$
מכשירים ומדריכים

פורצי הדרך

FIDO: גוגל גלאס לכלבים

מערכת חדשה תאפשר להעביר לכלב פקודות ולקבל ממנו מידע ע"ב משקפיים חכמים. הפיתוח יוכל לחולל מהפיכה עבור עיוורים המשתמשים בכלבי נחיה ויחידות שמפעילות כלבים לאיתור חומרי נפץ

הראל עילם 16:5716.07.13
קבוצת חוקרים עובדת על פיתוח מערכת חיישנים שכוללת משקפים חכמים ומיועדת להפעלת כלבים. כך דיווח אמש (ב') המגזין הטכני של אוניברסיטת MIT.

בניהול הפרויקט שותפים חוקרים מאוניברסיטת ג'ורג'יה המתמחים בביו-אינפורמטיקה, ת'אד סטרנר, ראש צוות הפיתוח הטכני של גוגל גלאס - פרויקט המשקפים החכמים של ענקית החיפוש - והחוקר קלינט זיגלר שמתמחה במחשוב לביש.

 

מערכת חיישני FIDO מערכת חיישני FIDO

 

הפרויקט, הידוע בשם FIDO, מאפשר לכלב ולבעלים לתקשר אחד עם השני מרחוק. המוצר מורכב יותר מאשר משקפיים בלבד - הוא גם כולל קולר המשלב בתוכו מספר חיישנים שמסוגלים לנתח את תנועות הלסת והצוואר, ומערכת מחשוב ותקשורת היושבת כבגד על הכלב. בדרך זו, המערכת יודעת לקרוא את מה שהכלב מנסה "להגיד".

 

הכלבים למדו להשתמש במערכת במהירות

 

את הכלב ניתן לאמן כך שיוכל לנבוח בצורה מסוימת על מנת להעביר מסר לבעליו. בדרך זו, כלבים שמפעילות יחידות סילוק פצצות יוכלו לדווח אם איתרו מטעני נפץ. המשקפים יוכלו להעביר מסר ויזואלי או קולי פשוט שאותו הכלב יוכל לזהות. 

 

החוקרים אימנו שלושה כלבים מגזע גולדן רטריבר ובורדר קולי שאולפו לזיהוי חומרי נפץ והצליחו להעביר להם פקודות בעזרת הפיתוח החדש. מלודי ג'קסון, ראש הפרויקט, אמרה כי הכלבים למדו את המערכת היטב. "זה היה מעבר לחלומות הפרועים ביותר שלנו. יכולנו ללמד את הכלב איך להגיב בתוך דקות. זה היה החלק הקל ביותר".

 

היא סיפרה כי במקרה אחד, כלב נחיה עצר את בעליו למרות שלא היה מחסום לפניו - אלא בגלל שהכביש היה מכוסה במלט רטוב. הכלב, שראה זאת, יכל להעביר מסר לבעליו. התוצאות המלאות של המחקר יפורסמו באוקטובר הקרוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x