$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

אין פורנו, פיליפ. האם תחפוץ בספל תה?

ממשלת בריטניה מנסה לצנזר תוצאות חיפוש שנוגעות לפורנו וצפויה לעודד כך את הצדדים הכי אפלים של הרשת, מפרסמים מנסים לגרום לכם להשכיר להם את מסך הסמארטפון ופייסבוק יוצאת לכבוש טלפונים פשוטים בעולם השלישי

יוסי גורביץ 13:2322.07.13
אנחנו בריטים! בלי פורנו בבקשה

 

לאחד מקודמיו בתפקיד של דיוויד קמרון, וויליאם גלאדסטון, היה מנהג משונה. ראש ממשלת בריטניה הוטרד מאוד מבעיית הזנות בלונדון בימיו - היו בה כ-80,000 זונות, מתוכן כרבע מתחת לגיל 14. על כן, נהג לצאת לסיורים בלילות, לעצור זונות המומות שלא ידעו מאיפה נפל עליהן ראש הממשלה ברחוב, להטיף להן נמרצות, ולסיים את ההטפה בהלקאה. כפי שאפשר לנחש, הפריט האחרון גרר הרמת גבות כבר בסוף המאה ה-19, כשכל זה התרחש.

 

הזנות היתה תוצאה של עוני מצד אחד ושל יכולת הניצול של גברים מבוססים מצד שני; ואם החשש המוצדק לגמרי מעגבת לא צמצם את התופעה, ההטפות המשונות של גלאדסטון ודאי לא עשו זאת. מר קמרון מנסה כעת להילחם בפורנוגרפיה בצורה דומה. אם תשאלו אותי, הכישלון שלו יהיה אפילו יותר גדול משל מר גלאדסטון.

 

לא מרביץ לזונות, אבל פוגע בכל חובבי הפורנו. קמרון לא מרביץ לזונות, אבל פוגע בכל חובבי הפורנו. קמרון צילום: בלומברג

 

קמרון הכריז אתמול (א') על שלושה צעדים: הראשון, שכבר דווח עליו בעבר, הוא להעביר את כל הבריטים לשיטת opt-in בכל מה שקשור לפורנוגרפיה, כלומר שהמשתמש יצטרך להודיע לספקית הרשת שלו, בכתב, שהוא משתוקק לצפות בהנקי-פנקי. זה הולך להיות כיף. שנית, הוא הולך להוציא אל מחוץ לחוק את הפורנו האלים. שלישית, ובעייתי מכל, איגוד ממשלתי חורש טוב יכין רשימה של מונחי חיפוש "מזעזעים" שפשוט אי אפשר יהיה למצוא; המהלך הזה יופעל גם על טוויטר. וכצעד מנהלתי נוסף, הממשלה תאחד את כל מאגרי המידע המשטרתיים שלה כדי "לסגור את הרשת על הפדופילים".

 

הבעיה העיקרית היא הסעיף השלישי, הצנזורה של החיפוש. מעבר לעובדה שמהלך כזה פשוט מזמין שימוש לרעה מצד גוף ממשלתי למחצה, נוצר כאן תקדים מסוכן מאוד מבחינת חופש הדיבור, של דברים שאתה אפילו לא יכול לשאול עליהם. כי זו, בסופו של דבר, המשמעות של חיפוש: שליחת שאילתה.

 

כמובן שכל התכנית הזו לא תעבוד: הממשלה תסגור את הגישה לאתרי הפורנו אלא אם יודיעו הגולשים לעובד בשכר מינימום של ספקית רשת שהם רוצה אותו? נו, אין מנוס, חובב הזימה הבריטי יצטרך חצי שעה בלברר איך TOR עובד. העלימו להם את הפורנו האלים? כנ"ל. התעסקו עם מנועי החיפוש שלהם? נפשות רעות כבר יבנו מנוע חיפוש שעוקף את ההגבלות, ובלי יותר מדי בלאגן.

 

אם כבר, הקרימינליזציה של הפורנו, ושל עשרות מיליוני המשתמשים בו, תדחוף אותם למקומות שהממשלה בכלל לא רוצה שהם יגיעו אליהם או ידעו עליהם - ה-Darknet. למי שלא מכיר, אספר שמדובר בחלק האפל והגדול של הרשת שבכלל לא מופיע במנועי חיפוש ועובר מפה לפה. כשהמוני משתמשי פורנו מזדמנים יעברו, באדיבות הממשלה שלהם, קורס מהיר בהפיכה להאקרים ודיסידנטים, הדארקנט היא זו שתפרח.  

 

ההיסטוריה מכירה נסיונות ליצור משטרי יובש: המלחמה באלכוהול נתנה לנו את הפשע המאורגן ככוח שלא הולך לשום מקום, והמלחמה בסמים - טוב, היא עוד לא נגמרה, אבל את התוצאות שלה אנחנו כבר מכירים. סביר להניח שמלחמה בפורנו, שלא בדרך של חינוך אלא בדרך של פיקוח ממשלתי, תשיג תוצאות מקבילות.

 

פסססט, רוצה להשכיר לי את מסך הסמארטפון שלך?

 

הגרועים שבבני האדם, הפרסומאים - אלה שמנצלים את זכרונות הילדות שלך ואת כל מה שאתה משייך עם טוב כדי למכור לך משהו שכלל לא אכפת להם ממנו - מנסים ללא הרף למצוא שיטות חדשות להטריד אותך. זאת, משום שאם יש משהו שהמוח האנושי טוב בו הוא התעלמות מפרסומות. מחקרים כבר הראו שאחרי זמן קצר, המוח לומד איפה נמצאות הפרסומות בעמוד רשת ופשוט לא מסתכל לשם. השטיק החדש הוא לשלם לאנשים כדי שהם ישימו מודעות על מסך הסמארטפון שלהם. מאחר ואף אדם שפוי לא יעשה את זה, הם מציעים לך גזר רקוב: Locket.

 

 

המשתמש שיסכים להזנות את הסמארטפון שלו בשיטה של Locket יגלה, כשהוא בא להפעיל את המכשיר שלו, שהוא יכול להחליק עליו בשני כיוונים שונים. בכיוון אחד, הוא יגיע לפרסומת. בכיוון האחר, הוא יגיע אל המכשיר שלו. בכל מקרה, עבור החוויה המפוקפקת הזו הוא יקבל סנט אחד על כל החלקה, עד למקסימום של שלושה סנט בשעה.

 

כלומר, בהנחה שאתה ישן שבע שעות ביממה, המקסימום שאתה יכול לקבל הוא 51 סנט מדי יום. בשביל הסכום הנלעג הזה, מצפים שהמכשיר האישי מכל אישי שלך ישמש כמסך של שבע תועבות. נאס"א? אני יודע איפה אתם רוצים לרסק את המטאור ההוא או את הלוויין המקולקל הבא. שניה, אני אעביר לכם את הקואורדינטות.  

 

להגיע אל כולם

 

סמארטפונים כבר מהווים את רוב המכשירים הסלולרים בארה"ב - המדור זוכר בערגה את הימים של 2008, כשהטכנולוגיה עדיין היתה בחיתוליה ודיברו עליה בהתלהבות -אבל יש שווקים בהם לא תמצאו יותר מדי מכשירים כאלה, בעיקר בעולם המתפתח.

 

פייסבוק רוצה להגיע לכל משתמש סלולר, כי היא צריכה למכור לו פרסומות. יהיה נחמד אם יש לו סמארטפון, אבל גם אם לא, היא תעשה מאמצים. החברה הודיעה על יוזמת Facebook for every Phone שלה, שלדבריה הגיעה כבר ל-100 מיליון משתמשי כסילופונים ברחבי העולם, חלקם משתמשים בגרוטאות שעולות 20 דולרים בלבד.  

 

כן, לעולם השלישי ממש חסרים לייקים וקליפים של חתולים כן, לעולם השלישי ממש חסרים לייקים וקליפים של חתולים צילום: אי פי איי

 

המדובר בשמינית מכלל משתמשי הסלולר של פייסבוק. החברה החלה רק לאחרונה למכור להם פרסומות, כך שהיא לא רואה מהם כסף בינתיים - ובהתחשב במיקום שלהם ובמצבם הפיננסי, ספק אם תראה. אם אתם בונים על הפריחה הכלכלית של פייסבוק בסלולר, הגיע הזמן לחשוב על זה שוב.

 

קצרצרים

 

1. מנהל ספקית רשת מיוטה, פטר אשדאון, מנכ"ל חברת XMission, מספק לראשונה תיאור של איך נראה ביקור נימוסין מה-NSA: הוא קיבל צו FISA, שאל את עורך הדין שלו האם יש משהו שהוא יכול לעשות, קיבל תשובה שלילית, והניח לסוכני ה-NSA להגיע. המעקב היה אחרי אתר ספציפי שאשדאון הגדיר כתמים לגמרי, מה שעצבן אותו, והוא כבר היה עצבני אחרי שקיבל צו מבית משפט סודי. זה נגמר בכך שה-NSA התקין בחדר השרתים שלו עוד שרת, שהקליט את כל התעבורה מאותו אתר וחזרה. אשדאון אמר שהמעקב נמשך תשעה חודשים, אם כי הסוכנים הבהירו לו שהוא יוכל להימשך כל כמה זמן שיתחשק להם, כי הצו לא היה מוגבל בזמן. ועדיין, מציקה לו העובדה שהוא לא יכול לדבר על כל מה שקרה שם.  

 

שלום רב, באנו לרגל. היכן חדר השרתים שלכם? שלום רב, באנו לרגל. היכן חדר השרתים שלכם? צילום: Shutterstock

 

2. אחד הסמלים השנואים להתנשאות של חברות ההייטק הוא האוטובוסים שלהן, שמסיעים את העובדים מדי בוקר לעבודה ומדי ערב בחזרה. האוטובוסים הללו יוצרים בועה בין העובדים ובין העיר שבה הם חיים ופוגעים ביתר תושביה: יוקר המחיה בסן פרנסיסקו זינק משמעותית, ובשנתיים האחרונות נרשמה עליה של 27% בשכר הדירה. דירה עם חדר שינה אחד מושכרת בכ-3,000 דולר לחודש, וסן פרנסיסקו הופכת במהירות לעיר שלצעירים ולמי שאינו עשיר אין מה לחפש בה. מה גם האוטובוסים עצמם משתלטים על נתיבי התחבורה הציבורית ונקודות איסוף שמעכבות את התנועה. העיריה החליטה להתערב: האוטובוסים הפרטיים יוגבלו לתחנות אוטובוס והחברות יחויבו בתשלום עבור השימוש בהן.  

 

3. שירות המרשלים של ארה"ב, שתפקידו הוא לצוד פושעים נמלטים ולהגן על עדים שנמצאים בסכנה, נאלץ להודות שהוא איבד כ-2,000 מכשירי רדיו מתוחכמים וציוד תקשורת אחר ששוויו נאמד במיליוני דולרים. האובדן הזה של ציוד שמאפשר לתקשורת בטוחה עשוי, אם יפול לידיהם של פושעים נוסח הקרטלים המקסיקניים, להעמיד בסכנה עדים ואולי גם שופטים. כיף.   

 

4. רוצה לחסוך ל-NSA עבודה? רוצה להראות שאין לך מה להסתיר? יש פתרון. אפליקציה בשם USA Prism Plus מאפשרת למשתמש להתממשק ישירות עם מנגנון האופל. היא לוקחת מדי פעם תמונות רנדומליות של התוכן של הסמארטפון שלך ומפרסמת אותו בפיד הטוויטר של ה-NSA. לא בטוח שיתלהבו שם מכך שתציפו את הפיד שלהם, אבל לכו על זה. 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x