$
חדשות התקשורת

בלעדי לכלכליסט

אריקסון תשדרג את הרשת של פלאפון ב־100 מיליון שקל

השדרוג נועד להכין את ספקית הסלולר למעבר לרשתות סלולר מדור רביעי ולאפשר העברת נתונים בקצב של עד 42 מגה־ביט לשנייה בכל הארץ

אופיר דור 07:0929.05.13

פלאפון חתמה לאחרונה עם חברת אריקסון העולמית על הסכם בהיקף של כ־100 מיליון שקל לשדרוג רשת הסלולר שלה, כך נודע ל"כלכליסט". השדרוג שיימשך כחצי שנה יגדיל את קיבולת הרשת של פלאפון, ויאפשר לחברה להתמודד עם הזינוק בהיקף הגלישה הסלולרית בשנים האחרונות כתוצאה מחדירת מכשירי הסמארטפון לשוק.

 

מנתוני פלאפון עולה כי ב־2012 גדל נפח הגלישה של לקוח ממוצע ברשת ב־80% לעומת 2011. ברבעון הראשון של 2013 חל גידול של 18% בנפח הגלישה הממוצעת לעומת אותו רבעון אשתקד.

 

מנכ"ל פלאפון גיל שרון מנכ"ל פלאפון גיל שרון צילום: אוראל כהן

 

לאחר השדרוג תאפשר הרשת העברת נתונים בקצב של עד 42 מגה־ביט לשנייה בכל הארץ, הקצב המהיר ביותר האפשרי ברשת סלולרית שאינה מדור רביעי. כיום הרשת של פלאפון מאפשרת העברת נתונים במהירות כזו רק במרכזי הערים הגדולות. בשאר המקומות קצב ההעברה המקסימלי הוא 21 מגה־ביט.

 

"לאחר שנשלים את השדרוג כל תחנות הבסיס של הרשת, כמו גם ליבת הרשת והמתגים, יהיו מוכנות כבר למעבר לרשת מדור רביעי", אמר ל"כלכליסט" מנכ"ל פלאפון גיל שרון. "אנחנו מתחייבים שבתוך שנה מהרגע שהמדינה תקצה לנו את התדרים הדרושים, נוכל להפעיל רשת מדור רביעי במרכזי הערים. רשת כזו תאפשר העברת נתונים בקצבים של 50 מגה־ביט בפועל, יותר ממה שיש באינטרנט הביתי".

 

לאחר שנים של מחלוקת הגיעו בתחילת החודש משרד האוצר ומשרד הביטחון להסכמה על כך שצה"ל ישחרר בהדרגה תדרים בתחום ה־2,600 מגה־הרץ לצורך הקמת רשתות סלולר מדור רביעי, אך בפלאפון מבקשים מהמדינה לחלק כבר עכשיו תדרים פנויים בתחום ה־1,800 מגה־הרץ כדי לאפשר לה להקים רשת דור רביעי. פלאפון נמצאת בעמדת נחיתות מכיוון שסלקום ופרטנר כבר רכשו תדרים שיכולים לשמש להקמת רשת מדור רביעי.

 

"אנחנו מבקשים שייתנו לנו, ל־HOT mobile ולגולן טלקום את האפשרות לקנות רצועה של 10 מגה־הרץ, ומי שירצה יקנה", אומר שרון. "אנחנו ממצים עד הסוף את יכולת הקיבול בתדרים הקיימים ונמצאים במצוקה ביחס לביקוש לשירותים מצד הלקוחות. למדינה יש תדרים זמינים, וישראל כבר נמצאת בפיגור טכנולוגי ביחס לעולם מבחינת רשתות דור רביעי".

אריקסון הקימה גם את הרשת הקיימת של פלאפון בטכנולוגיית HSPA שהושקה ב־2009. המעבר לרשת זו עם כרטיסי SIM אפשר לפלאפון ליישר קו עם סלקום ופרטנר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x