$
הייטק והון סיכון

"בוגרי 8200 מתבזבזים בישראל על פיתוח אפליקציות"

כך טוען ז'ק בנקוסקי, שותף בקרן USVP האמריקאית, אשר השקיעה ב-16 סטארט-אפים בישראל. לדבריו, לחברות ישראליות אין סיבה אמיתית להנפיק בבורסה בת"א ורובן מתמקדות בתחומים בהם אין להן יתרון על מתחרים מארה"ב

מאיר אורבך 15:0806.06.13

"אנחנו רואים בישראל הרבה בוגרים של יחידות מובחרות כמו 8200 ודוקטורנטים מהטכניון שמתבזבזים על פיתוח של אפליקציות שכמוהן יש הרבה בעמק הסיליקון ולא מתמקדים בפיתוח טכנולוגיות המיוחדות לישראל". כך אמר ל"כלכליסט" ז'ק בנקוסקי, שותף בקרן הון הסיכון האמריקאית-USVP.

בנקוסקי מכיר היטב את השוק המקומי. הוא משקיע כאן באמצעות הקרן האמריקאית בה הוא שותף למעלה מעשור. ביום ב' הקרוב תקיים הקרן בארץ כנס שאליו יגיעו ארבעה מהשותפים בה ומספר מנהלי סטארט-אפים.

 

ז'ק בנקוסקי ז'ק בנקוסקי צילום: Kris Davidson

 

"אנחנו כמעט ולא השקענו באפליקציות אלא חיפשנו משהו טכנולוגי עמוק יותר, אנחנו מחפשים את התשתיות שמאחורי היישומים. במקום להשקיע באפליקציה העדפנו דברים שמשרתים שוק גדול יותר", אמר. לדעתו, למפתחי אפליקציות ישראלים אין כל יתרון על פני מפתחים בפאלו אלטו, למשל. לעומת זאת, היתרון טמון בפיתוח כלי אבטחה ותשתיות למיניהן.  

 

לדברי בנקוסקי, לחברות ישראליות לא כדאי להנפיק בבורסה בתל אביב. "בדומה לבורסות שניסו להקים בלונדון וטורנטו זוהי בורסה קטנה שקשה בה ליצור נזילות אמיתית או יכולת לגייס כסף משמעותי. בורסה כזו ללא נפח פעילות לא מקדמת פעילות של חברה ישראלית שלרוב הפעילות שלהן היא בחו"ל".

 

בית החרושת לאקזיטים

 

עד כה השקיעה USVP ב-16 חברות ישראליות ורשמה שורה של אקזיטים מפוארים בצ'קפוינט, אימפרבה, מלאנוקס, דיון נטוורקס ודוטומי. " יש לנו הרבה חברות בתחום אבטחת מידע יש לנו היסטוריה גדולה עם רקע וניסיון בתחום ואנחנו רואים הרבה תיירים בתחום ויש הרבה אנשים שגילו פתאום את התחום והופכים להיות מומחים", אומר ז'ק.

 

"אנחנו משקיעים מהקרן הבינלאומית שהיא בעיקר קרן אמריקאית שהיא הקרן העשירית שמנהלת 625 מיליון דולר שגויסה ב-2008 . הקרן עדיין פעילה בגלל ההאטה שהיתה ב-2008 ולכן אנחנו עדיין משקיעים ממנה", אומר ז'ק.

 

ל-USVP יש עשר קרנות שמנהלות שלושה מיליארד דולר, 79 הנפקות ויותר מ-100 מיזוגים ורכישות. "אנחנו עם ראש פתוח כמעט לכל כיוון", אמר בנקוסקי. "הניסיון של השנים האחרונות הוכיח שתחום הקלינטק יקר וצריך סכומי כסף שהם גדולים מדי להון סיכון.  בתחום הזה יהיו חברות צעירות אבל בהן ישקיעו חברות קלינטק גדולות או קרנות עם רקע ממשלתי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x