שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

צרות לאפל: גם יצרנית הרכיבים החדשה שלה מתעללת בעובדים

חברת פגטרון, אשר צפויה להחליף את פוקסקון כיצרנית רכיבים של אפל, נאשמת בעיכוב תשלומי עובדים, ביצוע פעולות שמונעות מהם מלהתפטר ובשיכונם במגורים שאינם ראוים לבני אדם

נמרוד צוק 11:3729.07.13
אחרי פוקסקון, גם היצרנית החדשה של מוצרי אפל, פגטרון, מסתבכת בשערורייית ניצול עובדים: ארגון זכויות העובדים הסיני China Labor Watch פרסם היום (ב') דו"ח על פעילות החברה, שמאשים אותה בהפרת כללי בטיחות והגנה על הסביבה, בעיכוב תשלומי עובדים, בהחרמת מסמכים חיוניים מעובדים במטרה למנוע מהם להחליף מקום עבודה ובתנאי מגורים לא ראויים לעובדים במפעלי החברה בסין.

כל אלה מהווים הפרה של חוק זכויות העובד הסיני ושל נהלי העבודה שהגדירה אפל - אשר מחויבת לסטנדרטים גבוהים במיוחד לאור הביקורת שנמתחה עליה בעקבות השותפות עם פוקסקון. "אנו מחויבים להענקת תנאי עבודה הוגנים ובטוחים לאורך כל שרשרת האספקה שלנו", הצהיר גורם באפל. לצד אפל, מייצרת פגטרון רכיבים עבור אסוס ושורה ארוכה של חברות מחשבים וסלולר נוספות.

 

עובדים במפעל רכיבים סיני עובדים במפעל רכיבים סיני צילום: איי פי

 

אפל טענה שביצעה כ-15 בדיקות מעמיקות של תנאי העבודה בפגטרון מאז 2007, ביניהן בדיקות פתע ושתתקן את הליקויים עליהם דיווח China Labor Watch. אפל הודתה כי אכן נתקלה במספר מקרים בהם החברה סירבה להחזיר לעובדים את תעודות הזהות שלהם ואמרה כי דרשה בתוקף שהתופעה תיפסק.

 

יותר מדי עובדים, פחות מדי חדרים

 

לפי China Labor Watch, העובדים טענו שהחברה ביצעה גיוס כ"א נרחב ולא נערכה לכך; החברה הגדילה מאז מרץ את מספר עובדיה מ-50 ל-70 אלף כדי להתמודד עם דרישות האספקה של אפל, שמעבירה אליה חלקים גדולים יותר ויותר מייצור מכשירי האייפון והאייפד. על העובדים להמתין חצי שעה בכניסה למפעל, המרחב שמוקצה לכל עובד במגורים צומצם, הקפיטריות עמוסות בצורה שלא מאפשרת לאכול ושבוע העבודה חורג ממגבלת 60 השעות שמתיר החוק המקומי.

 

הפרה חמורה נוספת של החוק שאוזכרה בדו"ח היא שפיכת כימיקלים מזהמים ללא טיהור למערכת הביוב על ידי חברות בנות של פגטרון ממפעליהן בעיר זוהו שליד שנחאי, והזרמת שפכים לנהר המקומי. פגטרון הכחישה את הטענות בדבר שעות העבודה הארוכות ואמרה כי מתקני מגורים חדשים נמצאים כעת בבניה.

 

מנכ"ל פגטרון ג'ייסון צ'אנג: "החברה תחקור את הטענות ותבצע פעולות מיידיות לתקן כל הפרה של החוק הסיני ושל הקוד הפנימי שלנו". בנוסף, החברה האשימה את חברות כוח האדם שמגייסות את עשרות אלפי העובדים למפעליה בסין באחריות למקרים של הטלת קנסות לא חוקיים על עובדים או פגיעה בתשלומי הביטוח שלהם. חברות אלה, שמקבלות מפגטרון ותאגידים דומים תשלום עבור כל עובד שהן מגייסות, נאלצות לוותר על חלק מההכנסה אם העובד לא נשאר לעבוד בחברה את משך הזמן המינימלי שנקבע בחוזה ומעדיפות לגבות את ההפסד ממשכורות העובדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x