$
חדשות טכנולוגיה

המשחק נתקע: שוק הקונסולות מאט את צמיחתו

סוני ומיקרוסופט ישיקו השנה שתי קונסולות דגל חדשות - ה-Xbox One והפלייסטיישן 4, אך לפי הערכות קצב הצמיחה של השוק יהיה האיטי ביותר מזה עשור. האשמים: משחקי המובייל ושובו של המחשב האישי לזירת המשחקים

הראל עילם 11:4905.06.13

בסוף השנה צפויות לצאת קונסולות המשחקים Xbox One ופלייסטיישן 4. סוני ומיקרוסופט אמנם נערכות למה שצפוי להיות אחת ממלחמות השיווק הגדולות בהיסטוריה של האלקטרוניקה הבידורית - אבל לפי חברת ראיית החשבון PwC, השוק עליהן החברות ילחמו יהיה קטן מהצפוי.

להערכת החברה, שוק קונסולות המשחקים יצמח השנה ב-4% בלבד למרות ההשקה של המוצרים החדשים. זאת, לאחר ששוק הקונסולות צמח בהתמדה בשמונה השנים האחרונות, בשיעור של כ-10% בשנה.  ב-2007, לאחר השקת הפלייסטיישן 3, צמח השוק ב-28% בשנה אחת.

 

Xbox One של מיקרוסופט Xbox One של מיקרוסופט

 

חמור מכך, החברה גם מבחינה בירידה בהכנסות ממכירות המשחקים - אלמנט חשוב במיוחד בהתחשב שרוב קונסולות המשחקים נמכרות במחירי הפסד עם השקתן, והחברות מקוות לכסות את העלויות על ידי מכירת משחקים. ב-2010, לפי PwC, ההכנסות ממכירות משחקי וידאו ירדו ב-10%.

 

שלט ה-PS4. עיצוב הקונסולה עצמה טרם נחשף שלט ה-PS4. עיצוב הקונסולה עצמה טרם נחשף צילום: בלומברג

 

בין השאר, PwC מסבירה את הצמיחה האיטית בכך ששחקנים ימנעו לרכוש משחקים חדשים וקונסולות חדשות, אלא ימתינו להשקה ולירידות המחירים בתקופת החגים. גם בשנה הבאה, כשהקונסולות יהיו זמינות בכל רחבי העולם, PwC חוזה צמיחה איטית מהרגיל, של 6% בלבד. הסיבה העיקרית לכך היא התחרות המתחזקת מצד משחקי מובייל, משחקי רשת מקוונים וחזרתו של המחשב האישי לתמונה, כקונסולת משחקים מובילה ומתחרה - בעיקר בזכות סצינת המשחקים העצמאית.

 

מיקרוסופט לא מוותרת על ה-360

 

הממצאים של PwC - שמחוזקים על ידי האנליסט מייקל פכטר שמתמחה בתעשיית המשחקים – מדאיגים, במיוחד בהתחשב בתקציבי הענק שהחברות עומדות להוציא על קידום הקונסולות שלהן. מיקרוסופט כבר הבטיחה כי תשקיע יותר ממיליארד דולר בעידוד פיתוח משחקים ל-Xbox One, וחוזה כי תמכור מאות מיליוני יחידות בעשור הקרוב. לשם השוואה, עד היום נמכרו כ-70 מיליון יחידות של קונסולת ה-Xbox 360.

 

מיקרוסופט גם הבטיחה כי תחשוף מספר פיתוחים ושדרוגים לקונסולת הנוכחית שלה במהלך תערוכת המשחקים E3, שתפתח בשבוע הבא בלוס אנג'לס. בעוד שלא ברור במה מדובר, נראה כי מיקרוסופט רוצה להפוך את ה-Xbox 360 למוצר כדאי ואטרקטיבי, גם לאחר שתשיק את ה-Xbox One.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x