הייטק והון סיכון

בלעדי לכלכליסט

קומרה גייסה 40 מיליון דולר לקרן חדשה

הקרן של יוצאי אוורגרין בועז דינטי וארז שחר תנסה לגייס סך הכל 100 מיליון דולר שייועדו להשקעה בחברות סטארט־אפ בשלבים מתקדמים. זהו הדיווח הראשון השנה על גיוס משמעותי לקרן הון סיכון ישראלית

אסף גלעד 11:1129.05.13
יוצאי קרן ההון סיכון אוורגרין בועז דינטי וארז שחר השלימו בימים האחרונים גיוס ראשוני עבור קרן ההון סיכון החדשה שלהם קומרה קפיטל (Qumra Capital), שתתמקד בחברות סטארט־אפ בוגרות — כך נודע ל"כלכליסט". דינטי ושחר לא הגיבו לפניות "כלכליסט" בנושא. הקרן ביצעה הליך שקרוי "סגירה ראשונה" שבמסגרתו כל המשקיעים מתחייבים על השקעה בקרן, כאשר נכון לעכשיו עומד הסכום על כ־30–40 מיליון דולר מתוך סך של 100 מיליון דולר שמבקשת הקרן לגייס עד סוף השנה הזו.

 

כעת, משביצעה קומרה סגירה ראשונית, יכולים מנהלי הקרן דינטי ושחר לבחון חברות סטארט־אפ ולהתחיל בהשקעה בחברות. בניגוד לקרן אוורגרין שאותה ניהלו עד לפני יותר משנה, תתמקד קומרה בהשקעה בחברות סטארט־אפ בוגרות בלבד בעלות הכנסה של 10 מיליון דולר לפחות, שזקוקות להזרמת הון ממוצעת של כ־10 מיליון דולר לצורך קפיצת דרך שיווקית או טכנולוגית. קומרה צפויה להשקיע בכעשר חברות כאלה אם תגייס את מלוא 100 מיליון הדולרים שקבעה לעצמה.

 

הקרן תתמקד בהשקעות בסטארט־אפים בתחומי התוכנה, האינטרנט והחומרה, אך החליטה שלא להשקיע במדעי החיים.

 

בועז דינטי (מימין) וארז שחר. השלימו גיוס בועז דינטי (מימין) וארז שחר. השלימו גיוס צילום: אוראל כהן

 

דינטי ושחר שימשו יחד כשותפים הבכירים בקרן ההון סיכון אוורגרין, שהתפצלה לפני כמעט שנתיים עקב מחלוקת בין מנהלי ההשקעות. בין ההשקעות שלהם ניתן לציין את Varoni ,Taboola ,Ntrig ,Amimon ,eAsic ו־InnerActive. דינטי ושחר חתומים גם על אקזיטים כגון Traiana ,SuperDimension ו־Ethos.

 

בין הקרנות שמנסות להשלים גיוס כיום ניתן לציין את פיטנגו, הקרן המקומית הגדולה ביותר שכבר הודיעה על סגירה ראשונית של 150 מיליון דולר במהלך 2012, וצפויה לסגור את הגיוס כולו במהלך 2013. על פי הערכות אמורה הקרן להשלים גיוס של כ־200–250 מיליון דולר.

האקזיטים הגדולים של אוורגרין האקזיטים הגדולים של אוורגרין

 

קרנות נוספות אשר נמצאות בשלבים שונים של גיוס הם כרמל ונצ'רס מקבוצת ויולה אשר טרם התחילה לגייס באופן רשמי; קרן DFJ תל אביב אשר מנסה לגייס 100 מיליון דולר; ויטהלייף; וקרן מדעי החיים ורטקס של יורם אורון, אשר קיבלה הבטחה ראשונית מהענקית הסינית לנובו להשקעה בקרן. על פי דו"ח IVC לשנת 2012, הקרנות הישראליות גייסו במהלך השנה כ־607 מיליון דולר אשר כללו בין היתר את הגיוס של פיטנגו, גיוס של 100 מיליון דולר עבור קרן ההון הסיכון מאגמה, והגיוס של סקויה עבור הקרן הישראלית שלה בסך 200 מיליון דולר.

 

מעבר לקרנות הללו, שש מיקרו־קרנות נוספות — אינימיטי, בטר פיוצ'ר, וואדי ונצ'רס, אוריז'ין קפיטל, 34 ונצ'רס וסייבר סקיוריטי — גייסו יחד 83 מיליון דולר.

 

עדי גן, שותפם לשעבר של שחר ודינטי מאוורגרין, פרש ממנה כדי להקים עם עדי ישראלי מקרן גיזה את פינג'איה, קרן בת 75 מיליון דולר. קשה לדעת כיצד יצליחו השניים להקים את הקרן. צמד נוסף שמעוניין לגייס 100 מיליון דולר לחברות בוגרות הוא זה של מנכ"ל האוצר לשעבר חיים שני, ומנכ"ל מרכז המו"פ של מיקרוסופט עד לאחרונה משה ליכטמן.

 

השניים אף מנהלים מו"מ עם בנק לאומי כדי לגייס 100 מיליון שקל להשקעה בחברות הייטק בוגרות לפני שלב המכירה או ההנפקה, שכבר מכניסות עשרות מיליוני דולרים.

 

קרנות נוספות אשר קשורות לישראל ומשקיעות כאן באופן פעיל השלימו גיוסים גדולים מאוד במהלך השנה האחרונה, כמו קרן באטרי שמחזיקה בישראל צוות פעיל בראשות סקוט טובין וגייסה 900 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x