שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות התקשורת

משרד התקשורת יאפשר לנטוויז'ן להתנתק ממחלף האינטרנט

המשרד הודיע שהחיבור למחלף ה-IIX הוא וולונטרי. גורמים בשוק האינטרנט: ההחלטה גוזרת מוות על המחלף, שהוא נתב שמחבר בין ספקיות האינטרנט

אופיר דור 15:4526.05.13

משרד התקשורת לא ימנע מנטוויז'ן להתנתק ממחלף האינטרנט הישראלי (IIX). כך עולה ממכתב תגובה שהעביר המשרד היום (א') לתלונות שהגישו ספקיות האינטרנט הקטנות, ובהן אקספון ו-FAST, נגד נטוויז'ן שהתנתקה ממחלף האינטרנט לפני כחודש.

נטוויז'ן, בבעלות סלקום, התחברה מחדש לאחר 30 שעות למחלף האינטרנט בהוראת משרד התקשורת, אך המסמך שהופץ היום לספקיות האינטרנט לא מונע ממנה מלשוב ולהתנתק ממנו לצמיתות בעתיד.

 

מחלף האינטרנט הישראלי הוא נתב שמחבר בין ספקיות האינטרנט ומאפשר את תעבורת אינטרנט בתוך ישראל. במשך השנים שלוש ספקיות האינטרנט הגדולות - נטוויז'ן, 012 ובזק בינלאומי - יצרו חיבור ישיר ביניהן ולכן הן פחות תלויות במחלף. על רקע זה ולאור העלויות הכרוכות בחיבור למחלף האינטרנט החליטה נטוויז'ן להתנתק מהמחלף.

 

מנכ"ל אקספון, איציק בן אליעזר מנכ"ל אקספון, איציק בן אליעזר

 

משרד התקשורת קובע בהחלטתו מהיום כי החיבור למחלף האינטרנט הוא וולונטרי, וההתנתקות ממנו "אינה מנוגדת לנורמה המקובלת". עם זאת, המשרד דורש כי כל בקשה לניתוק תובא לאישורו לפני כן, כשספקית האינטרנט שמבקשת להתנתק תחויב להציג חלופות שיאפשרו שמירה על התעבורה הפנים ארצית.

 

מנכ"ל אקספון 018 איציק בן אליעזר אמר ל"כלכליסט": "החלטת משרד התקשורת שניתוק ממחלף האינטרנט מהווה שינוי מהותי בתנאי השוק ומחייבת פנייה מיוחדת כולל הצעת חלופות לספקיות האינטרנט כך שהתחרות לא תפגע, מתיישבת עם עמדתנו".

 

אולם, גורם בשוק האינטרנט אמר כי החלטת משרד התקשורת בעצם מביאה לסופו של מחלף האינטרנט, כיוון שאחרי נטוויז'ן גם בזק בינלאומי ו-012 צפויות להתנתק ממנו. לדברי אותו הגורם, אף שנטוויז'ן תחויב להציע לספקיות הקטנות להתחבר ישירות אליה בתנאים נוחים כתנאי להתנתקותה, עדיין ביטול מחלף האינטרנט עלול להקשות על שחקנים חדשים להיכנס לשוק בעתיד.

 

אותו גורם טען כי עם מחלף האינטרנט ימות לספקיות הגדולות יותר כוח ושליטה על הרשת. לדבריו בעולם ללא מחלף אינטרנט חברה כמו גולן טלקום תתקל בקשיים רבים אם תנסה להיכנס לשוק האינטרנט ולחתום הסכם עם הספקיות הגדולות ששייכות לקבוצות התקשורת הוותיקות . "אני מניח שיעשו לה את המוות", אמר אותו הגורם.

 

מאיגוד האינטרנט הישראלי המפעיל את מחלף האינטרנט (IIX) נמסר בתגובה כי "המחלף מהווה גורם מייצב ומעודד תחרות בשוק האינטרנט בישראל, בהיותו נייטרלי, מופעל באופן בלתי תלוי ופתוח לכל ספקי השירות, קטנים כגדולים, באורח שוויווני ובלתי מפלה. המחלף הוקם ומופעל ע"י האיגוד מזה 17 שנה, ומסייע לשכלול השוק, לייצובו ולשמירת קיומם של ריבוי שחקנים בו, וכל זאת ברמת שירות גבוהה וללא בעיות, כפי שציין גם משרד התקשורת בתגובתו. משרד התקשורת בתגובתו, כמו גם איגוד האינטרנט, מעודד התנהלות בדרך של הסדרה עצמית, תוך התערבות בפיקוח על התחום בהתאם לצורך. האיגוד ימשיך להפעיל את מחלף האינטרנט כשירות לציבור, ללא כוונת רווח, ולספק תשתית לניהול תעבורת אינטרנט רציפה ויעילה עבור כלל ספקי האינטרנט בישראל, ולטובת כל קהילת המשתמשים בארץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x