$
חדשות טכנולוגיה

מטבע דיגיטלי הקשור לביטקוין שימש להלבנת כספים לאתרי פדופיליה

ארתור בודובסקי בלאנצ'וק, אזרח קוסטה-ריקה, נעצר בסוף השבוע בספרד. הוא הפעיל את ליברטי ריזרב, מטבע דיגיטלי שהלבין עשרות מיליוני דולרים עבור אתרים לא חוקיים

עומר כביר 12:2127.05.13

רשויות החוק של ארצות הברית וקוסטה ריקה עצרו את פעילותו של המטבע הדיגיטלי העצמאי הידוע כ"ליברטי ריזרב" (Liberty Reserve), ועצרו את מייסדו ומפעילו של המטבע: ארתור בודובסקי בלאנצ'וק. כך עולה מדיווחים מקוסטה ריקה של המקומונים The Tico Time ו-La Nación.

 

לפי הדיווחים, בלאנצ'וק (39) נעצר בסוף השבוע האחרון בספרד בחשד שהשתמש בתשתיות של ליברטי ריזרב - המגדיר עצמו כשירות לגיטימי להעברת כספים לכל העולם - על מנת להלבין כספים עבור אתרים לא חוקיים העוסקים בפורנוגרפיית ילדים וסחר בסמים. החקירה נגד בלאנצ'וק נפתחה ב-2011. במקביל למעצרו, פשטו רשויות החוק על על ביתו ומשרדיו. בנוסף, האתר דרכו היה ניתן לרכוש את המטבע, נסגר.

 

לפי הבלוגר ומומחה האבטחה בריאן קרבס, ליברטי ריזרב נחשב לצורת התשלום הפופולרית ביותר בעולם הפשיעה המקוון - אף יותר מ"דרך המשי" הידוע לשמצה, אתר סחר בסמים המשתמש בביטקוין. ליברלי ריזרב אפשר ללקוחות לפתוח חשבונות תוך הזדהות עם כתובת דואל בלבד, ולדברי קרבס, הפסקת הפעילות של ליברטי ריזרב יכולה להוביל לתהפוכות משמעותיות בכלכלת הפשיעה המקוונת.

 

לא מדובר בהסתבכות הראשונה של בלאנצ'וק עם רשויות החוק, בכל הנוגע להפעלת מטבעות דיגיטליים. ב-2006 הוא הואשם על ידי מדינת ניו יורק בהפעלת מטבע דיגיטלי אחר, GoldAge, מדירתו בברוקלין. לפי הדיווח של טיקו טיימס, בארבע שנות פעילותו שימש ליברטי ריזרב להעברת 30 מיליון דולר למשתמשים בכל העולם, חלק ניכר מהם כחלק ממזימות להלבנת כספים.

 

 

מטבע הקולון הקוסטה ריקני מטבע הקולון הקוסטה ריקני צילום: בלומברג

 

על מטבעות וירטואליים ודיגיטליים

 

ליברטי ריזרב נבדל מהמטבע הוירטואלי הנפוץ ביטקוין בכך שהוא מבוסס על טובין - במקרה זה, זהב. השווי של מטבע ליברטי ריזרב מוצמד לשל אונקיית זהב, בעוד שהשווי של ביטקוין עומד בפני עצמו, עם שער חליפין נייד לעומת מטבעות אחרים. עם זאת, הפופולריות של סחר חליפין בזהב סייעה לליברטי ריזרב להפוך להיות אחד משירותי התשלום הראשונים שאפשרו המרה של דולרים אמריקאיים לביטקוין, ולהיפך. בתחילת דרכו של המטבע הוירטואלי, ליברטי ריזרב היה נפוץ במיוחד בקהילת ביטקוין.

 

למרות הקשר והקרבה בין שתי הכלכלות - זו של הסחר בזהב וזו של הסחר בביטקוין - העלייה של בורסות החלפת כספים ישירות גרמה לירידה בפופולריות של ליברטי ריזרב. לסגירתו של המטבע הדיגיטלי צפויה להיות השפעה זניחה, אם בכלל, על הסחר הבינלאומי בביטקוין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x