$
המדריך

בדיקת כלכליסט

HTC Windows Phone 8s: סמארטפון לפרולטריון

על אף שהתחבא בצילו של ה-8X, אחיו הגדול, הסמארטפון הבסיסי של HTC מנצל בצורה טובה את יתרונותיה של ווינדוס פון 8. בדיקת "כלכליסט" מצאה אותו ידידותי, פונקציונלי ומתאים במיוחד לקהל צעיר - אך גם איתרה מספר כשלים עיצוביים

ניצן סדן 14:4002.06.13

אפתח ואודה שלא התרשמתי ממכשיר ה-Windows Phone 8s של HTC עת נחשף בספטמבר שעבר. המפרט שלו נראה חלש מדי, העיצוב - ילדותי והוא לא הביא איתו יתרונות טכנולוגיים בולטים בדומה למתחרהו בקטגוריה, הלומיה 820 של נוקיה.

עם זאת, לאחר התנסות מעמיקה במכשיר אני אוכל את כובעי בפניכם: מדובר בסמארטפון פשוט ונוח, שמציג יתרונות בולטים לקשת רחבה של משתמשים. הוא דוגמה טובה לשילוב מוצלח בין מערכת הפעלה, חומרה ותמחור חכם, שמעניק למכשיר פוטנציאל גדול בשווקים רבים.

   

Windows Phone 8s של HTC Windows Phone 8s של HTC צילום: The Verge

 

עיצוב ומבנה: משחק ילדים

 

ה-8s הוא טלפון קטן ונאה. הוא מצויד בגב עשוי פוליקרבונט דחוס ומוברש, נעים למגע ומחוספס בדיוק במידה הנכונה כדי שלא יחליק מן היד. חלקו התחתון עשוי פלסטיק בצבע ששונה מן הגב (קיים במספר צבעים). הוא נשלף, כדי לאפשר גישה לכרטיס הזיכרון ול-SIM. הכיסוי עצמו דקיק מאוד ומחובר לגוף במספר פינים זעירים, אשר עלולים להישחק ולהישבר.

 

נוח במיוחד לאחיזה. 8s נוח במיוחד לאחיזה. 8s צילום: ניצן סדן

 

באופן כללי, איכות ההרכבה נראית פחות מרשימה מבמכשיר הדגל של החברה לקטגוריית ווינדוס פון. כשסקרתי את ה-8x, אחיו הגדול, התרשמתי מאוד מן העיצוב שלו. אני עודני סבור שזהו אחד הטלפונים היפים ביותר שיוצרו.

 

למסך, ארבעה אינץ' גודלו, יש שוליים דקים במיוחד, שהופכים את גוף המכשיר לקטן ונוח לאחיזה ביד אחת. הגב הקמור, שנהיה דק בשוליו, מושיב את הסמארטפון ביד בצורה כמעט מושלמת, גם כאשר מדובר בכף יד קטנה, של ילד.

 

המכסה התחתון של ה-8s, שמסתיר את חריץ ה-SIM וכרטיס הזיכרון המכסה התחתון של ה-8s, שמסתיר את חריץ ה-SIM וכרטיס הזיכרון צילום: ניצן סדן

 

ממשק ומערכת הפעלה: הכל במקום

 

מסך המכשיר הוא מטיפוס S-LCD ברזולוציה של 800 על 480 פיקסל (צפיפות של 233 פיקסלים לאינץ'). איכות התצוגה היא ממוצעת לקטגוריה. הבהירות של המסך גבוהה, מה שמסייע בהתמודדות עם תאורה ישירה.

 

נוח לאחיזה ולשימוש. 8s נוח לאחיזה ולשימוש. 8s צילום: ניצן סדן

 

כפתורי המכשיר הפיזיים (הפעלה, עוצמת שמע, מצלמה) נראים פחות שקועים בדפנותיו מאשר במכשיר ה-8x, מה שעושה אותם לנוחים יותר לשימוש. הם פלסטיים, אך נראים עמידים. המכשיר מריץ את הגרסה האחרונה של ווינדוס פון 8 - מערכת הפעלה נוחה ואינטואיטיבית מאוד. גודל המסך של ה-8s עושה אותה אף נוחה מבדגמים גדולים יותר.

 

מולטימדיה ואפליקציות: רדיו חזק

 

כאמור, מסך המכשיר אינו מרשים במיוחד וכנראה שחובבי סרטים יעדיפו תצוגה גדולה יותר. גם זווית הצפייה שלו מוגבלת יחסית. את מה שהוא מפספס בזירת הווידאו, הוא מרוויח בחזרה בזירת האודיו: לסמארטפון יש מעבד שמע beats איכותי שמציג צליל חד ומדויק בצלילים נמוכים. חובבי מוזיקה צפוים ליהנות ממנו מאוד.

 

לא מרשים כמו אחיו הגדול, אך עדיין נאה. 8s לא מרשים כמו אחיו הגדול, אך עדיין נאה. 8s צילום: ניצן סדן

 

הרמקול החיצוני חזק יחסית אף הוא ומציג איכות סבירה, כך שבני תשחורת שנוהגים להשמיע מוזיקה קולנית באוטובוס יוכלו להמשיך ולעשות זאת בצורה משביעת רצון (הרצון שלהם; אני סבור שצריך לאסור זאת בחוק).

 

בניגוד לנוקיה, HTC לא השקיעה יותר מדי בפיתוח אפליקציות ייחודיות למכשירי ווינדוס פון 8 שבנתה. האפליקציה הבולטת היחידה שתמצאו במכשיר נקראת HTC והיא מעין פורטל שמשלב עדכוני חדשות, מניות ומזג אוויר. היא נוחה וידידותית מאוד, אבל לא מרשימה. בהתחשב בפיתוחי התוכנה של HTC לזירת האנדרואיד, היה אפשר לצפות שתזרוק עצם גם לחובבי ווינדוס פון 8.

 

ביצועים וקישוריות: לוקח ת'זמן

 

ה-8s מונע במעבד קרייט כפול ליבה במהירות של גיגה-הרץ. יש לו 512 מגה-בייט זיכרון פעולה ומעבד גרפי אדרנו 305 - פחות או יותר, החומרה החלשה ביותר שמסוגלת להניע את ווינדוס פון 8.

 

בסך הכל, מערכת ההפעלה עובדת חלק וכמותה גם רוב היישומים. זמני הטעינה מעט ארוכים (המצלמה, למשל, מתעוררת רק לאחר שתי שניות לערך) וכמותם גם מהירות החיבור לרשתות WiFi, סלולר ו-GPS. יש למכשיר גם כמה לגים בולטים. למשל, כשנועלים אותו, יישמע צליל הנעילה רק כחצי שניה לאחר שהמסך כבר החשיך. הלומיה 620 של נוקיה, מכשיר שמבוסס על חומרה דומה, פועל בצורה חלקה בהרבה.

 

הבעיה הגדולה ביותר בזירת החומרה היא מרחב האחסון של המכשיר: ארבעה גיגה-בייט בלבד. אמנם יש למכשיר חריץ לכרטיס זיכרון שיאפשר את הרחבת נפח האחסון ב-32 גיגה-בייט, אולם המקובל בשוק הוא לפחות שמונה גיגה-בייט מובנים, אפילו למכשירים זולים ופשוטים.

 

מצלמה: יש מקום לשיפור

 

המצלמה האחורית של המכשיר היא בעלת חיישן של חמישה מגה-פיקסל, ללא טכנולוגיות ייחודיות למיניהן. איכות התמונה מאכזבת בתאורה נמוכה. המבזק המובנה מציג תוצאות לא מאוזנות אשר "צורבות" פריימים וגורמות לאובדן פרטים. בהתחשב בקטגוריה, ניתן להגדיר את האיכות כממוצעת.

 

מצלמה בינונית מאוד. 8s מצלמה בינונית מאוד. 8s צילום: ניצן סדן

 

דווקא מצלמה קדמית, רכיב שצעירים מאוד אוהבים, אין למכשיר. אני אישית, מפרגן; מזמן קצה נפשי בתמונות של גולשים שמצלמים עצמם וגודשים את הפיד שלי. אבל רוב רובם של המשתמשים זקוקים למצלמה שכזו, אפילו בעלת איכות ירודה. בראייה שיווקית, זהו כשל עיצובי חמור של HTC.

 

סיכום ואלטרנטיבות: ווינדוס פון 8 להמונים

 

בפני עצמו ה-8S הוא טלפון חמוד ביותר, נוח מאין כמותו ומאוזן. הבעיה היא כשבוחנים אותו אל מול התחרות. אין לו את המצלמה או המסך של נוקיה, את שלל האפליקציות של מכשירי אנדרואיד הפשוטים או את המיתוג של הדורות הקודמים של האייפון (תהיתם פעם למה אין אייפון מוזל? משום שהאייפון המוזל הוא זה שהושק דור-שניים אחורה).

 

למרות זאת, ה-8s עשוי לנחול הצלחה בקרב מגוון משתמשים. נראה שהחברה בנתה אותו כדי לפנות במיוחד לקהל צעיר, אך הוא צפוי למצוא אוהדים גם בקרב משתמשים שרוצים סמארטפון ידידותי לשימוש שלא מצויד במסך עצום שאינו מאפשר תפעול חלק ביד אחת. אם היה מצויד במסך ומצלמה טובים יותר, היה יכול להוות אלטרנטיבה גם עבור אייפוניסטים שעייפו מהעיצוב של אפל.

 

מחירו בשוק החופשי מתחיל בכ-1,500 שקל, זול בכ-500 שקל ממתחרהו הישיר, הנוקיה לומיה 820. על פניו, נראה שהמכשיר של HTC שקול יותר ללומיה 620, אשר נסקר כאן לאחרונה - והוא זול אף ממנו בכמה מאות שקלים. בשורה התחתונה, אמליץ על ה-8s לכל מי שווינדוס פון 8 מסקרנת אותו ולא רוצה לשלוח יד למעמקי הארנק. המכשיר של HTC הוא מהנה ומשתלם, על אף מגרעותיו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x