$
חדשות טכנולוגיה

מכירות ה-PC צללו לשפל חדש של חמישה רבעונים רצופים

לפי מחקרי גרטנר ו-IDC, מכירות המחשבים האישיים ברבעון השני של 2013 הגיעו ל-76 מיליון יחידות - ירידה של כ-10% מהרבעון המקביל אשתקד. גם הפעם, לנובו הסינית היא היצרנית היחידה שלא רשמה ירידה חדה במכירות - שאף עלו בחלק מהשווקים

נמרוד צוק 11:3911.07.13
כמה חמור הוא המשבר בענף ה-PC? לראשונה מאז החלו למכור מחשבים אישיים, היקף המכירות שלהם ירד במשך חמישה רבעונים רצופים, כך קובע מחקר חדש של גרטנר שפורסם אתמול.

 

מכירות ה-PC בעולם ברבעון השני של 2013 הסתכמו ב-76 מיליון יחידות בלבד - ירידה של 10.9% לעומת הרבעון הקודם אשתקד. על פי מחקר מקביל של IDC, הירידה עומדת על 11.4%.

 

שוק ה-PC ממשיך לדעוך. משתמשי לפטופים באוניברסיטת ת"א שוק ה-PC ממשיך לדעוך. משתמשי לפטופים באוניברסיטת ת"א צילום: אריאל בשור

 

לנובו ממשיכה לצמוח

 

הגורם הראשי לצניחה במכירות היא הנהירה של צרכנים רבים לטאבלטים, אומרים בחברה, כאשר בשווקים המפותחים הם הולכים ומחליפים הרבה מהמחשבים שמשמשים לצרכים בסיסיים, ובשווקים המתפתחים הטאבלט הופך להיות התקן המחשוב הראשון עבור אנשים רבים. לטענת גרטנר, האכזבה מווינדוס 8 לה יוחסה בעבר חלק ההאטה איננה גורם משמעותי בתמונה הכוללת, אם כי הלפטופים בעלי מסך המגע שמיועדים לשימוש עם מערכת ההפעלה החדשה תפסו 10% בלבד ממכירות הניידים ברבעון.

 

כמו ברבעון הקודם, גם ברבעון הזה החברה היחידה שלא ספגה ירידה חדה היא מובילת השוק לנובו, שסיימה אותו עם מכירות של 12.6 מיליון יחידות ונתח שוק של 16.7% - התכווצות של 0.6% בלבד מהרבעון המקביל ב-2012. המתחרה העיקרית שלה, HP, מכרה 12.4 מיליון יחידות ירידה של 4.8%, כאשר את היחידות החדות ביותר ספגו אייסר ואסוס, עם ירידות של 35.3% ו-20.5% בהתאמה.

 

המכירות בצמיחה. אולטרה-בוק X1 של לנובו המכירות בצמיחה. אולטרה-בוק X1 של לנובו

 

אפריקה, אירופה והמזה"ת: המכירות בצלילה ספיראלית

 

בשוק האמריקאי הירידה חריפה פחות, עם מכירות של 15 מיליון יחידות, 1.4% פחות מברבעון המקביל ב-2012. לעומת הרבעון הקודם אף נרשמה התאוששות, עם גידול של 8.5% במכירות - לפי גרטנר, כתוצאה מביצועים טובים בשוק המחשוב העסקי. Dell ולנובו הצליחו להגדיל את המכירות, בהיקף של 6.4% ו-19.7% בהתאמה, אבל אפל לא נשארה חסינה למשבר, והיא ספגה ירידה של 4.6% בהיקף ההזמנות הכולל.

 

בשווקי אירופה, המזרח התיכון ואפריקה (EMEA), לעומת זאת, נרשמה צניחה חריפה במיוחד של 16.8%. לנובו היא החברה היחידה שהמשיכה לצמוח בשווקים אלה, עם צמיחה של 21.2% במכירות, כאשר אסוס, Dell ואייסר סבלו מצניחה של 19.3% ו-38.5% בהתאמה. Dell ספגה ירידה מתונה יחסית של 8.9%.
 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x