$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

סטיב ג'ובס: גאון? איש-חזון? פושע, נוכל ומנהל קרטל

מנכ"ל אפל המיתולוגי מתגלה כעבריין אשר הקים את קרטל הספרים הדיגיטליים שפגע במיליוני משתמשים, ממשלת איראן תשיק תיבת מייל לאומית כדי להתרחק מהרשת, צרפת מוותרת על חוק שלושת הפסילות לפיראטים ויום חג לחובבי המל"טים

יוסי גורביץ 12:5611.07.13

אליל הפח

 

סטיב ג'ובס ידע היטב כיצד לבנות את האגדה שלו, על פי קווים משיחיים קלאסיים: האיש שנצלב ונבעט מהחברה שייסד ושוב אליה כדי להוביל אותה לגדולה. כל השאר נעלם - העובדה שהוא היה אבו-נבל, העובדה שהוא התענג על פיטורי עובדים, העובדה שהוא שיקר ללא הרף לציבור ולעובדיו, העובדה שהוא הוליך שולל את חברו הטוב ושותפו סטיב ווזניאק, ההתעלמות מאשתו הראשונה ובתו, העובדה שהוא נבעט מאפל בצדק מוחלט – הכל טושטש על ידי שדה עיוות המציאות של אפל.

 

האדם שעמד מאחורי קרטל הספרים. ג'ובס האדם שעמד מאחורי קרטל הספרים. ג'ובס צילום: דייויד גלר cc-by

 

אבל, למרבה השמחה, השדה הזה - הנכס הגדול ביותר של אפל - התפוגג עם מותו של הרודן. אתמול (ד') קבע בית משפט חד משמעית שסטיב ג'ובס היה נוכל, שהוביל קנוניה נגד הציבור שמטרתה היתה להעלות את מחירי הספרים הדיגיטליים. הטענות של אפל נבעטו מכל המדרגות. למעשה, ג'ובס ניסה לעשות בפרשת הספרים את מה שעשה קודם בתחום המוזיקה - להפוך את אפל למרכז העיקרי של מכירת מוזיקה, תוך דחיקת רגליהם של אחרים. בחברות ההקלטה, לא בדיוק מעוז של צדק ואחווה אמנם, יודעים לספק על הצרחות שג'ובס היה מסוגל לשפוך על בכירים באולפנים שלא פעלו במישרין עם הקו שלו. 

 

זו לא היתה ההתנגשות הראשונה של ג'ובס עם החוק. היתה פרשיית התיארוך לאחור של האופציות, שבה הונה ג'ובס את הרשויות. כל עוד הוא היה בחיים, אף אחד לא העז להעמיד אותו לדין ולקרוא לו "נוכל" בפניו. עכשיו כשהוא מת, זה קל יותר. 

 

הסיכויים של אפל לצאת מההרשעה הזו קלושים. היא יכולה לערער, אבל הסיכויים להצליח בערעור על עובדות שקיבל בית משפט בערכאה נמוכה יותר הם זעומים. בית המשפט, כמה מוזר, לא קנס את אפל על הקשר שלה נגד הציבור - אבל החברה צפויה היא תצטרך להתמודד עם תביעות אזרחיות רבות. המדור מחפש את הפופקורן. 

 

יש כסף בלרגל אחרי הלקוחות שלך

 

שערוריית הריגול של ה-NSA נגד המשתמשים בארה"ב, בסיוען של חברות הטכנולוגיה האמריקאיות, מסרבת לדעוך ובצדק. רבים תהו מה בעצם היה התמריץ של החברות. מצד אחד, הן לא רצו להסתבך עם הממשלה, שכבר הוכיחה שהיא מסוגלת לאיים על התנהלותן העסקית של החברות ולמנוע מהן למכור את עצמן.  

 

זה היה המקל, אבל בדרך כלל יש גם גזר: חברת AT&T קיבלה מהממשלה 325 דולר עבור התקנת האזנה על קו, ועשרה דולר מדי יום עבור המשך ההאזנה. האזנה יכולה להגיע להרבה מאוד כסף: במקרה קיצוני אחד, בניו יורק בתחילת העשור הקודם, ממשלת ארה"ב שילמה 2.9 מיליון לחברת הטלפון. מייל עולה הרבה פחות: גוגל, יאהו ומיקרוסופט מסרבות למסור מידע בנושא, אבל ההערכה היא שרישומי המייל שלך יעלו לממשלה רק 25 דולר.

 

המיילים שלכם שווים כסף לחברות אמריקאיות, באדיבות ה-NSA המיילים שלכם שווים כסף לחברות אמריקאיות, באדיבות ה-NSA

 

הממשלה מסרבת לומר כמה כסף היא הוציאה עבור הריגול שלה כנגד האזרחים, בטענת שקר כלשהו. כשה-FBI, לדבריו, נתקל בחיוב בלתי סביר הוא מנסה לברר למה לעזאזל הוא צריך לשלם את הסכום – בערך כמו אזרח ממוצע שחברת הסלולר נתפסה כשהיא שותה את הדם שלו. פייסבוק הודיעה בפטריוטיות שהיא בכלל לא גובה כסף מהממשלה. חברות רשת נוטות לגבות פחות מחברות טלקום; הן גילו ששכירת צוות מיוחד שיעקוב אחרי ההוצאות עולה יותר מאשר לא לחייב את הממשלה. עדיין, כסף זה כסף. 

 

המייל הלאומי של איראן

 

מאז "המהפכה הירוקה" באיראן, ב-2009, רווחות שוב ושוב שמועות על כך שהמשטר מתכוון לנתק את המדינה מהאינטרנט ולחבר את האזרחים אך ורק למעין אינטרא-נט לאומית, שבו לא יהיו אתרים שאינם לרוחו. אף שהמשטר עמל על התשתית לכך מזה כמה שנים, המעבר עדיין לא בוצע – כנראה כדי לא לעצבן את ה"בזאר", המגזר העסקי של איראן שיש - לו כבר כמה גולגלות של משטרים על חגורתו. הכלכלה האיראנית על הקרשים, והדבר האחרון שהמשטר צריך הוא עוד מכות כלכליות.

 

ובכל זאת. בימים האחרונים, הודיעה איראן על תחילתו של פרויקט מייל לאומי. כל האזרחים מתבקשים לפתוח לעצמם חשבון מייל בשירות ממשלתי, שדרכו הם יקבלו את הצווים והחשבונות מהמשטר. האזרחים נדרשים להגיע לסניף הדואר הקרוב למקום מגוריהם, להזדהות, ולקבל כתובת מייל. השירות לא חינמי, והתושבים יקבלו רק 50 מגה-בייט - אם כי הם יוכלו להגדיל את תיבת המייל שלהם לשני גיגה-בייט בתשלום.

 

רוחאני מפחד מהמגזר העסקי רוחאני מפחד מהמגזר העסקי צילום: אם סי טי

 

לא ברור עד כמה התכנית תיושם, עד כמה התושבים יצייתו להנחיות, ומה יקרה למי שלא יהיה מוכן לשלם כדי לקבל גישה לתיבת מייל קטנה שהמשטרה החשאית מאזינה לה אוטומטית. גם לא ברור מה תהיה עמדתו של הנשיא הנכנס, חסן רוחאני, שהרשה לעצמו להשמיע עמדות ליברליות ביחס לאחרונה. ועדיין, סימן מדאיג. נשמע לכם קיצוני? ממשלה שתנהל לכם את המייל? שמעתי שבין הירדן לים התיכון יש ממשלה שבקרוב תחייב אתכם לתת לה נתונים ביומטריים.   

 

קנס יספיק

 

חוק שלוש העבירות של צרפת, בבת עינו של הנשיא לשעבר סרקוזי, נחשב לדרקוני במיוחד. למה? משום שבין השאר הוא איפשר לנתק לחלוטין מהאינטרנט משתמשים שהפרו זכויות יוצרים שלוש פעמים. 

 

ניצחון לפיראטים? לא בדיוק ניצחון לפיראטים? לא בדיוק צילום: shutterstock

 

הממשלה החדשה בצרפת לא אהבה את החוק מלכתחילה והמפלגה הסוציאליסטית, שמובילה אותה, התבטאה נגדו במהלך מערכת הבחירות. בהתחשב בכך שמספר בתי משפט באירופה כבר קבעו שחיבור לרשת הוא זכות יסוד שאין לשבש בלי סיבה ראויה, השינוי שעשתה הממשלה בחוק לא צריך להפתיע: מעתה, סתם גניבת תוכן לא תביא לניתוק מהרשת.

 

במקום זה, גנבי תוכן ישלמו קנסות - וצרפת שוקלת להטיל מס על כל האוכלוסיה. נהדר. אולי עדיף שכבר ינתקו אותם מהרשת.

  

קצרצרים

 

1. סמסונג עקפה את אפל בעוד תחום: המכשירים שלה הם המכשירים הנפוצים ביותר בעולם מבחינת השימוש בהם לגלישה ברשת. בינואר 2013, הצליחו הגרוטאות של אפל לעקוף לראשונה את מכשירי נוקיה (!) בתחום הזה, וביוני סמסונג כבר עברה את אפל. 25.5% מהגלישה המקוונת מתבצעת ממכשירי סמסונג, 25.1% ממכשירי אפל, ו-22% ממכשירי נוקיה. בארה"ב, עם זאת, אפל מובילה בבטחה עם 54.8% לעומת 18.3% לסמסונג, אבל גם זה יצטמצם.  

 

גלקסי S4 גלקסי S4 צילום: עומר כביר, ניו יורק

 

2. בעוד חדשות רעות לאפל, היא הפסיקה את המשפט המטומטם עד דמעות שניהלה נגד אמזון, בתביעה שהאחרונה תפסיק להשתמש בביטוי Appstore. לטענת אפל, זה סימן שמזוהה איתה. אמזון הגיבה בציטוט של סטיב ג'ובס שמתייחס ל"אפסטור" כשם גנרי לחנות אפליקציות. אחרי יותר משנתיים ובזבוז עצום של משאבי הציבור, אפל משכה את התביעה שלה. יש לקוות שהשופט יעניש אותה בהוצאות כבדות במיוחד.  

 

3. טמבל בריטי שלח בשם בדוי בפייסבוק איומי רצח לעיירה קטנה בארה"ב. האידיוט הבטיח לבצע טבח בבתי הספר שם, וכתוצאה מכך הם נסגרו ליממה ופאניקה ניכרת נרשמה בעיירה. עתה, נלכד התולע, ריס אליוט שמו, והוא הולך לכלא לשנתיים וארבעה חודשים. לאליוט יש 17 הרשעות קודמות ב-28 עבירות שונות, כך שהוא לגמרי יצא בזול. עבדכם הנאמן היה בכלל מעמיד אותו לדין כטרוריסט, כי זה בדיוק מה שהוא היה. זכרו: העקרון של טרור איננו רצח, הוא הטלת אימה ומכאן השם.  

 

4. ג'וליאן אסאנג' ממשיך להתבצר בשגרירות האקוודורית בלונדון, תחת השגחתם של שוטרים בריטים. המצור על השגרירות האקוואדורית עולה למשטרת לונדון כ-11,000 ליש"ט ביום והיא רוצה שמשרד הפנים יתחיל לשלם את חלקו בהוצאות. במשטרה הודיעו למחוקקים שהדרישה שלהם נתמכת על ידי משרד החוץ, בהנתן שהבלאגן הוא דיפלומטי בעיקרו. בין יוני 2012 ומאי 2013, הוציאה משטרת לונדון סך מזעזע של 3.8 מיליון ליש"ט בשמירה על כך שהאנס המבוקש לא יצליח לחמוק מהשגרירות. לטובתו של אסאנג', אני מקווה שיהיו הרבה עדים למעצר שלו, אם וכאשר יקרה, אחרת לאחסונו בכלא תקדם תקופה בבית חולים  

 

5. חיל הים האמריקאי הודיע בגאווה שלראשונה, הוא הצליח להנחית מל"ט אוטונומי, ה-X47B, על נושאת מטוסים. ממשלת ארה"ב הוציאה על השטיק הזה לא פחות מ-1.4 מיליארד דולר. עם השלמת המשימה, הודיע חיל הים שהוא מוציא את המטוס לגמלאות. עם זאת, בחיל הים משוכנעים שזה היה שווה. מוזר, בהתחשב בעובדה שמל"טים משוגרים מכלי שיט וגם נוחתים עליהם כבר שנים רבות. היתרון של הצעצוע האחרון הוא בהיותו אוטונומי ולתפקד כמטוס תקיפה. הוא יכול לשאת 2.2 טון חימוש, לעבור תדלוק באוויר ועוד. אומרים שזה הפיתוח החשוב בתולדות הלוחמה הימית מאז 1911, עת החלו מטוסים להמריא מספינות. אם כך, הגיע הזמן לעבור לשלב הבא: נושאת מטוסים רובוטית. זה יספק חוזים ענקיים לשלל חברות טכנורצח ולדרג המדיני יהיה הרבה יותר קל לשסות את הצבא במדינת אויב. אין טייסים? אין טראומות לאומיות בדמות שבויים ונעדרים.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x