$
חדשות טכנולוגיה

חברות הטכנולוגיה יפסידו עד 35 מיליארד דולר בגלל PRISM

תוכנית המעקב של ה-NSA האמריקאית צפויה לגרור אי אמון בחברות כיאהו, גוגל, מיקרוסופט, אפל, יאהו ואחרות. להערכת גוף המחקר ITIF, החשיפה תגרור נטישה של עד 20% מהלקוחות לטובת מתחרים מאירופה

נמרוד צוק 17:0307.08.13

חשיפת פרקטיקות הריגול של ה-NSA שפורסמו על ידי אדוארד סנודן, עלולה לעלות לתעשיית שירותי הענן האמריקאית בהפסדי הכנסות שינועו בין 22 ל-35 מיליארד דולר בשלוש השנים הקרובות. כך טוען ארגון המחקר האמריקני ITIF (הקרן לטכנלוגיות מידע וחדשנות), בדו"ח שפורסם אתמול (ג').

לטענת מחבר הדו"ח, החוקר דניאל קסטרו, הפרסומים בנושא עשויים לשנות את הדינמיקה בשוק שירותי הענן באופן דרמטי, להעצים את החשש בקרב הלקוחות ולחזק את המתחרות האירופאיות והאסייתיות. להערכתו, החברות צפויות לאבד בין 10-20% מלקוחותיהן שמחוץ לארה"ב עד 2016.

 

בין החברות שעשויות להיפגע אפשר למצוא את מיקרוסופט שמציעה את פלטפורמת Azure או אמזון, ששירותי הרשת AWS שהיא מפעילה הם בין הפופולריים בתחום. "לגילויים האחרונים יהיה אפקט מיידי וארוך טווח על התחרותיות של חברות שרותי ענן אמריקניות, במידה ולקוחות זרים יגיעו למסקנה שהסיכון למידע עולה על התועלת", נאמר בדו"ח.

 

אדוארד סנודן, מדליף PRISM אדוארד סנודן, מדליף PRISM צילום: רויטרס

 

אמריקאים? לא, תודה

 

ההערכה מתבססת, בין היתר, על סקר שנערך בחודשיים האחרונים על ידי עמותת Cloud Security Alliance שפועלת לקידום אבטחת המידע בשירותי ענן. לפיו, 10% מהחברות שאינן אמריקאיות ומשתמשות בשרותי ענן ביטלו פרויקטים בשל חששות מדליפת מידע לידי ה-NSA. הסקר הראה ש-56% מהן גם הודיעו כי יעדיפו שירותי ענן שאינם אמריקאיים. 36% מהחברות האמריקאיות שהשתתפו בסקר אמרו כי פעולות ה-NSA מקשות עליהן לעשות עסקים עם חברות זרות. בנוסף, כמה מהחברות שתושאלו לצורך הדו"ח אמרו לקסטרו כי יש לא מעט לקוחות שמעלים בפניהן חששות בנושא.

 

על פי הדו"ח, ארה"ב היא כיום המובילה העולמית בתחום שירותי הענן, כאשר בסקר שנערך על ידי פורום הענן העולמי דירגו אותה 71% מהנשאלים במקום הראשון. היקף השוק צפוי להגיע ב-2016 לכ-207 מיליארד דולר, וחברות אירופיות רבות מנסות להשיג בו דריסת רגל, בעידוד ממשלתי של מדינות כמו צרפת ושל האיחוד האירופי. שוק שירותי הענן ביבשת צפוי להגיע ב-2015 להיקף של 47 מיליארד דולר, על פי נתוני גרטנר.

 

בתגובה לדו"ח הצהירה אמזון כי החברה אינה משתתפת בתוכנית PRISM של ה-NSA וכי הדרישה לשירותי הענן שלה, כולל באירופה ואסיה, מעולם לא היתה גדולה יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x