$
אינטרנט

ביטקוין: כבר לא כל כך אנונימי

Mt. Gox, בורסת הביטקוין הגדולה בעולם, הכריזה כי היא הולכת לדרוש אמצעי זיהוי מכל משתמש המחליף דרכה כספים. האם החלום של אמצעי תשלום מאובטח ואנונימי לחלוטין נגוז?

הראל עילם 11:2131.05.13

זעזוע נוסף לכלכלת המטבע הוירטואלי, ביטקוין: זמן קצר לאחר שהרשויות האמריקאיות השתלטו על אתר הסחר המקוון LibertyReserve אשר הלבין כספים לאתרי פדופיליה, בורסת הביטקוין הגדולה בעולם הודיעה אמש (ה') כי היא תתחיל לדרוש פרטי זיהוי מכל המשתמשים שלה.

 

בורסת Mt. Gox מאפשרת החלפת כספים, בין מטבעות "אמיתיים" כגון דולר אמריקאי או ין יפני, והמטבע הוירטואלי ביטקוין. לפי ההערכות, היא אחראית על בין 50% ל-90% מכל הסחר העולמי במטבע. עד כה, החברה לא דרשה מהמשתמשים אמצעי זיהוי בעת ההרשמה או העברה של סכומים מתחת לאלף דולר - אבל כעת המצב משתנה.

 

החברה הודיעה כי תדרוש את אמצעי הזיהוי בכל העברת כספים, אבל הבטיחה כי הרישום יקח פחות מיומיים. בין השאר, משתמשים יצטרכו לספק מספר תעודת זיהוי או ביטוח לאומי אמריקאי, וכן ספח תשלום של שירות ממשלתי כלשהו, שהוכחה לאמיתות הכתובת הרשומה. "השוק ממשיך להתפתח, וכך גם הרגולציה בנושא" הוסבר בהודעה רשמית באתר Mt. Gox. "זאת המחויבות שלנו לפעול תחת החוק, ולכן אנו מפעילים שורה של חוקים ותקנות שנועדו להלחם בהלבנת כספים".

 

לא ברור כעת עד כמה תשפיע התקינה החדשה על Mt. Gox, שכבר ביססה את מעמדה כספקית השירות המובילה והנוחה ביותר בתחום. היקף הסחר או שווי המטבע לא רשם כל שינוי אתמול בבורסה.

 

עם זאת, לאורך זמן הדבר יכול לנפץ את החלום של סחר מקוון, אנונימי ופרטי לחלוטין, המאפשר לאנשים להעביר כספים מצד אחד לשני של העולם בלחיצת כפתור, ללא צורך בחשבון בנק או כל רישום של העסקה. מספר מפתחים עובדים כעת על פתרונות המאפשרים "להלבין" את המטבע הוירטואלי, על ידי העברתו דרך שירותים אחרים, או ערבוב המטבעות הוירטואליים עם מטבעות אחרים.

 

 

ביטקוין ביטקוין צילום: איי אף פי

 

הצרות של היפנים

 

בראיון עם פורבס, מארק קרפלס, מנכ"ל Mt. Gox, אמר: "אין דרך להגן על ביטקוין כמטבע אנונימי, זה רק הולך להביא עוד בעיות. הממשל אינו מוכן לזה, ואנחנו צריכים לעבוד עם הבנקים על מנת לעשות הכל כשורה". הוא הבהיר כי המטרה הראשונה שלו היא להפוך את ביטקוין למטבע לגיטימי.

 

התקנות החדשות נועדו ללא ספק לתת לקרפלס ולברוסה מעט מרחב נשימה משפטי. לפני כחודש, הרשויות האמריקאיות הובילו לסגירת חשבון הבנק של בורסת הביטקוין ביטפלור. לפני כשבועיים, נציגי הסוכנות להגנה על המולדת החרימו את חשבון הבנק האמריקאי של חברת Mutum Sigillum, שביצעה את העברות הכספים המקומיות עבור Mt. Gox.

 

בכלל, זוהי לא תקופה קלה לבורסה היפנית. מלבד החרמת חשבון הבנק האמריקאי שלה, היא נחקרת על ידי הרשויות האמריקאיות ומותקפת בקביעות על ידי האקרים. היא גם נאלצה לסגור את הסחר במטבע מספר פעמים, לאחר תנודות פרועות בשווי המטבע, התקפות האקרים או עומס יתר על שרתיה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x