ קונסולת המשחקים הראשונה אי פעם שפותחה במימון המונים, שברה שיאים עוד בטרם זכה המשתמש הראשון להניח עליה את ידיו. היא הפכה במהירות לפרויקט הקיקסטארטר השני בגודלו, מיד לאחר השעון ‭ Pebble‬וגרפה ‭8.6‬ מיליון דולר מיותרים ‭63-מ‬ אלף תומכים נלהבים.

קונסולת האנדרואיד, שמבטיחה להביא את מהפכת משחקי הסלולר והתוכן הדיגיטלי גם לטלוויזיות, יצאה לשוק לפני כחודש ו"כלכליסט" לקח אותה לבדיקה.

 

אוהבים משחקי אנדרואיד? הישארו עם הסמארטפון אוהבים משחקי אנדרואיד? הישארו עם הסמארטפון צילום: אוראל כהן

 

המשחק שסוחט אותך

 

הקונסולה מתיימרת להיות שני מוצרים שפונים לקהלים שונים לחלוטין: האחד הוא מכונת משחקים עם תגית מחיר של 99 דולר בלבד, שאמורה להיות פתרון זול וטוב לכל מי שרוצה לשחק בטלוויזיה שלו בלי להוציא כמה מאות דולרים כמו שדורשות הקונסולות המתחרות מבית סוני ומיקרוסופט, למשל. Ouya מבטיחה לספק גישה למאגר עצום של משחקים בזכות העובדה שהיא מריצה את אנדרואיד, מערכת ההפעלה הנפוצה בעולם, ובכך מציגה למשתמש המון משחקים חינם אין כסף או במחירים נמוכים.

 

המוצר השני מיועד למפתחים, לחובבי חומרה ולכל מי שאוהב להתעסק במכשירים שלו, לשפצר ולשנות אותם. עם קצת רצון אפשר להפוך את ‭Ouya-ה‬ לאמולטור למשחקים, סטרימר, מפענח ומקליט טלוויזיה, ממשק לטלוויזיה חכמה ומה לא.

 

קונסולת Ouya קונסולת Ouya

 

למרות האפשרויות הגלומות בה, רוב המשתמשים ישתמשו ב ‭Ouya-‬ כקונסולת משחקים, ולכן זהו האספקט הראשון שלה שבדקנו. קונסולת משחקים בוחנים, בראש ובראשונה, לפי יכולתה להריץ משחקים ולפי כמות המשחקים הבלעדיים העומדים לרשותה.

 

האכזבה מקונסולת האנדרואיד מתחילה מיד עם הפעלת הממשק: התפריט שמוצג למשתמשים פשטני ברמה כמעט מעליבה, לא כולל דרך נוחה לנהל ולסדר את המשחקים והאפליקציות שבמכשיר ובנוסף לא כולל ממשק ניהול הורדות נוח. מעבר לכך, תפריט ההגדרות של ה-Ouya מסורבל ואינו מציע שירותים בסיסיים כמו סטרימינג, שכבר התרגלנו לקבל בקונסולות דומות.

 

האכזבה מהקונסולה ממשיכה גם כשניגשים לשחק: למרות היצע המשחקים הגדול של משחקי אנדרואיד עדיין אין הרבה משחקים שהותאמו ‭Ouya-ל‬ ורק חלקם עובדים היטב בקונסולה.

 

מבדיקה של עשרה משחקים, כל אחד מהם (מלבד אימולטורים של קונסולות אחרות) הציג בעיות. הבעיה הנפוצה ביותר היתה חוסר התאמה של עוצמת הקול, שיכולה לקפוץ במאות אחוזים ולנוע ממחרישת אוזניים לשקטה במיוחד באותו משחק ובמעבר בין משחק למשחק. במקרים אחרים חווינו חיתוכי תמונה שלא הותאמו לגודל המסך, ממשק שלא הותאם לקונסולה (כולל במשחקים שבהם השלט מתפקד כעכבר) ובאגים שלא אפשרו למשחק לרוץ בצורה חלקה או להתקדם מעבר לשלבים הראשונים.

 

 

אלו, כמובן, תקלות שהיו נמנעות באמצעות בקרת איכות מינימלית מצד מפתחת הקונסולה. מדיניות הקוד הפתוח אמנם מבטיחה שכל אדם יוכל לייצר משחק ולהפיץ אותו, ויש לכך יתרונות רבים, אבל שחקני קונסולות מורגלים להיצע איכותי ובטוח יותר.

 

גם אי אפשר שלא לציין את החסרונות בגישת החינמיות של ‭,Ouya‬ שמבטיחה שכל משחק בקונסולה יהיה זמין להורדה בחינם, אבל בפועל כמעט לא כוללת משחקים שלא דורשים תשלום. חלק מהמשחקים, בטכניקת פעולה חמדנית וסחטנית במיוחד שלא היתה מאפשרת להם להגיע רחוק בחנויות מקוונות, כמו זו של גוגל או אפילו פייסבוק, אף דורשים תשלום בתוך דקה מתחילת המשחק, על ידי אילוץ קנייה של קוד או סחורה וירטואלית.

 

שלט הקונסולה שלט הקונסולה צילום מסך: Kickstarter.com

 

הקונסולה גם מאפשרת התקנת אימולטורים פשוטים, המסוגלים להריץ משחקי פלייסטיישן 1 או סופר נינטנדו. מלבד מעמדם האפור מבחינה חוקית של אימולטורים אלו (חלקם מבקשים מהשחקנים להשתמש בהם רק אם רכשו את הקונסולות והמשחקים המקוריים בידיעה שאין להם שום דרך או רצון לאכוף זאת), עובדה היא שכיום ניתן להתקין אימולטורים דומים על כל מחשב או טלפון אנדרואיד.

 

קשה לחשוב על כך כיתרון ל-‭,Ouya‬ אם במקום את הקונסולה יכולתם לחבר את הטלפון החכם שלכם לטלוויזיה ולקבל תוצאה דומה או אפילו טובה יותר. הקונסולה גם לא כוללת כוח עיבוד מספיק להרצת משחקים מתקדמים, ובעוד שהאמולטורים באמת עובדים בצורה נהדרת ומאפשרים לקונסולה להריץ משחקים קלאסיים שנועדו לפלטפורמות אחרות, היא פשוט לא מסוגלת להתמודד עם משחקים חדשים ומתקדמים.

 

הישג טכנולוגי מרשים, ביצוע איום

 

אלו שאוהבים להוציא את המיץ מהקונסולות שלהם, ימהרו לציין את היכולות של Ouya לתפקד כמכשיר בעל אפשרויות מתקדמות יותר מאלו הרשמיות.

 

אבל כיום כבר אפשר לקנות מזרימי מדיה בעלי תכונות מתקדמות יותר במחיר דומה, ואף אפשר למצוא בשליש המחיר התקנים שניתנים להתאמה עצמית, כך שגם מזווית זו Ouya מפסידה. בסיכומו של דבר, ולאחר שמורידים מ‭Ouya-‬ את הילת גיוס המיליונים בקיקסטארטר, מדובר בקובייה כסופה וחסרת ייחוד או השקעה בעיצוב, הכוללת חומרה שמשתווה לטלפון חכם מלפני שנתיים ובקרי שליטה גנריים וחסרי מעוף.

 

אבל בעוד שהמסקנות הסופיות משאירות טעם חמוץ בפה, אי אפשר לא להתרשם מההישג הטכנולוגי של פיתוח קונסולת משחקים תמורת סכום כה צנוע כמו שמונה מיליון דולר ונכונות הקהילה לממן פרויקט כזה. אנחנו היינו שמחים אם Ouya היתה הופכת את עצמה לפלטפורמה מבוססת אנדרואיד שמקלה על מפתחים להתאים את המשחקים שלהם למסך הגדול. לצערנו, בדור הנוכחי שלה היא פשוט מפספסת, וכל הערך המוסף של הקונסולה הולך לאיבוד.

 

עם קצב ההתקדמות הטכנולוגית המסחרר של הטלפונים החכמים, ניתן להניח שבתוך שנתיים רובם יגיעו לכוח העיבוד של קונסולות ‭One XBOX‬ ופלייסטיישן ‭,4‬ שרק ייצאו בשנה הבאה. במקרה כזה, גם היתרון הקטן של Ouya ילך לאיבוד, והקונסולה הבאה תימצא בעצם בכיס של כל אחד מאיתנו. חבל ‭Ouya-שב‬ לא פנו לסלולר מהתחלה, וחשבו איך להביא דרכו את הגיימינג לטלוויזיה - כך הם היו חוסכים לנו ולקונים את מפח הנפש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x